Artykuł sponsorowany
Wszyscy wiemy, jak wielki wpływ na zdrowie człowieka ma stres, szczególnie w dzisiejszych czasach. Często jesteśmy przepracowani i zmęczeni, a do tego nasze myśli zaprząta mnóstwo większych i mniejszych zmartwień, które nie dają spokoju. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków łatwo zapomnieć o odpoczynku. Życie w nieustannym napięciu negatywnie wpływa na nastrój, a w dłuższej perspektywie także na psychikę, dlatego ważne jest, aby codziennie znaleźć chociaż kilka minut na odprężenie. Poniżej przedstawiamy siedem prostych sposobów na relaks w domowym zaciszu.
1.Chwila wytchnienia z książką
Nic tak nie odrywa od rzeczywistości jak zanurzenie się w fikcyjny świat i śledzenie losów żyjących w nim bohaterów. Czytając, możesz przenieść się w inne miejsce nie ruszając się z ulubionego fotela. Jeśli lubisz czytać, postaraj się codziennie wygospodarować chociaż 20-30 minut na chwilę z książką. Warto zadbać przy tym o komfort i nastrój – przygotuj sobie ulubiony napój, kocyk i wygodne miejsce. Wybierz lekturę niezwiązaną z twoją pracą, postaw raczej na coś lżejszego niż na wymagające skupienia naukowe pozycje. Codzienna chwila z książką może po jakimś czasie stać się miłym rytuałem.
2. Słuchanie ulubionej muzyki
Muzyka może mieć kojący wpływ na ludzką psychikę. Towarzyszy nam niemal na każdym kroku – w drodze do pracy, w sklepach, restauracjach i jako soundtrack do codziennych czynności. Jednak w tych sytuacjach zwykle stanowi jedynie tło i nie zwracamy na nią większej uwagi. Spróbuj posłuchać muzyki świadomie i z uważnością – włącz ulubioną piosenkę, płytę lub playlistę i skup się na melodii, wsłuchaj się w słowa, daj się ponieść emocjom. Użyj słuchawek, jeśli tak ci wygodniej lub jeśli nie chcesz przeszkadzać domownikom. Pamiętaj jednak, aby w trosce o słuch wybierać tylko polecane produkty od sprawdzonych dostawców, takich jak np. audilo.pl.
3. Medytacja
Medytacja stała się ostatnio niezwykle popularna i zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Nie jest to forma relaksu odpowiednia dla każdego, jednak ze względu na liczne korzyści warto dać jej szansę i spróbować. Medytacja pomaga m.in. zredukować stres, poprawia jakość snu oraz pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji. Są różne style medytacji, warto więc poczytać i znaleźć taki, który najbardziej ci odpowiada. Może akurat medytacja stanie się twoim nowym sposobem na odpoczynek i wyciszenie?
4, Dawka ruchu
Aktywny wypoczynek to również bardzo dobry sposób na odprężenie po ciężkim dniu. W internecie można znaleźć mnóstwo darmowych treningów online o różnej intensywności i stopniu zaawansowania, prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. Niezależnie od tego, czy wybierzesz dynamiczny trening interwałowy czy spokojniejszą jogę lub rozciąganie, twoje ciało będzie ci wdzięczne. Sport ma zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Kiedy ćwiczysz, skupiasz się na odpowiedniej technice i na oddechu, dzięki czemu natrętne myśli zostają zepchnięte na dalszy plan. Mówi się, że kiedy ciało się męczy, umysł odpoczywa.
5. Drzemka
Krótka drzemka w ciągu dnia może szybko postawić na nogi i poprawić samopoczucie. Czasami wystarczy nawet 15-20 minut, żeby się odprężyć i uzupełnić zapas energii. Należy jednak uważać, by drzemka nie trwała dłużej niż 30 minut, ponieważ dłuższy sen w ciągu dnia może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i spowodować problemy z zaśnięciem w nocy. Warto więc nastawić budzik i wstać po upływie wyznaczonego czasu.
6. Kolorowanki antystresowe dla dorosłych
Kolorowanki antystresowe to świetne zajęcie dla artystycznych dusz. Zawarte w nich obrazki są bogate w detale, których pokolorowanie wymaga skupienia, a dobieranie kolorów pobudza kreatywność i wyobraźnię. Jest coś satysfakcjonującego w patrzeniu, jak czarno-biały rysunek stopniowo wypełniają najróżniejsze barwy. Księgarnie oferują duży wybór kolorowanek w różnych formatach i z różnorodnymi motywami przewodnimi, ale bez problemu można też znaleźć kolorowanki do samodzielnego wydruku.
7. Dzień offline i detoks informacyjny
Trudno nie odnieść wrażenia, że wielu ludzi jest ciągle przyklejonych do smartfonów. Powszechny jest nawyk kompulsywnego sprawdzania mediów społecznościowych, wiadomości, maili itp., przez co wiele osób czuje się przytłoczone nadmiarem bodźców. Warto przynajmniej raz na jakiś czas wyłączyć internet, odłożyć telefon i zająć się czymś innym – przynajmniej na godzinę lub dwie, jeśli spędzenie całego dnia offline wydaje się niemożliwe. Wyjście na spacer, do kina, spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi przyniesie zdecydowanie więcej korzyści niż kolejne godziny spędzone na śledzeniu najnowszych informacji.
Podsumowanie
Odpoczynek odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie psychiczne i nie wolno go zaniedbywać. Nadmiar stresu może prowadzić do wielu chorób, jak chociażby przewlekła bezsenność czy depresja, dlatego warto odkryć swój ulubiony sposób na relaks i znaleźć każdego dnia przynajmniej kilka chwil na niczym niezakłócony odpoczynek.