Starzenie się populacji oraz złe nawyki dotyczące profilaktyki zdrowia na całym świecie zwiększają ryzyko występowania choroby Alzheimera. Obecnie ta choroba neurodegeneracyjna, która w znacznym stopniu upośledza funkcjonowanie mózgu, stanowi 50-70 procent przypadków otępienia.
Światowy raport na temat choroby Alzheimera już z 2015 roku stwierdzał, że około 46 milionów osób cierpi na tę chorobę i inne formy demencji. Liczba ta rośnie trzy- lub czterokrotnie w krajach rozwijających się, takich jak Brazylia.
Na razie nie zanosi się na jakąkolwiek poprawę. Przewiduje się, że w roku 2030, 20% osób powyżej 60-go roku życia będzie dotkniętych chorobą Alzheimera.
Spadek umiejętności kognitywnych może się rozpocząć już w wieku 45 lat, kiedy pojawiają się wczesne objawy choroby, takie jak depresja, drażliwość, dezorientacja i zapominanie. Ale tak jak w przypadku większości chorób, sytuacja może zostać odwrócona, gdy zostanie wykryta we wczesnym etapie.
Walka z chorobą Alzheimera odpowiednim odżywianiem
Badanie z 2017 roku opublikowane w czasopiśmie Nutrire miało na celu ustalenie wytycznych żywieniowych dla trzech stadiów choroby Alzheimera: łagodnych, umiarkowanych i ciężkich. Literatura zebrana przez naukowców wskazuje na bezpośredni związek między odżywianiem a tą chorobą neurodegeneracyjną.
Odkrycia sugerują, że odżywianie odgrywa kluczową rolę w pomaganiu pacjentom z chorobą Alzheimera w radzeniu sobie we wszystkich trzech stadiach ich choroby. Kraje, których mieszkańcy jedli dużo ryb, owoców i warzyw, wykazywały rzadziej występujące przypadki demencji.
W łagodnych stadiach choroby podkreślano, że pacjenci mogą odnieść wiele korzyści ze zwiększonego spożycia składników odżywczych, takich jak cholina, kwas dokozaheksaenowy (DHA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i monofosforan urydyny. Jajka, wątróbka i orzeszki ziemne są bogate w cholinę. Tłuste ryby, takie jak śledź, makrela, tuńczyk i halibut, jaja i algi zawierają DHA. Tłuste ryby zimnowodne, takie jak łosoś, bogate są również w EPA.
Tymczasem pacjenci z umiarkowaną postacią choroby potrzebują 1,5g białka na kg masy ciała dziennie w celu utrzymania bilansu azotowego i zwiększonej masy mięśniowej, aby zapobiec utracie wagi, która mogłaby prowadzić do niedożywienia. Co więcej, suplementy diety mogą zmaksymalizować poziom odżywienia pacjentów i poprawić ich odpowiedź immunologiczną.
Pacjenci z ciężkimi objawami Alzheimera mogą mieć trudności w połykaniu. Może to wpływać na ilośc spożywanych posiłków, co może prowadzić do niedożywienia i odwodnienia. Zaleca się, aby opiekunowie modyfikowali konsystencję pokarmu, dodając więcej wody i zmniejszając zagęszczenie kaloryczne posiłku.
Nie warto przesadzać z lekami
Naukowcy zauważyli, że stosowanie kilku leków na raz i rodzaj zachowań z nimi związanych, zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności, wymioty, biegunka, utrata smaku, zapachu i apetytu, które mogą wpływać na przyjmowanie pokarmów, tym samym prowadząc do utraty wagi wśród pacjentów.
Inne badanie, tym razem na 2148 starszych pacjentach w Nowym Jorku dało podobne wyniki. Naukowcy, którzy obserwowali pacjentów przez 1,5 roku, odkryli, że częstsze spożywanie orzechów, ryb, pomidorów, drobiu, warzyw krzyżowych, owoców i zielonych warzyw liściastych, a także mniejsze spożycie produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu i czerwonego mięsa, może spowolnić rozwój choroby Alzheimera.
Codzienne nawyki zapobiegające chorobie Alzheimera
Oto inne sposoby zapobiegania chorobie Alzheimera:
- Poranne picie kawy
- Spożywanie zdrowych tłuszczy – poczytaj sobie jak nieocenione dla zdrowia są Omega-3
- Granie w gry interaktywne
- Nawiązywanie rozmów z nieznajomymi
- Wyprowadzanie zwierzaka na spacer
- Poddawanie się masażom
- Częste śmianie się. Uwolni cię od stresu, który może szkodzić zdrowiu mózgu – tutaj możesz się pośmiać
- Drzemki w ciągu dnia
- Popijanie zielonej herbaty
- Ćwiczenia interwałowe
- Bycie stałym klientem banku, sklepu spożywczego i innych miejsc. W ten sposób twój mózg odniesie korzyści z interakcji społecznych
- Taniec!
- Praktykowanie rzemiosła, które lubisz, jak ceramika, malowanie, szydełkowanie, itp.
- Wizualizacja wodospadów, które pomogą Ci zasnąć
- Pielęgnowanie ogródka
- Treningi agility z psem
- Wstawanie co 30 minut (aby unikać zbyt długich okresów siedzenia)
- Urządzanie spotkań i kolacji dla znajomych
- Medytacja – jest wsparciem w poprawie zdrowia
- Uprawianie jogi
- Trzymanie się za ręce. To uwalnia oksytocynę – hormon miłości.
- Skupianie się na jednym zadaniu i unikanie rozpraszania uwagi
- Granie na instrumencie muzycznym. To wyostrza uwagę i pamięć. Wzmacnia także zdolności motoryczne, wzrokowe i słuchowe
- Wdychania zapachu lawendy w sypialni. Zapach działa delikatnie usypiająco, obniża tętno i ciśnienie krwi. Relaksuje także ciało. Pamiętaj, aby była to naturalna, suszona lawenda lub olejek eteryczny najwyższej jakości, bez chemicznych dodatków
Istnieją również pewne badania wskazujące na to, że biofilmy bakteryjne ( np. borelioza ) mogą prowadzić do rozwoju tej choroby. Warto badać się i nie lekceważyć żadnych objawów.