Artykuł partnera
Na ból kręgosłupa w ciąży cierpi większość przyszłych mam. Powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości ciała. Piersiowy i lędźwiowy odcinek kręgosłupa wygina się do przodu. Kobieta wypina brzuch, odchyla ramiona i pochyla głowę, przy jednoczesnym napinaniu mięśni krzyża. Bóle w ciąży najczęściej nie są groźne i można je złagodzić, przestrzegając kilku zasad w codziennym życiu.
Ból pleców w ciąży – 3 trymestr
W końcowej fazie ciąży, czyli w 3 trymestrze, bóle pleców będą najsilniejsze. Jakość życia ciężarnej kobiety może poprawić specjalny pas ciążowy, który można kupić w sklepie ortopedycznym. Jest on elastyczny, dzięki czemu dopasowuje się do sylwetki oraz mocno podtrzymuje brzuch, stabilizując odcinek lędźwiowy, przez co odciąża bolący kręgosłup.
Jak spać w ciąży?
Spanie w ciąży na lewym boku odciąży kręgosłup i pozwoli wygodnie przespać całą noc. Taka pozycja jest również korzystna dla dziecka, ponieważ nie zaburza przepływu krwi do łożyska. Nogi najlepiej ugiąć w kolanach i włożyć pomiędzy nie małą poduszkę. Materac, na którym śpi kobieta, nie powinien zapadać się pod jej ciężarem. Specjalne poduszki ciążowe w kształcie rogala to dobre rozwiązanie, kiedy nie można znaleźć dla siebie wygodnej pozycji do snu.
Siedząca praca w ciąży
Pozycja siedząca, przez kilka godzin dziennie, to bardzo duże obciążenie dla kręgosłupa, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Pracując, np. w biurze, należy przynajmniej raz na godzinę zrobić sobie chwilę przerwy na spacer, nawet w miejscu. Krzesło na którym siedzi ciężarna powinno mieć oparcie, podpórki pod ramiona oraz twarde siedzisko. Pracowanie na zbyt miękkim fotelu spowoduje ból pleców.
Spacery w ciąży i wygodne obuwie
Na czas ciąży, szczególnie w ostatnich tygodniach, najlepiej całkowicie zrezygnować z butów na obcasie. Szpilki trzeba zastąpić wygodnym obuwiem z oddychającego materiału i podeszwą antypoślizgową. Spacery w ciąży pomagają złagodzić dolegliwości ciążowe i dotlenią organizm. Duże i ciężkie torebki na jedno ramię rozsądniej jest zamienić na wygodny plecak. Wtedy jego ciężar zostanie równolegle rozłożony na plecach. Kobiety w ciąży powinny unikać też dźwigania ciężkich przedmiotów czy siatek z zakupami. Długie stanie w jednej pozycji źle wpływa na kręgosłup, dlatego stojąc w kolejce w sklepie warto skorzystać z prawa do pierwszeństwa obsługi kobiet w ciąży. W czasie zajęć domowych, które wykonuje się na stojąco, np. prasowania, zmywania, jedną nogę można zgiąć w kolanie i oprzeć o mały stołek. Spacerując czy zajmując się domem, należy także unikać gwałtownych ruchów.
Masaż dla kobiet w ciąży
Klasyczny masaż pleców, o ile lekarz nie będzie miał przeciwwskazań, to doskonały sposób na relaks i zmniejszenie ciążowych dolegliwości. Delikatne ugniatanie i uciskanie bolących miejsc na kręgosłupie rozluźnia mięśnie i stawy, co złagodzi ból. W czasie masażu kobieta leży w pozycji, w jakiej jej najwygodniej, np. w półsiedzącej lub na boku.
Propo poduszek, znalazłam taką od Poofi, tutaj jest opisana http://blog.bobomio.pl/aktualnosci/spanie-w-ciazy-porady-i-przydatne-gadzety/ Powie ktoś jakie ma doświadczenia z tą marką, czy będę zadowolona?