Czy wiesz, że rodzaj garnków jakich używasz na co dzień może mieć wpływ na twój stan zdrowia? Wielu z nas zaczęło zwracać szczególną uwagę na to, co jemy, na to czy nasze jedzenie jest chemiczne czy naturalne, a także czy zostało genetycznie zmodyfikowane. I bardzo dobrze!
Ale to nie wystarczy. Musimy również przyjrzeć się naczyniom i garnkom, w których gotujemy, by upewnić się że nasze jedzenie przygotowywane jest w bezpiecznych warunkach. A niestety, niektóre z garnków i patelni których używamy jest wręcz toksyczne.
Oto najbardziej toksyczne materiały z jakimi możecie spotkać się podczas gotowania:
- Z powłoką nieprzywierającą
Powłoka nieprzywierająca jest wykonana z fluoropolimerów. A one gdy są podgrzewane wydzielają kwas perfluorooktanowy (PFOA). Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że PFOA wytworzył u nich różne typy nowotworów. Szkodliwe substancje kumulują się w naszym organizmie, gdyż nie potrafi on metabolizować PFOA. Tymczasem oficjalnie organizacje stojące na straży bezpieczeństwa tego typu produktów twierdzą, że nie stwierdzono JESZCZE czy PFOA jest rakotwórcza. Jest to nieco przerażające biorąc pod uwagę, że wstępne badania przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że jest to bardziej niż prawdopodobne. Dobra wiadomość to taka, że od 2015 roku coraz więcej producentów garnków eliminuje PFOA ze swoich produktów.
- Miedź
Miedź jest metalem miękkim i często jest zmieszana z niklem. Oba te metale uwalniają toksyny w trakcie podgrzewania. A te z kolei przenikną do żywności. Miedź jest oczywiście niezbędnym mikroelementem dla naszego organizmu, który wzmacnia kości, układ odpornościowy, dodaje energii i wzmacnia tkankę łączną.
Ale nadmiar miedzi może być szkodliwey powodując niedobory witaminy C, różne nowotwory oraz problemy z tkanką łączną. Badania z tym związane prowadził dr Lawrence Wilson.
Nadmiar niklu może wywołać rozwój chorób tarczycy, choroby serca, a nawet raka.
Podsumowując: te dwa metale miękkie gdy dostarczone do naszego organizmu w nadmiarze mogą być przyczyną różnych groźnych schorzeń – warto więc o tym pamiętać.
- Ołów
To zaskakujące, ale niektóre szkliwo ceramiczne, szkło i emaliowane naczynia mogą zawierać ołów. Ołów jest używany w celu podniesienia wytrzymałości naczyń i by nadać im jednolitą barwę. Dzieci poniżej 6 roku życia są najbardziej narażone na ryzyko zatrucia ołowiem. A ołów podobnie jak wyżej wymienione metale uwalniają się do naszego jedzenia po podgrzaniu. Zwracajcie uwagę szczególnie na opisy produktu, w których wspomniano o ołowiu, że jest “tylko dla dekoracji”. Nigdy, przenigdy nie gotujcie na takich garnkach. A takie oznaczenie znajduje się tam nie bez powodu. Trzeba wiedzieć, że nawet niewielkie ilości ołowiu mogą uszkodzić rozwoju mózgu i powodować inne problemy zdrowotne.
- Aluminium
Zagrożenia płynące z aluminium były dyskutowane przez wiele lat. Nadmiar aluminium jest związany m.in. z chorobą Alzheimera. Współcześnie garnki i patelnie aluminiowe są lepiej anodyzowane i nie przenika tego aluminium do potraw tak wiele jak kiedyś, ale dla bezpieczeństwa własnego umysłu i ciała, lepiej unikać naczyń aluminiowych.
- Stal nierdzewna
Stal nierdzewna jest wykonana z mieszanki metali takich jak nikiel, żelazo, chrom, tytan, miedź, molibden i wanad. Gorszej jakości garnki (zwłaszcza gdy porysowane) ze stali nierdzewnej mogą uwalniać te metale do naszego pożywienia.
