Artykuł sponsorowany
Można powiedzieć, że suplementy diety stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności – sięgamy po nie praktycznie codziennie, często profilaktycznie. I tutaj pojawia się pytanie: czy są konieczne do tego, abyśmy mogli normalnie funkcjonować?
Czym są suplementy diety i jak działają?
Rozważania te warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę są suplementy diety. Otóż są nimi wszelkie tabletki, pigułki, proszki , herbatki lub inne płyny, mające w założeniu dostarczyć organizmowi potrzebne związki.
Można to ująć w ten sposób: gdy w żywności brakuje odpowiednich składników (co wynika m.in. z tego, że jest w większym lub mniejszym stopniu przetworzona), suplementy są zdolne je uzupełnić. W ten sposób nie tylko uzupełniamy brakujące składniki odżywcze, ale również wzmacniamy swój organizm, a także usprawniamy poszczególne partie ciała.
Warte przypomnienia jest, że suplementy nie mogą zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety – są jej uzupełnieniem, „dopełniaczem” budulcowym, stymulującym, odżywiającym i ochronnym i tak powinny być traktowane.
Rodzaje suplementów
Suplementy można podzielić na dwa główne rodzaje:
- syntetyczne – o przeznaczeniu medycznym; przypominają składem leki, jednak jest on procentowo dużo niższy od tego, który znajduje się w leku; substancje zawarte w tego typu suplemencie wchłaniają się do organizmu na poziomie 10-40%;
- suplementy naturalne – suplementy mające uzupełniać niedobory składników odżywczych w organizmie; powstają z naturalnych składników; najczęściej zawierają ekstrakty pochodzenia roślinnego, przez co ich aktywność biologiczna jest stale utrzymywana; ich wchłanialność klaruje się na poziomie 40 – 80%; nie ma ryzyka przedawkowania tego typu suplementów
Najczęściej mamy do czynienia z suplementami zawierającymi witaminy oraz makro- i mikroelementy, takie, jak magnez, wapń etc. Popularne są również suplementy na odchudzanie, zawierające enzymy i ekstrakty roślinne.
Czy można żyć bez suplementów?
Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie żywność poddawana jest znacznym procesom przetwarzania i modyfikowania, a zawarta w niej ilość składników odżywczych systematycznie spada, można śmiało stwierdzić, że chociażby z tego względu suplementacja powinna być stałym elementem codziennej diety.
Statystyki wskazują, że u Polaków największe są niedobory witaminy D, żelaza, jodu oraz kwasu foliowego. Dlaczego akurat ta grupa? Ponieważ najtrudniej dostarczyć te składniki wraz z dietą (szczególnie witaminę D, której wytwarzanie zmniejsza się wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego).
Niedobory witamin i minerałów wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Wywołują zmęczenie, powodują brak odporności na infekcje i choroby, rozdrażnienie i nerwowość, wypadanie włosów. Ponadto mogą przyczynić się do zwiększonej łamliwości paznokci, a nawet nadwagi i otyłości, czy też depresji.
Jeśli decydujemy się na suplementację, powinniśmy pamiętać o tym, że tylko regularne jej stosowanie działa długoterminowo i daje oczekiwane rezultaty. Sprawdzone i bezpieczne suplementy można znaleźć na stronie: https://pl.revitapharm.com