Tlen daje nam życie, ale żeby móc w pełni cieszyć się tym niewidzialnym „pokarmem” musimy nauczyć się prawidłowo oddychać i zacząć zwracać uwagę na reakcje naszego organizmu. Jakie skutki niesie za sobą długotrwałe niedotlenienie? Jak oddychać, aby zatrzymać procesy starzenia się organizmu?
Nasze życie wyznaczają granice pierwszego i ostatniego oddechu.
Jak oddychać, aby móc w pełni dotlenić organizm?
Najkorzystniejszym sposobem oddychania, który zapewnia dobrą wentylacje płuc i powoduje większą aktywność erytrocytów jest tzw. oddychanie przeponowe, czyli brzuszne, charakterystyczne dla małych dzieci. Podczas oddychania przeponą tlen dociera do większej powierzchni płuc i powstaje znacznie mniej szkodliwych substancji podczas zachodzących w naszym organizmie procesów utleniania. Dlaczego z wiekiem zaczynamy oddychać w całkiem inny sposób? Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. siedzący tryb życia, który nie wymaga od nas zaczerpnięcia głębokiego oddechu.
Oddychając w niewłaściwy sposób sprawiamy, że tlen dociera jedynie do górnej części płuc, a niedotlenione komórki w niższych partiach tego niezbędnego do życia narządu zaczynają obumierać, co może prowadzić do powstawania nowotworów.
Ważne ćwiczenia oddechowe
Przechodząc na „górny” sposób oddychania sprawiamy, że nasze narządy zaczynają gorej funkcjonować, gdyż erytrocyty nie mają wystarczającej energii do transportu tlenu w każdy zakątek naszego ciała. O tym, jak właściwe oddychanie wpływa na nasz stan zdrowia możemy przekonać się podczas intensywnego wysiłku – osoby stosujące ćwiczenia oddechowe są w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki oraz wolniej się męczą.
Liczne badania dowodzą, że nacje stosujące ćwiczenia oddechowe m.in. Tybetańczycy i Chińczycy znacznie rzadziej zapadają na nowotwory i żyją o wiele dłużej. Przeciętny Europejczyk z ćwiczeniami oddechowymi ma jedynie styczność podczas zajęć w szkole rodzenia i szybko zapomina o zdobytych podczas kursu wiadomościach.
Aby móc w pełni wykorzystać korzyści płynące z odpowiedniego dotlenienia organizmu musimy starać się powrócić do oddychania przeponą i delektować się każdym oddechem podczas przebywania w czystym i wolnym od miejskich zanieczyszczeń powietrzu. Podczas oddychania przeponą nasze płuca pobierają tlen nie górną, ale środkową i dolną częścią, przez co stopień natlenienia organizmu znacznie się zwiększa.
Badania naukowe dowiodły, że prawidłowe dotlenienie naszego organizmu może wydłużyć życie o około 30 – 40 lat, dla porównania przejście na zdrową dietę pozwoli nam zyskać jedynie 10 – 20 lat życia, dlatego naprawdę warto pamiętać nie tylko o racjonalnym odżywianiu, ale także o zdrowym oddychaniu, które zabezpieczy nas przed wieloma chorobami m.in. miażdżycą, zaburzeniami krążenia, nadciśnieniem oraz nowotworami.