Niemal wszyscy zdają sobie sprawę, że zdrowa, zbilansowana dieta, wolna od GMO i toksyn jest kluczem do lepszego zdrowia. Nie wszyscy natomiast są świadomi, że złe nawyki żywieniowe mogą przyczyniać się do wielu problemów neurologicznych, wliczając chorobę Alzheimera.
To zdanie powinieneś wziąć sobie do serca nie tylko z tematem tego artykułu: To co jesz (i czego nie jesz) ma znaczący wpływ na obniżenie ryzyko rozwoju demencji i dolegliwości umysłu związanych z wiekiem.
Badania przedstawione ostatnio podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimera w Londynie pokazuje, że zdrowe osoby starsze, które spożywają dietę śródziemnomorską, bogatą w zdrowe tłuszcze takie jak oliwa z oliwek i te obecne w rybach (oczywiście nie hodowlanych!), wraz z warzywami i odrobiną chudego białka, obniżali ryzyko wystąpienie demencji przynajmniej o 1/3!
„Spożywanie zdrowej diety, opartej w dużej mierze na warzywach związane jest z lepszymi funkcjami poznawczymi i ok. 30-35% niższym ryzykiem osłabienia tych funkcji podczas starzenia”
powiedziała Claire McEvoy odpowiedzialna za badanie.
Dieta MIND i śródziemnomorska
McEvoy i jej ekipa badawcza prześledzili i przeanalizowali zwyczaje żywieniowe 6 tysięcy starszych Amerykanów, których średnia wieku wynosiła 68 lat. Naukowcy odkryli, że wśród badanych, którzy przestrzegali diety śródziemnomorskiej lub MIND (specjalnie opracowanego połączenia diety śródziemnomorskiej z dietą DASH mającego na celu usprawnienie pracy mózgu i profilaktykę choroby Alzheimera) o wiele mniej było problemów z demencją niż wśród badanych, którzy takiej diety nie przestrzegali.
Badacze odkryli, że czym dłużej osoby przestrzegały diety, tym więcej neurologicznych korzyści uzyskiwali pod względem ostrości umysłu.
„Przestrzeganie zdrowej, dobrze zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze diety jest ważne dla ogólnego zdrowia. Właściwe odżywianie jest ważne dla utrzymania zdrowia i siły organizmu. U osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera lub demencję kiepskie odżywianie może zwiększać symptomy choroby oraz powodować niepożądaną utratę wagi” powiedział dr Keith Fargo, dyrektor programów badawczych w Stowarzyszeniu Alzheimera.
Dla przypomnienia, dieta śródziemnomorska w większości składa się z pokarmów roślinnych, ugotowanych całych ziaren zbóż, owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczy. Podstawę diety stanowią także ryby.
Więcej dowodów
Inne badania wskazują na związaną z dietą poprawę w ostrości umysły i mniejszą podatność na demencję i podobne choroby. Autorka diety MIND Martha Clare Morris, epidemiolog żywieniowy na Uniwersytecie Medycznym w Chicago, przeanalizowała 923 seniorów, którzy bez żadnych odstępstw przestrzegali diety. Doszła do wniosku, że ponad połowa, aż 53%, zredukowała u siebie ryzyko wystąpienie Alzheimera.
Te badania dostarczają kolejnych argumentów do rosnącego zaplecza dowodów na to, że dieta MIND może znacząco obniżyć ryzyko chorób związanych z demencją. Wcześniejsze badania nad dietą śródziemnomorską wykazały, że ten sposób odżywiania zredukował ryzyko utraty pamięci i niezdolności do logicznego myślenia o 24%.
Pięcioletnie badania nad dieta śródziemnomorską i pamięcią zostały przeprowadzone na osobach po 55 r.ż. Opublikowane w Dzienniku Neurologii, badanie obejmowało 27 860 osób z 40 różnych krajów. Autorem badania był Andrew Smyth z Uniwersytetu McMaster w Ontario (Kanada). Wszyscy uczestnicy badania doświadczyli problemów z sercem, udaru lub innej choroby tętnic obwodowych. Wykluczeni zostali ci, którym akurat dokuczał stan ostry jakiejś choroby.
Badacze odkryli, że uczestnicy prowadzący najzdrowszą dietę charakteryzowali się mniej dotkliwym osłabieniem funkcji kognitywnych niż badani, którzy aż tak zdrowej diety nie prowadzili. Z 27 860 osób, które brały udział w badaniu, naukowcy prześledzili wyniki 5687 najzdrowiej jedzących badanych i odkryli, że ich pamięć była osłabiona zaledwie o 14%.
Dieta MIND może także odwrócić zaburzenia metaboliczne oraz obniżyć ryzyko choroby serca, otyłości i cukrzycy.