Jak wzmocnić metabolizm?

Jak wzmocnić metabolizm?

Jesteś osłabiony i masz niski poziom energii? A może wciąż starasz się zgubić kilka kilogramów, jednak twoja praca nie przynosi efektu? Jeśli tak, to problemem może się okazać spowolniony metabolizm. Na szczęście bez przyjmowania suplementów można poprawić pracę naszego organizmu.

Oto kilka kroków, które warto podjąć, aby przyspieszyć metabolizm.

Picie wody

Woda jest jednym z lepszych do płynów do picia i należy wypijać jej codziennie co najmniej 8 do 10 szklanek. Pomoże to poprawić metabolizm i wypłukać sód, toksyny oraz tłuszcz. Woda pita przed posiłkami zapełnia żołądek dzięki czemu unikamy przejadania się. Warto zrezygnować z nadmiaru coli, kawy, herbat oraz soków na rzecz wody. Kofeina odwodnia, a cukier w dłuższej perspektywie przynosi mnóstwo szkód.

Regularne jedzenie

Warto jeść co trzy-cztery godziny. Powinny to być małe, zrównoważone posiłki, a w tym również i przekąski. Takie dania mają zawierać zarówno pełnowartościowe białko, jak i węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Nieregularne jedzenie może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu i magazynowania tłuszczu. Tak samo działa pomijanie posiłków.

Śniadanie to podstawa

Ten pierwszy posiłek jest najważniejszy, albowiem pobudza nasz metabolizm. Nie pojedziemy samochodem z pustym bakiem i to samo dotyczy człowieka. Warto więc zacząć dzień od pożywnego śniadania. Ów pierwszy posiłek ustawia metabolizm na cały dzień, a później go utrzymuje na właściwym poziomie, jeśli jemy co trzy godziny. Jeśli wstajemy wcześnie i zjemy późne śniadanie, to przegapimy kilka godzin podczas których spalamy kalorie.

Nie bójmy się tłuszczu

Wiele osób uważa, ze tłuszcz uniemożliwia odchudzanie, jednak nie jest to prawdą. Ważny jest jednak wybór właściwego tłuszczu. Organizm potrzebuje tego składnika, a osoby stosujące dietę niskotłuszczową utrudniają sobie odchudzanie. Wybierajmy naturalne zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej z awokado, różne orzechy, len i naturalne masło orzechowe.

Unikaj tłuszczów trans

Tłuszcze trans negatywnie wpływają na nasze zdrowie i przyczyniają się do przyrostu masy ciała, obniżenia poziomu energii, depresji, raka oraz chorób serca. Nigdy nie osiągniemy wymarzonej sylwetki, jedząc fast foody, mrożone obiady oraz inne przetworzone produkty. Najlepiej więc sięgać po naturalne tłuszcze.

Codzienna aktywność

Aktywność fizyczna powinna towarzyszyć nam na co dzień. Jeśli chcemy przyspieszyć metabolizm to tego rodzaju działania muszą się odbywać co najmniej sześć razy w tygodniu. Warto pomyśleć o zrezygnowaniu z jazdy samochodem na rzecz roweru, a także chodzeniu po schodach zamiast używania windy.  Im więcej mamy ruchu codziennie, tym lepiej będziemy się czuć.

Ćwiczenia kardio

Tego typu treningi są niezbędne dla zdrowia naszego serca i płuc. Przy tym spalają również kalorie. Ćwiczenia cardio wykonane zaraz po przebudzeniu korzystnie wpływają na spalanie tłuszczu i pozwalają podkręcić metabolizm. Innym dobrym momentem na włączenie treningu kardio jest wykonanie ćwiczeń wieczorem po ostatnim posiłku. Pozwala to spalić dodatkowe kalorie podczas snu.

Trening z ciężarami

Takie treningi, podczas których pojawia się opór mięśni korzystnie wpływają na metabolizm i pozwalają spalić tkankę tłuszczową. Im więcej mięśni posiadamy, tym też szybciej spalamy kalorie. Dzięki temu możemy jeść więcej, bez obaw, że przytyjemy.

Posłuchajmy swojego ciała

Nadmierna ilość treningów jest równie niebezpieczna jak brak sportu. Posłuchajmy więc swojego ciała i dajmy mu również czas na odpoczynek. Nie trenujmy, gdy jesteśmy chorzy czy wciąż nie odzyskaliśmy sił po poprzednim treningu. Przetrenowanie jest bowiem równie szkodliwe dla naszego ciała.

Jeśli tego typu działania nie przyniosą skutku po 4-6 tygodniach od momentu wprowadzenia ich w życie, to może się okazać, iż trudność z pozbyciem się nadmiernych kilogramów ma inne przyczyny. Powodem bywają pewne alergie pokarmowe czy zaburzenia pracy tarczycy. Problematyczne bywają również toksyny oraz pasożyty. Warto wtedy zrobić badania, by odnaleźć przyczynę złego samopoczucia.

Podobne artykuły

Odpowiedz