Artykuł sponsorowany
Błonnik to bardzo ważny element naszej codziennej diety, który ułatwia prawidłowe trawienie i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. To także przyjaciel wszystkich, którzy chcą schudnąć. W jaki sposób działa błonnik i co jeść, aby nasza dieta była bogata w tę przydatną substancję? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Co to jest błonnik?
Błonnik to różnego rodzaju substancje, które nie ulegają trawieniu. Włókna pokarmowe (czyli innymi słowy błonnik) znajdują się przede wszystkim w pokarmie pochodzenia roślinnego i składają się z takich substancji jak celuloza, pektyny, ligniny i gumy. Jak pokazują najnowsze badania, błonnik jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego człowieka i wspomaga odchudzanie!
Jakie działanie ma błonnik?
Błonnik pokarmowy można podzielić na dwa typy: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Obie te substancje są ważne dla prawidłowej pracy jelit i układu pokarmowego, choć działają w zupełnie inny sposób.
- Błonnik nierozpuszczalny skutecznie wypełnia nasz żołądek, sprawiając, że przez dłuższy czas jesteśmy syci. Tego rodzaju błonnik pochłania wodę i pęcznieje, przez co zwiększa objętość pokarmu, ale nie jego kaloryczność. Co więcej, błonnik przyspiesza aktywność motoryczną jelit i reguluje wypróżnianie.
- Błonnik rozpuszczalny pochłaniając wodę tworzy w przewodzie pokarmowym żel, wpływając na uczucie sytości i opóźniając moment, w którym jedzenie opuszcza żołądek. Dzięki swoim właściwościom błonnik rozpuszczalny oczyszcza organizm z toksyn i zmniejsza wchłanianie cholesterolu.
W jakich produktach jest najwięcej błonnika?
Dzięki swoim właściwościom błonnik sprzyja odchudzaniu, jednak warto go spożywać nawet wtedy, gdy jesteśmy zadowoleni ze swojej wagi. Jak już pisaliśmy, błonnik znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. W jakich?
Pokarmy o największej zawartości błonnika nierozpuszczalnego to przede wszystkim:
- chleb pszenny pełnoziarnisty,
- fasola,
- awokado
- a także pomarańcze
Z kolei o poziom błonnika rozpuszczalnego w naszym organizmie zadbają:
- brokuły,
- chleb orkiszowy,
- gotowana marchewka,
- suszone śliwki,
- oraz ryż brązowy.
Warto także pamiętać, że na rynku farmakologicznym dostępne są suplementy diety z błonnikiem (np. Błonnik z ananasem od BigGarden), które umożliwiają zredukowanie niedoborów błonnika w naszej codziennej diecie. Tak zwany błonnik suplementarny to błonnik wyizolowany z naturalnych produktów spożywczych, który jest bardzo prosty w dawkowaniu i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, pracę naszych jelit, a także redukcję masy ciała.
Podsumowanie
Spożywanie błonnika niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów – błonnik ułatwia odchudzanie, zmniejsza wchłanianie cholesterolu, a nawet obniża ciśnienie krwi. Warto więc dbać o jego odpowiednią ilość, a w razie potrzeby suplementować go dostępnymi w aptekach preparatami (znajdziesz je także w e-Ziko: http://www.e-zikoapteka.pl/odchudzanie-a.html ). Po kilku tygodniach stosowania diety bogatej w błonnik powinieneś poczuć (i zauważyć!) wyraźną poprawę swojego samopoczucia, pracy układu pokarmowego, a nawet spadek wagi.