Zły stan naszego kręgosłupa odpowiada za niemal 60% różnorodnych dolegliwości, które codziennie utrudniają nam życie. Czasem minimalne przesunięcie kręgów potrafi powodować pozornie nie mające związku z kręgosłupem objawy, co znacznie utrudnia leczenie i naraża nas na niepotrzebne przyjmowanie kolejnych terapii farmakologicznych. Jak dbać o kręgosłup?
Siedzący tryb życia w większym stopniu rujnuje nasz kręgosłup niż ciężka praca fizyczna. Dodatkowo szukając wygody rezygnujemy ze spania na twardym materacu, podpieramy głowę stosem miękkich poduszek oraz rezygnujemy z aktywności fizycznej i codziennej gimnastyki, czego efektem jest nie tylko dokuczliwy ból pleców, ale także szereg innych dolegliwości – od bólu głowy począwszy, na hemoroidach skończywszy.
4 kroki do zdrowego kręgosłupa
O kręgosłup powinniśmy dbać o najmłodszych lat. Wypracowanie właściwych nawyków utrzymania odpowiedniej postawy już u najmłodszych dzieci to gwarancja, że w starszym wieku kręgosłup nie będzie odmawiał nam posłuszeństwa i pozwoli normalnie funkcjonować do późnej starości.
Aby nasz kręgosłup właściwie podpierał ciało należy:
- Dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi ciała – każdy nadprogramowy kilogram sprawia, że nasze kręgi ulegają przemieszczeniu, a cały kręgosłup jest nadmiernie obciążony.
- Stosować dietę bogatą w substancje odżywcze i źródła wapnia oraz ułatwiającej jego wchłanianie witaminy D – najlepiej wraz z witaminą K2, która odprowadzi wapń do kości. O niezwykłych właściwościach D3 i K2 pisaliśmy już tutaj.
- Spać na twardym materacu oraz twardej poduszce.
- Prowadzić aktywny tryb życia – czyli jeśli dużo siedzimy poświęcić trochę czasu na ruch – bodaj pół godzinny szybki spacer, a najlepiej na pływanie.
Objawy mogące wskazywać na problemy z kręgosłupem
Przesunięcie kręgów oraz zwyrodnienie kręgosłupa może dawać różne objawy. W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym najczęściej cierpimy z powodu bezsenności, nerwowości, mamy podniesione ciśnienie, nawracające bóle głowy i migreny oraz katar.
Nieprawidłowości w odcinku kręgosłupa piersiowego objawiają się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu oddychania m.in.: astmą i męczącym kaszlem, bólem rąk i pleców, zaburzeniami krążenia oraz bezpłodnością.
Zmiany usytuowane w odcinku lędźwiowym skutkują m.in.: zaparciami, hemoroidami, obrzękami kostek, żylakami, zaburzeniami cyklu menstruacyjnego oraz skurczami łydek.
Jedynie niewielki odsetek naszego społeczeństwa może poszczycić się idealnie zdrowym kręgosłupem, dlatego jeżeli bez powodzenia leczymy choroby układu krążenia, cierpimy na częste infekcje dróg oddechowych lub bóle brzucha warto zbadać stan kręgosłupa, gdyż tutaj właśnie może kryć się przyczyna wielu utrudniających normalne funkcjonowanie dolegliwości.
A co pomoże ulżyć na bóle kręgosłupa, gdy już są?
Poza zabiegami fizjoterapeutycznymi, które gorąco polecamy wiele osób stosuje różnego rodzaju maści. Jak zwykle nie polecamy tych z mainstreamu, a bardziej niszowe – wiele osób chwali maść Kurasan, która ma bardzo szerokie zastosowania:
- Bóle kręgosłupa
- Zapalenie korzonków
- Rwa kulszowa
- Bóle głowy
- Bóle reumatyczne
- Bóle spowodowane zmianami pogody
- Przeziębienia i kaszel
- Katar i zatoki
- Spuchnięte nogi, stopy
- Skurcze mięśni
Więcej o tej maści możecie poczytać i od razu zakupić w dobrej cenie klikając tutaj. A Wy co stosujecie?
Zobacz także nasz wpis o ćwiczeniach z jogi na kręgosłup (film).
Zdjęcie: www.medscape.com
O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam