Artykuł sponsorowany
Przygotowując się do podróży, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niespodziewane wydarzenia, wypadki czy choroby mogą przydarzyć się nawet najbardziej ostrożnemu turyście. Pakując się na wycieczkę, niezbędnym jest skompletowanie apteczki turystycznej, by móc radzić sobie z takimi problemami. Czytając dalej, można dowiedzieć się, w co wyposażyć podręczną apteczkę turystyczną, dostępną w sklepie medycznym Opetrunek.eu.
Apteczka turystyczna – niezbędnik każdego podróżnika
Apteczka, środki pierwszej pomocy i niezbędne leki powinny znaleźć się w bagażu każdego turysty. Dobrze jest być przygotowanym na wszelkie sytuacje, jakie mogą się wydarzyć. Bóle, otarcia, zadrapania czy poważniejsze urazy są w stanie popsuć każdy wyjazd. Apteczka turystyczna powinna być skompletowana adekwatnie do potrzeb i możliwych zagrożeń w miejscu pobytu.
Co powinna zawierać apteczka?
Zawartość apteczki różni się w zależności od celu podróży i osób, którym ma służyć. Inaczej będzie wyglądać zestaw pierwszej pomocy dla osoby samotnie wędrującej po górach, a inaczej dla rodziny planującej spokojny wypoczynek z dziećmi. Warto tak skomponować skład apteczki, by odpowiadała ona ewentualnym zagrożeniom. Istnieje kanon składu zestawu aptecznego, w który turyści powinni zaopatrzyć się przed podróżą. Do podstawowego wyposażenia apteczki można zaliczyć:
- bandaż elastyczny i bawełniany,
- jałowe gazy i opatrunki,
- nożyczki,
- środek dezynfekujący,
- plastry z opatrunkiem,
- pęsetę,
- rękawiczki ochronne,
- środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- leki na zatrucia pokarmowe.
Jest to niezbędne minimum każdej apteczki turystycznej. Wyposażenie to należy powiększyć o kolejne elementy, w zależności od potrzeb i rodzaju wycieczki.
Dodatkowe wyposażenie apteczki turystycznej
Kolejnymi specyfikami, które powinny znaleźć się w zestawie to środki na oparzenia. Jest to szczególnie ważne w miejscach silnie nasłonecznionych, gdzie kremy z filtrami mogą zawieść. Warto też zaopatrzyć się w leki przeciwalergiczne czy zwykłe wapno. Jest to przydatne nawet przy zwykłych ukąszeniach owadów. Jeśli wycieczka jest piesza bądź rowerowa niezbędny jest żel antybakteryjny do mycia rąk bez użycia wody. Przydatna będzie również folia termoizolacyjna i gotowe opatrunki w sprayu. Planując podróż z dziećmi, należy zaopatrzyć się w środki dedykowane najmłodszym i te, na przeziębienie. Oczywiście, jeżeli wycieczka jest samochodowa, każdy zaopatrzony jest w zestaw pierwszej pomocy. To jednak niewystarczające środki na całą podróż – nie zawiera leków czy płynów odkażających.
Jak przechowywać apteczkę?
By apteczka turystyczna spełniała swoją rolę należy ją odpowiednio przechowywać. Przede wszystkim zestaw musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, tak, by móc szybko z niego skorzystać. Po drugie, powinno się go odpowiednio zabezpieczyć. Dobrze sprawdzą się wodoodporne kosmetyczki, jednak nie jest to konieczność. Poszczególne elementy apteczki można zabezpieczyć przed warunkami zewnętrznymi m.in. woreczkami strunowymi. Należy też bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów leków, dotyczących ich przechowywania i pilnować dat ważności.
Potencjalne zagrożenia czyhają nie tylko w domu czy pracy. Według danych towarzystw ubezpieczeniowych najwięcej wypadków zdarza się w okresie zmożonego podróżowania. Wybierając się w podróż, apteczka turystyczna jest więc koniecznością, by móc szybko i skutecznie reagować na nieprzewidziane sytuacje i dbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.