W czym więc gotować? Oto bezpieczne opcje:
- Stal nierdzewna T304
Ten stop nie uwalnia toksyn i równomiernie rozprowadza ciepło. Wymaga dużych ilości tłuszczu, aby potrawy nie przywierały.
- Garnki ceramiczne
Powierzchnia tych garnków jest wykonana z nietoksycznych, 100% nieorganicznej mineralnych i tlenków. Posiadają właściwości teflonu, jedzenie do nich nie przywiera, nie wchodzi z nią w reakcję, i nie zarysowują się tak łatwo jak garnki z teflonem – który jest szkodliwy. Garnki z powłoką ceramiczną są niestety dosyć ciężkie i dosyć drogie.
- Garnki żeliwne
Żeliwne garnki dają mnóstwo korzyści z gotowania. Uwalniają niewielką ilość żelaza do żywności za każdym razem gdy na nich gotujemy. Są trwałe, nie da się ich ani spalić ani zniszczyć, doskonale nadają się do potraw jednodaniowych, długo się nagrzewają, ale potem długo trzymają ciepło. Niestety trochę ważą.
Podsumowanie
Dokonujmy zdrowych wyborów jeśli chodzi o sposób przygotowywania naszych posiłków. Rozważcie zastąpienie swoich garnków, jeśli aktualnie używacie tych nie do końca zdrowych, by przygotowywać naprawdę zdrowe posiłki dla siebie i swojej rodziny.
Dlatego ja za swoje garnki philipiaka zapłaciłam niemało ale przynajmniej wiem że są ze stali szlachetnej która w czasie gotowania nie wytwarza szkodliwych związków i w ten sposób nie truję siebie i moich najbliższych.
BArdzo dobry materiał !!!
Prawda jest taka że lepiej zapłacić więcej a mieć dobre garnki takie by nie narażały naszego zdrowia. Ja posiadam markowe Milano Classic wykonane ze stali nierdzewnej w których gotuję pyszne i zdrowe posiłki.
Co za burak to pisał.
-(stal) T 304 nie istnieje i tyle
-jeżeli bym miał mieć gary z nierdzewne to tylko z stainless stell
-pozostałe nierdzewne stale nadają się na armaturę chemiczną i ozdoby np.balustrady
-jeżeli nie wierzysz to skalecz się taką nierdzewną stalą a zobaczysz jak długo będzie się goić rana.
Autor nie ma zielonego pojęcia, powiem wam jakie są bezpieczne:
szklane, stainless stell, i to wszystko, wszystkie inne są szkodliwe! Wystarczy poczytać na “angielskich artykułach” u nas to jak w lesie!
Najlepsze są dobrej jakości stalowe i ceramiczne. Ceramiczne to tylko Silit albo Riess.
Ja kupiłem dzisiaj garnek ze stali nierdzewnej za 150 zł
Jesli bys kupil ten sam garnek za 350 zlotych to by byl wiecjej niz dwa razy zdrowszy.
Sprawdźcie swoje garnki magnesem. niektórzy się bardzo zdziwią gdy okaże się że ich garnki niby ze stali nierdzewnej nie przyciąga magnes. A więc nie są prawdopodobnie ze stali. Przy okazji garnki filipiaka też nie są przyciągane przez magnes.
Magnes nie działa na stal nierdzewną zawierającą nikiel, który tak zmienia strukturę stopu, że przestaję on być ferromagnetyczny. Najpopularniejsza w garnkach stal to 18/10 – czyli żelazo plus 18% chromu i 10% niklu. Ale to JEST stal.
Stal bez niklu (np. z samym chromem, np. 21/0)) przyciąga magnes.
Piotrze, poducz się chemii.
zdrowe garnki i jeszcze zdrowsza zywnosc polska z glifosatem.