Artykuł sponsorowany
Strzykawki należą do podstawowego wyposażenia wszystkich podmiotów świadczących usługi medyczne i pokrewne: szpitali i klinik, przychodni wielospecjalistycznych, prywatnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych, domów opieki i hospicjów, gabinetów kosmetologicznych i medycyny estetycznej, praktyk weterynaryjnych i wielu innych. To dlatego na rynku dostępnych jest wiele modeli strzykawek, mających odmienne zastosowania. Sprawdź, które z nich powinny znaleźć się na wyposażeniu twojego ośrodka.
Strzykawki iniekcyjne – do wykonywania zastrzyków
Standardowe strzykawki iniekcyjne są niezbędne do podawania leków, jak również do pobierania materiału do badań. Dostępne są one w różnych rozmiarach, w zależności od szczególnego przeznaczenia. Strzykawki wykonane są z tworzyw sztucznych i pakowane są w osobne blistry. Stanowią artykuł jednorazowego użytku.
Warto wybierać modele o wysokiej przezroczystości i z wyraźną, czarną skalą – to właśnie one umożliwiają najbardziej precyzyjne działanie. Ważny jest również mechanizm zapobiegający wypadaniu tłoka. Różne modele ogólnych i specjalistycznych strzykawek znajdziesz na https://mercant.pl/strzykawki,cp138,pl.html.
Strzykawki nakręcane – wygodniejsze do pewnych zastosowań
Wielofunkcyjnymi strzykawkami są również modele wkręcane, typu luer lock. Dzięki specjalnemu gwintowi, strzykawki te można z łatwością połączyć zarówno z igłami, jak i z bardziej specjalistycznym sprzętem, takim jak pompy infuzyjne.
Strzykawki luer lock również dostępne są w wielu rozmiarach. Aby płyn nie przeciekał, zastosowano w nich gumowe uszczelki bez dodatku lateksu (mogącego uczulać część pacjentów). Ich głównym zadaniem jest zapobieganie zsuwaniu się igły, stanowią zatem ułatwienie zwłaszcza w pracy personelu wykonującego wiele nakłuć w ciągu dnia pracy (np. w gabinecie szczepień).
Strzykawki cewnikowe – do irygacji, drenów i sond
Do sprzętu specjalistycznego należą strzykawki cewnikowe. Znajdują się wśród nich modele jednorazowe oraz podlegające sterylizacji, w zależności od konkretnego zastosowania.
Tego typu strzykawki są niezastąpione w kwestii przepłukiwania jam i powierzchni ciała przez cewnik (np. pęcherz moczowy, żołądek) oraz bezpośrednio (np. uszy, skaleczenia). Bardzo gładko działający tłok umożliwia precyzyjne i równomierne aplikowanie płynów poprzez dreny, sondy i cewniki. Strzykawki tego typu są niezbędnym wyposażeniem m.in. gabinetów laryngologicznych i urologicznych, a także szpitalnych oddziałów kardiologicznych, internistycznych czy ginekologicznych.
Strzykawki insulinowe – niezbędnik diabetyka
Każdy diabetyk posiadać powinien zapas strzykawek insulinowych, przystosowanych do codziennych iniekcji z tego właśnie hormonu. Są one również niezbędne na wyposażeniu przychodni pierwszego kontaktu oraz oczywiście gabinetów i oddziałów diabetologicznych, internistycznych i endokrynologicznych.
Strzykawki insulinowe to produkty jednorazowe, bardzo łatwe w obsłudze, możliwe do skutecznego stosowania nie tylko przez personel medyczny, ale i przez samego chorego czy opiekuna, po przejściu krótkiego instruktażu.
Strzykawki do pomp infuzyjnych – precyzja w opiece szpitalnej, domowej i hospicyjnej
Pompy infuzyjne są co prawda specjalistycznymi sprzętami medycznymi, ale bardzo wiele osób przewlekle chorych ma możliwość wypożyczenia ich do domu, w celu stałej i bardzo precyzyjnej podaży leków.
Strzykawki przeznaczone do pracy z pompami infuzyjnymi nadają się do łączenia z igłami, drenami i innym osprzętem. Dostępne są również modele nieprzezroczyste, służące do podawania leków czułych na działanie promieni słonecznych.
Strzykawki tuberkulinowe – do testów
Strzykawki tuberkulinowe charakteryzują się małą pojemnością, dużą przezroczystością i doskonale czytelną skalą. Są przystosowane do wykonywania prób tuberkulinowych w procesie diagnostyki i szczepień przeciw gruźlicy.
Tego typu strzykawki bardzo chętnie wykorzystują lekarze, personel medyczny, a także weterynarze i kosmetolodzy zawsze wtedy, gdy trzeba wstrzyknąć precyzyjnie odmierzoną, niewielką dawkę substancji – ratownicy medyczni podają za jej pomocą adrenalinę przy nagłym zatrzymaniu krążenia, kosmetolodzy wykonują z ich pomocą zabieg mezoterapii.
Część modeli strzykawek może być używana zamiennie, inne natomiast powstały w konkretnym celu. Jeśli prowadzić praktykę specjalistyczną, obejmującą przeprowadzanie pewnych procedur z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu, wówczas powinieneś zaopatrzyć się w dedykowane modele strzykawek. Modele podstawowe muszą natomiast znajdować się na stanie każdego podmiotu leczniczego, ponieważ podaż leków czy pobieranie materiału do badań, a nawet płukanie jam ciała, należą do codziennych zajęć lekarzy i personelu medycznego – strzykawek ogólnego użytku nie może zatem zabraknąć.