W ostatnim czasie wiele słyszy się, że smalec nie jest wcale taki zły, jak przez lata nam wmawiano. Jaka jest prawda na temat smalcu? Czy w tłuszczu tym występują jedynie szkodliwe dla naszego zdrowia związki?
Kuchnia staropolska nie istnieje bez smalcu. Tłuszcz ten wykorzystywany był przez nasze babki i prababki zarówno do smażenia, jak i do pieczenia, gotowania oraz smarowania pieczywa. Dziś smalec często kojarzy się z miażdżycą i zawałem, nie mówiąc już o wysokim poziomie cholesterolu i innych skutkach związanych ze spożywaniem tłuszczów zwierzęcych. Na cenzurowanym oprócz smalcu jest także masło, które również bywa obarczane winą za problemy z układem krążenia, ale jak jest naprawdę? Czy tłuszcze zwierzęce faktycznie posiadają jedynie wady?
Prawda jak zwykle leży pośrodku. W przypadku tłuszczów zwierzęcych mamy do czynienia z szeregiem sprzecznych badań naukowych i innych informacji. Jedni zachwalają tłuszcz zwierzęcy, jako źródło cennych kwasów tłuszczowych, bez których nasz organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować, inni mnożą choroby powstałe na skutek spożywania smalcu lub masła. Niektórzy na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań wysnuli nawet wnioski, że smalec jest najzdrowszym z dostępnych na rynku tłuszczów. Jak, więc odnaleźć się w gąszczu informacji i wybrać zdrowy tłuszcz?
Smalec – przysmak czy wróg naszego zdrowia?
Smalec w przeciwieństwie do niektórych tłuszczów roślinnych doskonale nadaje się do smażenia, gdyż cechuje go wysoka temperatura dymienia. Posiada on także całkiem ciekawy skład, w którym tłuszcze nasycone, czyli te niezdrowe wcale nie przeważają, a wręcz przeciwnie, ustępują miejsca, zdrowym, jednonienasyconym kwasom tłuszczowym. Jest to dość zaskakujące i skłania do myślenia, jednak nie należy od razu zamieniać tłuszczów roślinnych na smalec! Oczywiście, jeżeli raz do roku, w Tłusty Czwartek postanowimy usmażyć na smalcu tradycyjne pączki to nic się nie stanie, możemy także od czasu do czasu dodać smalec do gotowanych i pieczonych potraw czy przygotować go w formie smarowidła do pieczywa, ale mimo zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, smalec nie powinien stanowić jedynego źródła tłuszczu w naszej diecie. Podstawą zdrowego odżywiania jest różnorodna dieta, w której jest miejsce na masło, smalec, ale umiar to podstawa! Osoba zdrowa może pozwolić sobie na więcej niż chory na otyłość, nadciśnienie czy miażdżycę – w tym przypadku należy przestrzegać wskazań lekarza i dietetyka, które na pewno zakładają eliminację z codziennego menu tłuszczów zwierzęcych.
Jak więc jest z tym smalcem? Czy smalec jest zdrowy? To zależy dla kogo. Pamiętaj, że nie zawsze trzeba całkowicie rezygnować ze spożywania tłuszczu zwierzęcego, ale jeżeli dużo smażysz, lepiej postaw na olej kokosowy, który również cechuje wysoka temperatura dymienia. A smalec… smalec potraktuj, jako przysmak na specjalną okazję. Raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi, ale spożywany w nadmiarze może doprowadzić do licznych problemów ze zdrowiem i nie pomoże tutaj duża zawartość zdrowych tłuszczów, gdyż nie są one w stanie całkowicie zniwelować szkodliwego działania także obecnych w smalcu i szkodliwych dla zdrowia tłuszczów nasyconych.
Artykuł sponsorowany
Nie do końca zgodze się z opinią. Proszę sprawdzić co w tej kwestii mówią, optymalni, na diecie kwaśniewskiego. Tylko smalec i mają się dobrze. Sam stosuje optymalne śniadania i po roku jak zrobiłęm badania, wszystko w normie, książkowo.