Korzeń kudzu, znany także jako kuzu, jest ziołem używanym głównie w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Chińczycy dodawali go do wielu dań zarówno ze względów leczniczych, jak i dla smaku.
Korzeń kudzu, który jest częścią pnącza kudzu, a właściwie opornika łatkowatego, został doceniony jako zdrowy suplement, ponieważ zawiera kwercetynę, genisteinę oraz związki izoflawonowe, daidzeinę, daidzinę, tektorygeninę i puerarynę, z których wszystkie są silnymi antyoksydantami znajdującymi się w roślinach, znanymi jako fitochemikalia.
Te fitochemikalia mogą być pomocne w zwalczaniu chorób spowodowanych stanami zapalnymi, leczyć alkoholizm, obniżać ciśnienie tętnicze, zwalczać grypę, redukować objawy menopauzy i więcej.
W czym pomoże Ci korzeń kudzu?
-
Pomaga leczyć alkoholizm
Korzeń kudzu dostał zaszczytne miano środka redukującego bolesne skutki kaca, jednak wydaje się, że przedawkowany może czynić więcej szkody niż pożytku. Jednak badania pokazują, że kudzu może pomóc w walce z alkoholizmem. Czyni to poprzez zwiększanie poziomu alkoholu, tak więc osoba go spożywająca dostaje efekt upojenia bez picia tak dużych ilości jak zwykle.
Badanie opublikowane przez czasopismo naukowe Psychopharmacology obejmowało cztery tygodnie leczenia 17 mężczyzn w wieku 21-33 lata. Mężczyźni ci deklarowali picie 27,6 ± 6,5 drinków tygodniowo oraz mieli diagnozę nadużywania alkoholu i/lub uzależnienia od alkoholu. Podczas badana codziennie spożywali ekstrakt z kudzu lub placebo.
Badani byli proszeni o określenie ilości konsumowanego alkoholu i chęci na alkohol. I chociaż nie było wpływu na chęć spożywania alkoholu, ekstrakt z kudzu faktycznie zredukował liczbę wypijanych tygodniowo drinków o 34 do 57% i zmniejszył liczbę dni intensywnego picia. Co więcej, ekstrakt z kudzu znacząco zmniejszył liczbę dni bez alkoholu!
Co ciekawe, BBC przeprowadziło własne małe badanie i odkryło, że badani, którzy spożywali suplement kudzu przed spożyciem alkoholu w rzeczywistości spożywali 20% alkoholu mniej niż zazwyczaj. Potrzebnych jest więcej badań, lecz kudzu może być obiecujące dla osób walczących z alkoholizmem. To z kolei, mogłoby chronić przed leczeniem marskości wątroby i innych związanych z alkoholem chorób.
-
Zwalcza choroby poprzez redukowanie stanów zapalnych
Stany zapalne są jednym z głównych powodów wielu chorób i typowym, szybkim rozwiązaniem, które wybiera przeważająca większość osób są syntetyczne leki bez recepty. Jednak kudzu może być dobrą opcją alternatywną. W jednym z badań uczestnicy dostawali korzeń kudzu, aby zmniejszyć stany zapalne. Wyniki doprowadziły do wniosku, że korzeń kudzu nie tylko redukuje stany zapalne, lecz także wykazał właściwości antyoksydacyjne, czyniąc go alternatywą do komercyjnych leków.
-
Łagodzi rozstrój żołądka
Kudzu może być dobrym lekarstwem na rozstrój żołądka spowodowany problemami trawiennymi. Kudzu poprawia perystaltykę jelit i ułatwia trawienie. Sugeruje się, że najlepiej połączyć korzeń ze śliwką umeboshi, ponieważ śliwka ta neutralizuje nadmiar kwasu, a to bardzo pożądany efekt, ponieważ nadmiar kwasu może powodować biegunkę.
Kudzu ma zbitą, lepką konsystencją, podobną do śluzu żołądkowego, który wyściela żołądek i chroni go przed nadmiarem kwasu solnego. Śliwka umeboshi, która jest silnie alkalizująca, neutralizuje szkodliwy skutek nadmiaru kwasu żołądkowego. Wspólnie, działają korzystnie na układ pokarmowy, dając ulgę we wrzodach żołądka i zgadze. Błonnik w kudzu w połączeniu z przeciwzapalnymi właściwościami umeboshi pomocny jest w łagodzeniu objawów ostrego zapaleni uchyłków i zespołu jelita drażliwego. Ta kombinacja może także być pomocna w zespole nieszczelnego jelita.
-
Może zahamować uderzenia gorąca i nocne poty
Kudzu mogą leczyć objawy menopauzalne i przed-menopauzalne, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty. Mimo, że badania nad działaniem kudzu na symptomy menopauzy są sprzeczne, niektóre badania sugerują, że przyjmowanie kudzu doustnie może zredukować uderzenia gorąca i poprawić suchość pochwy u kobiet przechodzących menopauzę.
Gdzie kupić kudzu i jak go przyrządzać
Korzeń kudzu można kupić w formie suplementu w kapsułkach, jako pocięty korzeń lub w formie sproszkowanej.
Jeśli zakupimy pocięty korzeń możemy parzyć z niego herbaty, w formie sproszkowanej można dodawać go np. do kisieli, budyni.
Najwygodniejszą formą do przyjmowania są jednak kapsułki ze sproszkowanym w środku kudzu, takie jak te, dostępne w naszym sklepie z artykułami z polecenia.
Na co zwrócić uwagę gdy przyjmujemy inne leki?
Znane są pewne zagrożenia związane z przyjmowaniem kudzu, których powinno się mieć świadomość przed jego zastosowaniem. Doustna antykoncepcja może wchodzić w reakcję z kudzu, ponieważ korzeń ten także niesie efekt estrogeno-podobny. Przyjmowanie kudzu jednocześnie z pigułkami antykoncepcyjnymi może zmniejszyć efektywność doustnej antykoncepcji.
Kudzu może spowalniać krzepnięcie krwi. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, skonsultuj się ze swoim lekarzem bądź naturoterapeutą przed konsumpcją kudzu w jakiejkolwiek formie, jako że może powodować siniaki i krwawienia.
Przyjmowanie kudzu wraz z lekami przeciwcukrzycowymi może spowodować, że poziom cukru spadnie zbyt nisko.