10 popularnych nawyków, które uszkadzają nerki

10 popularnych nawyków, które uszkadzają nerki

Nerki pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie. Przefiltrowują krew, wytwarzają hormony, wchłaniają minerały, produkują mocz, eliminują toksyny i neutralizują kwasy. Jako jedne z najważniejszych organów w ciele, nerki zasługują na trochę miłości.

Powolny proces uszkadzania nerek może przez lata zostać niezauważony, ponieważ nerki mogą wykonywać swoją pracę nawet przy 20% wydolności. Z tego względu choroby nerek często nazywa się „cichymi chorobami”. Dlatego tak ważne jest dbać o nie, zanim będzie za późno.

Oto lista 10 popularnych nawyków, które niekorzystnie wpływają na nerki i z czasem mogą powodować poważne uszkodzenia.

  1. Picie zbyt małej ilości wody

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi oraz eliminowanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Kiedy w ciągu dnia nie pijesz wystarczających ilości wody, toksyny i produkty przemiany materii zaczynają się kumulować i mogą spowodować uszkodzenia w organizmie.

  1. Zbyt dużo soli w diecie

Organizm potrzebuje sodu/soli do prawidłowego funkcjonowania. Jednak większość osób spożywa zbyt dużo soli, co może podwyższać ciśnienie oraz nakładać na nerki dużo stresu. Można przyjąć, że nie powinno się spożywać więcej niż 5 gram soli dziennie.

  1. Częste odkładanie wizyt w toalecie

Wiele osób ignoruje potrzebę oddania moczu, ponieważ są zbyt zajęte lub chcą uniknąć toalet w miejscach publicznych. Regularne przetrzymywanie moczu zwiększa ciśnienie moczu i może prowadzić do uszkodzeń nerek, kamieni nerkowych i problemów z trzymaniem moczu. Więc gdy czujesz potrzebę pójścia do łazienki – nie powstrzymuj się!

  1. Porzuć cukier

Badania naukowe pokazują, że u ludzi, którzy spożywają 2 lub więcej słodkich napojów dziennie, częściej pojawia się białko w moczu. Białko w moczu to wczesny sygnał, że z nerkami dzieje się coś nie tak.

  1. Niedobory witamin i minerałów

„Czysta” dieta, bogata w pełnowartościowe jedzenie, świeże warzywa i owoce, jest bardzo ważna dla ogólnego zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania nerek. Wiele niedoborów może zwiększać ryzyko kamieni nerkowych lub osłabienia funkcji nerek. Dla przykładu, witamina B6 oraz magnez są bardzo ważne w zmniejszaniu ryzyka kamieni nerkowych.

  1. Zbyt dużo białka zwierzęcego

Nadmierna konsumpcja białka, szczególnie czerwonego mięsa, zwiększa obciążenie nerek. Więcej białka w diecie oznacza, że nerki muszą ciężej pracować, a to z czasem może prowadzić do ich uszkodzenia lub dysfunkcji.

  1. Niedobór snu

Wszyscy chyba wiemy jak ważny jest nocny odpoczynek i odpowiednia jego ilość. Przewlekłe niedosypianie powiązane jest z wieloma chorobami, włącznie z chorobami nerek. Podczas nocy organizm reperuje uszkodzoną tkankę nerek, więc daj swojemu ciału czas na naprawę.

  1. Kawa

Tak jak sól, kofeina zwiększa ciśnienie krwi i nakłada dodatkowy stresor na nerki. Z czasem, nadmierna konsumpcja kawy może być przyczyną uszkodzeń nerek.

  1. Nadużywanie leków przeciwbólowych

Zdecydowanie zbyt wiele osób bierze leki przeciwbólowe na małe dolegliwości i bóle, mimo że istnieje wiele naturalnych, bezpiecznych sposobów. Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych może przyczynić się do uszkodzeń wątroby i nerek.

  1. Alkohol

Nie ma nic złego w lampce wina lub piwku raz na jakiś czas. Niestety duża część osób nie zatrzymuje się po jednym drinku. Alkohol w większych dawkach to tak naprawdę trucizna, która jest ogromnym stresorem dla nerek i wątroby.

 

Aby pozostać zdrowym i uniknąć problemów z nerkami, ważna jest dieta składająca się ze świeżych warzyw i owoców oraz pełnowartościowych produktów. Warto także w miarę możliwości unikać powyższych nawyków, a nerki nie będą pod wpływem nieustannego stresu i odwdzięczą się dobrym zdrowiem.

 

Źródło: https://www.naturalnewsblogs.com/10-common-habits-seriously-damage-kidneys/

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.