6 naturalnych sposobów na wybielenie zębów

6 naturalnych sposobów na wybielenie zębów

Podobno prawie 18% z nas zazwyczaj ukrywa swoje zęby na zdjęciach. Niestety, ale we współczesnej pop-kulturze oczekuje się, że twój uśmiech będzie nieskazitelny. Czy masz żółte lub przebarwione zęby? Często nie ma to nic wspólnego z dbaniem o ich stan, bo niektórzy ludzie, bez względu na to ile razy myją zęby, mają przebarwienia od picia kawy, herbaty, czy też palenia.

Twoje zęby są jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie w kontakcie ze sobą zauważają. Są oznaką zdrowia, a także, jak niektórzy twierdzą – pewności siebie. Pierwsze wrażenie jakie wywrzesz na osobach, które się z tobą kontaktują może nie być pozytywne. Żółte zęby mogą odczytać jako fakt małej dbałości o siebie. A któż nie chciałby mieć pięknego uśmiechu z białymi zębami? Jest to do zrobienia i poniżej prezentujemy Wam 6 sposobów, by naturalnie wybielić zęby i kilka wskazówek, jak poradzić sobie z przebarwieniami.

Pod infografiką znajdziecie szczegółowy opis poszczególnych metod:

infografika-6-sposobow-na-biale-zeby

Kliknij, aby pobrać infografikę

 1. Szczotkowanie po jedzeniu lub piciu

soda2Najlepszym sposobem, ale nie zawsze najłatwiejszym jest po prostu wyszczotkowanie zębów bezpośrednio po jedzeniu lub piciu. To wymaga jednak dużo wytrwałości i może być trochę trudne w zależności od tego gdzie jesteś w danej chwili. Większość żywności nie powoduje przebarwień, ale jeśli jesteś miłośnikiem kawy lub co gorsza palenia, można szybko dorobić się przebarwień. Jeśli tak jest w twoim przypadku zastosuj jedną z kolejnych naturalnych metod wymienionych w kolejnych punktach.

 1. Soda oczyszczona + woda utleniona

sodaDziała świetnie jako naturalny wybielacz zębów. Wiele osób potwierdza fakt, że taka mikstura czyni ich zęby bielszymi – ja sam potwierdzam. Wystarczy zmieszać małe ilości wody utlenionej z niewielką ilością sody, by stworzyć pastę. Myj zęby jak zwykle, upewniając się, że szczotkujesz wszystkie zęby. Woda utleniona jest ponadto środkiem antybakteryjnym i pozwala pozbyć się zarazków z jamy ustnej i dziąseł.

Ale uwaga: soda jest piaszczystą substancją i działa trochę jak papier ścierny, więc należy być ostrożnym. Kontroluj czy masz wystarczająco dużo wody utlenionej, bo jeśli nie, to możesz zniszczyć szkliwo zębów, a ono niestety „nie odrasta”. Pasta nie powinna być w ogóle ziarnistej konsystencji.

 1. Ssanie oleju kokosowego

olej-kokosOlej kokosowy do czyszczenia zębów? Ostatnio o oleju kokosowym było głośno – wszyscy o nim mówią i piszą. Niektórzy stosują olej bezpośrednio po myciu zębów, ale jego ssanie przynosi lepsze rezultaty. Wystarczy umieścić łyżkę oleju kokosowego w ustach i ssać go przez 5 do 20 minut. Ponadto olej kokosowy ma właściwości przeciwbakteryjne, więc jest to idealne rozwiązanie także dla naszych dziąseł.

Ssanie oleju ma w ogóle właściwości zdrowotne. Pisała już o tym Agnieszka Maciąg na swoim blogu, która to przetestowała na sobie. Ja również korzystałem z tej metody i potwierdzam. Jej główną ideą jest to, by pozbyć się z jamy ustnej wszelkich toksyn, których sam proces szczotkowania nie jest w stanie usunąć. A nieusunięte dostają się wraz z pokarmem do naszego organizmu. Wpis Agnieszki na temat możecie odnaleźć tutaj.

