Wszyscy wiemy, że warzywa są dla nas dobre. Za pomocą kilku prostych sztuczek możesz pomóc maluchom jeść więcej tych dobroczynnych pokarmów – zdrowy nawyk, który będzie im służył przez całe życie. Zdrowe jedzenie dla dzieci jest łatwiejsze niż myślisz!
Mimo ogromnych życzeń rodziców i dziadków, większość dzieci nie jest wielkimi miłośnikami warzyw. Jeśli sam należałeś do takich dzieci, prawdopodobnie pamiętasz, że Twoja lista ulubionych potraw z dzieciństwa nie zawierała zbyt wielu warzyw. A obecne dzieci, które na każdym kroku napotykają fast foody i słodycze, jeszcze trudniej przekonać do jedzenie zdrowych rzeczy.
Wyzwania w zdrowym karmieniu dzieci
Istnieje wiele czynników, które działają na niekorzyść wyrabiania u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Biorąc pod uwagę stan obecnego systemu żywnościowego, nic dziwnego, że wiele dzieci rozwija wzorce odżywiania, w których brakuje owoców i warzyw.
Przeciętny Polak zjada zaledwie 16 g błonnika na dobę, podczas gdy zaleca się konsumpcję 27-40 gram błonnika na dzień. Dzieci uczą się przez obserwację i zazwyczaj jedzą to, co dorośli, więc jeśli nasze wzorce żywieniowe są kiepskie, to prawdopodobnie i nasze dzieci nie wyrobią sobie zdrowych nawyków żywieniowych.
Tak więc pierwszym krokiem, aby zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania jest zaczęcie od siebie. Jeśli w Twojej lodówce nie będzie parówek i serków homogenizowanych, to automatycznie Ty i Twoje dziecko będziecie jeść ich mniej.
Choć rozbudowanie diety dziecka o warzywa nie jest najłatwiejszym zadaniem, przy odpowiedniej perspektywie i wytrwałości jest możliwe.
7 wskazówek, jak zachęcić dziecko do jedzenie większej ilości roślin
Dzięki kilku ulepszeniom nawyków żywieniowych Twojej rodziny możesz wychowywać dzieci, które lubią wiele owoców i warzyw. Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą:
-
Pamiętaj o swojej roli w czasie posiłków
Czasami może być trudno odpuścić, jeśli zależy Ci na zdrowiu Twojego dziecka. A przecież dieta to podstawa zdrowia. Pamiętaj jednak, że Twoim zadaniem, jako rodzica, jest podawanie zdrowej żywności i zapewnienie przyjemnych i wspierających doświadczeń żywieniowych. Zadaniem Twojego dziecka jest zdecydowanie co zje i ile zje oraz odpowiednie zachowanie się przy stole. Ty serwujesz warzywne dania, a dziecko je odkrywa.
Takie podejście wymaga cierpliwości, ale może zminimalizować stres związany z posiłkami zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich dzieci, umożliwiając naturalny nawyk zdrowego odżywiania. Udowodniono również, że pomaga ono dzieciom stać się „kompetentnymi w jedzeniu”, co oznacza, że uczą się intuicyjnie jeść ilość, której potrzebują i rosną zgodnie z zamierzeniami natury.
-
Wprowadzaj żywność ponownie i ponownie
Podobnie jak trening chodzenia bez pieluch, ubierania się lub nauka proszenia o coś bez krzyku – dzieciom może zająć chwilę zanim wypróbują czegoś nowego na talerzu.
Być może będziesz musiał podać coś dziecku nawet 5 czy 10 razy, zanim zdecyduje się w ogóle spróbować. Nawet wtedy, mogą potrzebować spróbować czegoś kilka razy zanim zdecydują czy im smakuje.
Możesz wprowadzać te same produkty na wiele różnych sposobów. Weźmy na przykład brokuły – możesz ugotować je na parze, zrobić zupę krem z brokułów, upiec je razem z innymi warzywami. Sposobów na każde warzywo jest bardzo wiele.
-
Prezentuj potrawy w zabawny sposób
Nawet dorośli lubią jeść potrawy ładnie podane. Nie bez powodu najlepsze restauracje kładą nacisk nie tylko na smak, ale i sposób prezentacji potraw. Dzieci także przyciąga bardziej ładnie zaprezentowana potraw.
Nie oznacza to, że musisz iść na kurs kulinarny. Wystarczy coś tak prostego jak zaserwowanie tęczy z surowych pałeczek warzywnych – takich jak czerwona papryka, pomarańczowa marchewka i zielone brokuły, a obok zrobienie np. chmurki z gęstego sosu – dla dzieci może to być naprawdę atrakcyjne.
