Artykuł sponsorowany
Przerost prostaty to schorzenie, które według badań statystycznych dotyka mężczyzn powyżej 55. roku życia i w tym okresie jest to co drugi mężczyzna, który z tym problemem musi się zmagać.
Czym jest prostata?
Prostata to gruczoł krokowy, który stanowi jeden z elementów męskiego układu płciowego Ma za zadanie produkować wydzielinę, która jest składnikiem spermy i która pełni funkcję odżywczą dla plemników. Prostata znajduje się pod pęcherzem moczowym i jej środkiem przebiega cewka moczowa i dlatego dolegliwości prostaty bezpośrednio wiążą się z układem moczowym mężczyzny.
Jakie przyczyny przerostu prostaty?
Prawidłowe działanie prostaty uzależnione jest testosteronu, podstawowego hormonu męskiego. Jeśli gruczoł nie działa prawidłowo można sięgnąć po tabletki Prostaceum, które będą regulować jego pracę. Osobom, które nie lubią przepłacać, na pewno spodoba się możliwości porównywania cen leków dzięki aptece internetowej. Taką opcję ma np. apteka Gdziepolek.pl.
W okresie dojrzewania dochodzi do jego najszybszego rozwoju, z czasem, gdy męski organizm się starzeje te zaburzenia zaczynają się pojawiać i najczęściej dotyczy to rozrostu prostaty. Systematyczny spadek testosteronu powoduje rozregulowanie gospodarki hormonalnej i dochodzi do tego, że tkanki gruczołu się rozrastają. Przyczynami rozrostu mogą być także zła dieta, problemy genetyczne, jednak podstawowa kwestia to po prostu starzenie się organizmu.
Jakie objawy przerostu prostaty?
Gdy dochodzi do rozrostu gruczołu krokowego będzie on miał wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Dlatego jeśli chodzi o objawy, które mogą świadczyć o przeroście, będą to na przykład:
- częstomocz (zarówno w dzień i w nocy),
- dłuższe oddawanie moczu,
- słaby strumień,
- ucisk na pęcherz,
- uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
- pojawienie się krwi w moczu,
- nietrzymanie moczu.
Objawy pojawiać się będą stopniowo i z czasem nasilać, ponieważ będzie dochodziło do jeszcze większego rozrostu. Dlatego nawet drobne zmiany w obrębie układu moczowego powinny sygnalizować konieczność przebadania gruczołu.
Leczenie przerostu prostaty
Metody leczenia uzależnione są od tego jak zaawansowany jest przerost. Jeśli jest to zmiana o charakterze niewielkim wystarczy zmiana nawyków, zmiana trybu życia i to może pomóc w leczeniu. Jeśli zmiany są rozwinięte i powodują poważne dolegliwości to w takiej sytuacji możliwe, że konieczne będzie leczenie chirurgicznego. W ramach takiego leczenia tkanki stercza są usuwane z organizmu. Takie metody są jednak stosowana w momencie, gdy przerost jest już mocno zaawansowany i inne metody nie będą przynosiły zadowalających efektów, czyli nie poprawią pracy układu moczowego.
Podsumowanie
Medycyna wciąż się rozwija, dając nam coraz więcej możliwości, jednak nadal wielu mężczyzn tę przypadłość bagatelizuje i nie zwraca uwagi na objawy.To błąd, ponieważ przypadłości dotyczące prostaty mogą również mieć charakter zmian nowotworowych, dlatego powinno się do tych zmian podchodzić z pełną powagą i jak najszybciej zasięgnąć opinii specjalisty.
fot:pixabay.com