Artykuł sponsorowany
W ostatnim czasie coraz większą i w pełni zasłużoną popularnością cieszą się różnego rodzaju naturalne stymulanty. Choć nazwa ta może przynosić nieraz odmienne skojarzenia, warto wiedzieć, że są to bezpieczne i niezwykle zdrowe substancje, których ludzki organizm w niektórych sytuacjach wręcz potrzebuje. Jednym z najczęściej stosowanych stymulantów naturalnego pochodzenia jest witania ospała, inaczej znana jako ashwagandha.
Co to jest ashwagandha?
Ashwagandha jest jednym z kilku określeń leczniczej rośliny, której właściwości są wykorzystywane m.in. w sporcie i psychoterapii. Według licznych badań naukowych roślina, a w szczególności jej korzeń, wykazuje bardzo silne cechy przeciwstresowe. Substancja czynna zawarta w ashwagandzie należy do rodzaju adaptogenów. Udowodniono, że mają one błogosławienne działanie na funkcjonowanie człowieka. Ma silne właściwości przeciwutleniające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także przeciwlękowe. Długotrwałe przyjmowanie witanii ospałej podnosi poziom wytrzymałości naszego organizmu na wysiłek fizyczny i poprawia ogólną jego kondycję. W zależności od ilości przyjmowanej ashwagandhy i regularności jej stosowania wpływ substancji możemy dostrzec po około 30 dniach od rozpoczęcia suplementacji. Więcej o chemicznych właściwościach rośliny, skuteczności i zasadach jej użytkowania można znaleźć na allnutrition.pl/ashwagandha-kiedy-zaczyna-dzialac-jakie-sa-efekty/.
Wpływ ashwagandhy na zdrowie człowieka
Poprzez bezpośrednie pozytywne działanie na układ nerwowy człowieka ashwagandha wpływa zarówno na stan fizyczny naszego ciała, jak i psychikę. Ta skuteczność dwojakiego rodzaju jest ceniona przez licznych sportowców i medyków, którzy wykorzystują roślinę w celu poprawy jakości snu, redukcji stresu i odprężenia mięśni. Lekarze często w pierwszej kolejności przepisują swoim pacjentom ashwagandhę. Jest ona bowiem bezpieczną i naturalną alternatywą dla wszelkiego typu leków uspokajających i psychotropów. Wykazuje podobną efektywność co tradycyjne medykamenty zwalczające depresję i stany lękowe. Jednocześnie wiąże się z o wiele mniejszą liczbą potencjalnych skutków ubocznych. Substancja czynna zawarta w roślinie działa również wspomagająco dla osób poddawanych radioterapii z powodu niektórych odmian nowotworów. Reguluje układ odpornościowy organizmu i minimalizuje konsekwencje działania promieniowania jonizującego na tkanki i organy. Co więcej, wykorzystywana jest w leczeniu chorób tarczycy, jak również pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.