Artykuł partnera
Zaćma, inaczej zwana kataraktą prowadzi do ślepoty. Na szczęście nowoczesne metody leczenia pomagają odzyskać wzrok i poprawić jakość widzenia. Jeżeli zaobserwujemy objawy takie jak pogarszająca się ostrość widzenia, zamglone widzenie, pojawianie się kolistych obwódek wokół źródeł światła oraz zmiana percepcji barw (lepiej widzimy kolor czerwony i pomarańczowy), warto udać się do lekarza. Na czym polega usuwanie zaćmy i jakie są zalecenia po zabiegu?
Zamiana zmętniałej soczewki na sztuczną
Utrata ostrości widzenia stanowi bardzo duży problem, szczególnie wśród osób prowadzących pojazdy i aktywnych w ciągu dnia. Dlatego warto jak najszybciej podjąć leczenie, które pomoże nam odzyskać wzrok. Usuwanie zaćmy polega na zamianie zmętniałej soczewki na sztuczną, która natychmiast przyjmuje odpowiedni kształt.
Zalecenia przed zabiegiem
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza niezbędne badania i dogłębny wywiad z pacjentem. Po eliminacji przeciwwskazań należy pamiętać o kilku zasadach, których powinno się przestrzegać na kilka godzin przed operacją. Przede wszystkim nie należy spożywać kawy, mocnej herbaty i alkoholu, ponieważ mogą spowodować wzrost ciśnienia krwi. Co najmniej 6 godzin przed zabiegiem nie należy używać kosmetyków z zawartością alkoholu ani nakładać makijażu.
Usuwanie zaćmy – przebieg operacji
Profesjonalne kliniki okulistyczne przeprowadzają zabieg usunięcia zaćmy metodą ultradźwięków. Cała procedura jest całkowicie bezpieczna i trwa zaledwie kilka minut. Obecnie najnowocześniejszą i najskuteczniejsza metodą jest fakoemulsyfikacja. Na początkowym etapie zostanie podane znieczulenie w formie kropli do oczu. Podczas działania ultradźwięków pacjent może jedynie poczuć dyskomfort i słaby dotyk. Metoda polega na wykonaniu drobnego nacięcia na oku (ok. 2 mm) i wprowadzeniu sondy, która ma za zadanie rozdrobnić zmętniałą soczewkę. Zostaje ona usunięta, a w jej miejsce wszczepia się nową. Po operacji można od razu opuścić klinikę. Zabieg trwa kilkanaście minut.
Rekonwalescencja
Następnego dnia po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Na jej podstawie lekarz ocenia, czy zabieg się powiódł. Ryzyko jest minimalne, gdy zostały wyeliminowane wszelkie przeciwwskazania. Kolejne badanie pacjent powinien wykonać około 2-3 tygodni po operacji. Dopóki nie zagoją się rany po zabiegu można odczuwać dyskomfort w oku. Wrażenie ciała obcego w oku możne utrzymywać się kilka miesięcy, jest to sprawa indywidualna. Po operacji należy odpoczywać i przebywać często w pozycji leżącej. Przez kilka kolejnych dni trzeba unikać ucisku oka, a więc spać na boku po przeciwległej stronie lub na plecach. Nie jest wskazany wysiłek fizyczny, taki jak dźwiganie ciężkich rzeczy, wykonywanie skłonów lub gwałtowna zmiana pozycji. Nie należy również dotykać oka przez kilka dni ani przemywać jego okolic. Aby zapobiec ewentualnym infekcjom oka, lekarz zaleca stosowanie kropli z antybiotykiem.
Więcej na: voigtmedica.pl
Potwierdzam dyskomfort ok. 2 tygodni po zabiegu. Dało się przeżyć, aczkolwiek denerwujące to było. Niemniej jednak korzyści płynące z laserowego leczenia zaćmy są tak ogromne, że te 2 tygodnie to nic. Zresztą mój lekarz prowadzący (dr Michnowski z Białegostoku) powiedział, że i tak moja rekonwalescencja przeszła raczej lekko i mam się z czego cieszyć, a moje oko „polubiło” się z laserem i wszystko wyszło perfekcyjnie 🙂