Artykuł partnera
Psychika dziecka jest niezwykle wrażliwa i czuła na wszelkie gwałtowne zmiany, które zachodzą w jego życiu. Niestety, przed częścią z nich nie jesteśmy w stanie go uchronić czy nawet przygotować. Warto jednak wiedzieć, że mamy dostęp do różnych środków, które mogą nam pomóc. Jednym z nich jest wsparcie psychologiczne dla dzieci, z którego z roku na rok korzysta coraz więcej rodzin.
W tych sytuacjach warto zwrócić się o wsparcie psychologiczne dla dzieci
Specjaliści z tego obszaru, zajmujący się pracą z dziećmi wyróżniają kilka sytuacji, z którymi najczęściej przychodzą do nich pacjenci. Ich zaistnienie stanowi zwykle punkt zapalny, początek problemów, które wymagają wsparcia psychologicznego dla dzieci.
Przeprowadzka do nowego miejsca
Zmiana otoczenia jest dla dziecka zwykle dużą zmianą w jego życiu, która w wielu przypadkach nie jest przez nie najlepiej odbierana. Nic dziwnego – zostaje zabrane z miejsca, które dobrze znało i było dla niego naturalną definicją domu. Przeprowadzka wiąże się także często ze zmianą szkoły, a więc i nauczycieli, a także kolegów i koleżanek. Dzieci potrzebują stabilizacji i rutyny, które kojarzą im się z bezpieczeństwem i spokojem. Gdy zostaje im to w pewien sposób odebrane, mogą pojawić się problemy natury psychicznej – pojawia się np. wzmożona agresja, apatia.
Choroba dziecka
Jedną z najtrudniejszych sytuacji nie tylko dla rodziców, ale także dla samego dziecka jest jego choroba. Choć nie należy oczywiście bagatelizować żadnej z nich, specjaliści w szczególności zwracają uwagę na wsparcie psychologiczne dla dzieci z nieuleczalnymi chorobami. Ich objawy, diagnoza i stałe wizyty u lekarzy, w szpitalach, wiążą się zwykle z utratą wspomnianej wcześniej rutyny dotychczasowego życia, które młody pacjent tak dobrze znał. Kluczowe jest wtedy wsparcie najbliższych, ale i szczerość z dzieckiem na temat obecnej sytuacji. Wszystko to oczywiście powinno być dostosowane do jego wieku.
Traumatyczne przeżycia
Pod tym określeniem można wstawić wiele rzeczy, ponieważ każde dziecko jest inne, a więc i w inny sposób może odbierać pewne sytuacje. Niemniej jednak, jednymi z najczęstszych sytuacji określanych jako „traumatyczne” jest rozwód rodziców, a także śmierć bliskiej osoby. W przypadku pierwszej z nich, wsparcie psychologiczne dla dzieci może się okazać niezwykle skuteczne i pomocne. Wynika to z faktu, iż w takich momentach dzieci często obwiniają o obecną sytuację oboje rodziców przez co ciężko im do nich dotrzeć. Okazuje się, że pociechom o wiele łatwiej otworzyć się przed obcą osobą w postaci psychologa. Z kolei utrata kogoś bliskiego jest zwykle wielkim ciosem dla całej rodziny. Sprawia to, że rodzice sami zmagają się w tym momencie z dużymi emocjami i choć bardzo się starają – nie potrafią odpowiednio wesprzeć swojej pociechy. Tutaj dobrym rozwiązaniem również jest współpraca ze specjalistą, który obiektywnie porozmawia z dzieckiem.
To jedynie część sytuacji, które w wielu przypadkach wymagają pomocy psychologa dziecięcego. Warto w tym miejscu podkreślić, że każde dziecko jest inne i inaczej (niż np. rodzeństwo, koledzy z klasy) może reagować na te same sytuacje. Jeśli tylko czujesz, że wsparcie psychologiczne może w danym momencie bardzo pomóc – nie wahaj się z niego skorzystać.