A jeśli czujesz się bardziej kreatywny i zdolny manualnie, możesz wycinać różne ciekawe kształty ze zdrowych placków z cukinii lub bezglutenowych naleśników.
-
Czasem można coś „przemycić”
Bądźmy szczerzy – ukrywanie owoców i warzyw jest prawdopodobnie umiejętnością, którą powinien opanować każdy rodzic, niezależnie od tego, jaką dietę stosujesz.
Jest to szczególnie pomocne w fazie „wybrednego zjadacza”, przez którą przechodzi wiele małych dzieci, gdy zaczynają ustalać swoją autonomię. Na szczęście nie trwa to wiecznie. Eksperymentowanie z różnymi sposobami serwowania pożywnych pokarmów w tym czasie jest sztuką wartą opanowania.
Marchew, jabłka, cukinię, banany, jagody, a nawet zielone warzywa liściaste można przed pieczeniem zblendować i uformować muffina lub naleśnika. Koktajle to fantastyczny, przyjazny dla dzieci sposób na owoce i warzywa.
Czasem można dodać odrobinę surowego buraka do owocowego smoothie. Nadaje on nie tylko zabawnego, purpurowego koloru, który jest atrakcyjny dla dzieci, ale także dodaje dodatkowe witaminy i minerały. Latem kolejnym ulubionym produktem są domowe lody owocowe (np. zmieszane mleko kokosowe, jagody i szczypta syropu klonowego).
-
Zaangażuj dzieci w planowanie i przygotowywanie posiłków
Większość dzieci lubi zajęcia, które pielęgnują ich niezależność, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie.
Wiele przedszkolaków lubi decydować jakie produkty wybrać na zakupach spożywczych. Choć większość z nich prawdopodobnie sięga na półki ze słodyczami, może postawić pewną granicę – jeśli wybierze kilka rzeczy z działu warzyw i owoców, będzie mógł wybrać także 1 słodką rzecz (najlepiej jednak jeśli namówicie go na zdrowe batony z suszonych owoców, bez dodatku cukru).
Zależnie od wieku, możesz przypisać swoje dzieci do różnych zadań związanych z przygotowaniem posiłków. Wiele dzieci lubi uczestniczyć w kuchennych zajęciach, a angażując się w proces powstawania posiłku, później chętniej go jedzą.
Możesz również uwzględnić dzieci w planowaniu posiłków. Pytając dzieci, co chciałyby zjeść na kolację, dajesz im wybór na co rzeczywiście mają ochotę. Możesz nawet przejrzeć książkę kucharską i wybrać razem nowy przepis (oczywiście najlepiej jeśli książka będzie zawierała jedynie zdrowe przepisy).
-
Mów pozytywnie o jedzeniu
Dzieci naśladują swoich rodziców, a dotyczy to również jedzenia.
Nawet jeśli nie lubisz jakiegoś warzywa lub owocu – nie mów o tym. Twoje dziecko może się uprzedzić zanim jeszcze go spróbuje, a przecież może mieć inne preferencje smakowe i akurat lubić warzywo, którego Ty nie lubisz.
-
Zadbaj o edukacyjną część posiłku
Jednym z pierwszych pytań, które prawie każde dziecko uwielbia zadawać rodzicom, jest „Dlaczego?”. Dzieci są naturalnymi naukowcami, stale badającymi otaczający ich świat. Mogą chcieć zrozumieć powody, dla których są uczone coś robić (lub nie), a czas posiłku jest doskonałą okazją do nauki. Jeśli zadadzą jakieś pytanie dotyczące jedzenia, opowiedz im dlaczego akurat te produkty są zdrowe, a inne nie.
Jeśli masz w domu młodego sportowca, możesz odwołać się do przykładów ze świata znanych osób, np. „Robert Lewandowski nie je słodyczy i popatrz ile ma siły do biegania”.
Dlaczego warto?
Choć czasem mogą pojawić się chwile zwątpienie, jeśli dziecko będzie mocno wybrzydzać, nie będzie chciało nic jeść, a Tobie skończą się pomysły, to warto przetrwać te trudne chwile i kontynuować przygodę ze zdrowym jedzeniem. Dla dobra zdrowia dziecka, teraz i w przyszłości. Pamiętaj też, że czym wcześniej zaczniesz zdrowo odżywiać dziecko, tym będzie Ci łatwiej. Najlepiej wprowadzać zdrowe nawyki od samego początku rozszerzania diety niemowlaka, aby smak warzyw i owoców był dla dziecka czymś naturalnym.