Artykuł sponsorowany
Rak piersi jest w Polsce drugim najczęstszym nowotworem złośliwym, który przyczynia się do śmierci kobiet. Wysoka umieralność wynika ze zbyt późnego wykrywania guzów widocznych m.in. w badaniu USG piersi. Profilaktyczne wykonywanie USG zaleca się już dwudziestolatkom. Dlaczego w przypadku młodych pacjentek to badanie ma przewagę nad mammografią? Wyjaśniamy.
Jaka jest skuteczność badania USG w wykrywaniu raka piersi?
Badanie USG piersi, które wykorzystuje bezpieczne dla zdrowia i powszechnie stosowane fale ultradźwiękowe, pozwala wykryć nowotwór piersi już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jego skuteczność jest wysoka, ponieważ na obrazie USG widoczne są niewyczuwalne pod palcami guzki o wielkości 3–5 mm, niemożliwe do wyśledzenia w samobadaniu. Dzięki ruchomej głowicy aparatu USG guzki te da się obejrzeć po różnymi kątami. Najnowocześniejsze ultrasonografy umożliwiają wykonanie badania z funkcją USG Doppler, co zwiększa jego swoistość i czułość, a tym samym ułatwia odróżnienie zmian łagodnych od tych, które wykazują cechy nowotworów złośliwych.
Ultrasonografia jest metodą diagnostyczną pierwszego wyboru u młodszych pacjentek. Lepiej niż mammografia sprawdza się do oceny piersi o dużej zawartości tkanki gruczołowej, występujących w szczególności u kobiet aktywnych hormonalnie, czyli przed menopauzą. Zawartość tkanki gruczołowej maleje wraz z wiekiem – po okresie przekwitania w budowie piersi na ogół przeważa tkanka tłuszczowa. Zaleca się więc wykonywanie USG piersi – zamiast mammografii lub (lepiej) niezależnie od niej – w grupie wiekowej obejmującej pacjentki od 20. do ok. 50. roku życia. Program profilaktyki raka piersi dla kobiet w wieku powyżej 50 lat opiera się na badaniach mammograficznych.
USG piersi – znacznie badania w profilaktyce nowotworowej
USG piersi, wraz z komplementarną wobec niego mammografią, składają się na tzw. profilaktykę wtórną, czyli wczesne wykrywanie raka piersi (w fazie przedklinicznej, tj. przed wystąpieniem pierwszych objawów). Poddanie się pierwszemu USG piersi jest zalecane już w 20. roku życia. Badanie do ukończenia 30. roku życia należy powtarzać co najmniej raz na 2 lata, a po trzydziestce – corocznie. USG piersi najlepiej wykonywać mniej więcej w 7.–10. dniu cyklu.
Dąży się do tego, by wczesne podejmowanie działań profilaktycznych było standardem, ponieważ nowotwory kobiece atakują coraz młodsze pacjentki, u których rozwijają się w błyskawicznym tempie. Szybkie wykrycie raka piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie.