Artykuł sponsorowany
Gdy jesteśmy zdecydowani na zakup i zażywanie probiotyków, możemy napotkać spory dylemat. Na rynku znajduje się wiele preparatów tego typu. Niektóre z nich to leki OTC, inne są suplementami diety. Które wybrać? Czym różnią się te dwa rodzaje preparatów dostępnych w aptece bez recepty?
Czym różni się lek OTC od suplementu diety?
Przez lek OTC (z angielskiego over the counter) rozumie się preparaty, które mogą być stosowane przez pacjentów w ramach samodiagnozy i są wydawane bez recepty. Do tej grupy należą m.in. leki przeciwbólowe, ale także probiotyki. Nie oznacza to jednak, że możemy zażywać je bez żadnej kontroli. Ważne, aby w razie konieczności zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Leki OTC są akceptowane do obrotu przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Suplementy diety natomiast to produkty klasyfikowane jako spożywcze, które zawierają składniki odżywcze (witaminy, składniki mineralne, surowce roślinne, wyselekcjonowane bakterie). Ogólnym przeznaczeniem suplementów diety jest uzupełnianie niedoborów żywieniowych, czyli właśnie suplementacja codziennej diety. Podlegają ewidencji Głównego Inspektora Sanitarnego, który rejestruje zgłoszenia informujące o wprowadzeniu do obrotu danego suplementu diety.
Czym są probiotyki?
Zgodnie z definicją przez probiotyki rozumie się żywe, zdefiniowane mikroorganizmy (tj. LAD, lacid acid bacteria, bakterii kwasu mlekowego), które w określonej liczbie zmieniają mikroflorę w odpowiednich segmentach organizmu ludzkiego i wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie. Aby można było zaliczyć mikroorganizmy do probiotyków, muszą wykazywać one konkurencyjność względem mikroflory w jelicie i być antagonistyczne względem takich bakterii jak Helicobacter pylori, Salmonella spp., Clostridium difficile czy Listeria monocytogenes. Ponadto muszą być odporne na sole żółci, soki żołądkowe oraz bakteriocyny. Co za tym idzie, muszą być zdolne do przeżycia, wzrastania i przywierania do nabłonka w ludzkim jelicie. Do probiotyków zalicza się bakterie ze szczepów Lactobacillus spp., Streptococcus spp., Bifidobacterium lactis, drożdże (m.in. Saccharomyces spp.) i kultury pleśni (Aspergillus spp.).
Trilac® – lek OTC
Jeżeli poszukujemy probiotyku będącego lekiem OTC, warto zwrócić uwagę na probiotyk trilac®. W składzie tego preparatu znajdują się trzy szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) i Bifidobacterium lactis (Bb-12), które zostały przebadane klinicznie pod względem skuteczności. trilac® można stosować w trakcie lub po antybiotykoterapii. Zalecany jest również w przypadku biegunki podróżnych oraz w trakcie występowania ostrej biegunki u dzieci.
trilac® plus forte – suplement diety w kroplach
Innym rozwiązaniem, które możemy wziąć pod uwagę, będzie zastosowanie probiotyku w kroplach, który jest jednocześnie suplementem diety. W przypadku trilac® plus forte każde 5 kropli zawiera 5 miliardów liofilizowanych, żywych szczepów bakterii kwasu mlekowego: Bifidobacterium animalis ssp. lactis BLC1, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus SP96, Lacticaseibacillus rhamnosus GG ATCC 53103 oraz Lactobacillus acidophilus LA3, które również mają potwierdzony badaniami klinicznymi korzystny wpływ na organizm człowieka. Stosuje się go w trakcie biegunek infekcyjnych i antybiotykoterapii. Ponadto działa wspomagająco w utrzymaniu prawidłowej czynności jelit oraz odporności organizmu i może być podawany niemowlętom od 1. miesiąca życia.