 1. Ocet jabłkowy

ocetOcet jabłkowy potrafi usuwać nawet uporczywe plamy na zębach, zwłaszcza te z kawy i nikotyny. Udowodniono, że działa jak naturalny wybielacz zębów, ale trzeba być wytrwałym, bo efekty przyjdą najwcześniej po miesiącu ciągłego stosowania. Niektórzy mówią, że dzięki octowi jabłkowemu ich zęby wyglądają jakby były profesjonalnie wyczyszczone. Bądź jednak ostrożny, ponieważ jak w przypadku wszystkich kwasów, ocet może usunąć szkliwo na zębach. Po szczotkowaniu octem jabłkowym trzeba ponownie je umyć pastą do zębów (naturalnie taką bez fluoru) lub przepłukać usta, ale naprawdę dobrze.

 1. Skórka od cytryny lub pomarańczy

skorka-cytrNiektórzy twierdzą, że skuteczne jest stosowanie skórki od cytryny lub pomarańczy. Warto spróbować, zwłaszcza, że produkty te są naturalne (pod warunkiem, że dobrze je umyjemy przed użyciem). Ponownie jednak uwaga na szkliwo. Po zastosowaniu tej metody ponownie wykonujemy czynności opisane poprzednio – mycie lub dobre płukanie, np. roztworem z wody utlenionej.

 1. Truskawki

truskawkiPodobno Catherine Zeta-Jones wybiela zęby z truskawkami. Czy to działa? Tak, inaczej by tego nie stosowała. Metoda polega na rozgnieceniu czterech – pięciu truskawek i przetarciu tą mieszanką całego uzębienia. Sam nie sprawdzałem, ale niektórzy mówią, że to działa od razu. Dobrze później mocno przepłukać jamę ustną.

Warto jednak pamiętać, że niektóre „wybielacze” mogą uszkodzić szkliwo.

Dobry przykład to sok z cytryny. Kwas zawarty w soku z cytryny daje świetne efekty przy wybielaniu ubrań, rozjaśnianiu włosów, pozbyciu się plam z sofy, ale nie koniecznie warto go stosować każdego dnia do przepłukiwania jamy ustnej. Kwas tworzy małe dziury w zębach, a następnie każdy rodzaj barwników z żywności będzie tam przenikać i pozostanie tam na dłużej.

Czy wybielanie zębów może zaszkodzić?

Jak ze wszystkim nie warto przesadzać. Są ludzie, którzy mają obsesję na punkcie wybielania, a to już niedobrze. Nadmierne wybielanie może zakończyć się nawet leczeniem kanałowym. Jednakże tak samo produkty wybielające zęby dostępne w sklepach mogą spowodować uszkodzenie zębów poprzez usuwanie szkliwa. Stałe stosowanie środków wybielających może powodować jego erozję, a to z czasem prowadzi do nadwrażliwości zębów, zwłaszcza przy piciu gorących lub zimnych płynów i spożywaniu takowych produktów spożywczych.

Konkluzja jest taka:

Wszelkie środki wybielające powinny być stosowane z umiarem. Profesjonalne produkty do wybielania zębów powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza stomatologa. Najlepszym jednak sposobem na utrzymanie białych zębów jest spożywanie zdrowej żywności dobrej dla mocnych kości, zębów i dziąseł oraz pomijanie w diecie kawy, herbaty, a także słodyczy. Jeśli palisz – przestań palić. A szczotkowanie jak też używanie nitek dentystycznych powinno być twoim codziennym rytuałem.

Źródła: curebum.commsnbc.msn.comteethwhiteningknowhow.com, draxe.com

Podobne artykuły

4 Komentarzy

 1. Daria
  2 maja 2016 at 14:24 Odpowiedz

  Domowe sposoby niszczą tylko szkliwo więc nie warto. Próbowałam już wiele ale oleju kokosowego jeszcze nie, chyba spróbuje 🙂

 2. ania
  2 lutego 2017 at 17:07 Odpowiedz

  ja w domu wybielam metodą nakładkową,kupuje w aptece żel dr martin schwarz home comfort,nigdy nie miałam problemów z dziąsłami

  1. mb
   24 kwietnia 2017 at 20:14 Odpowiedz

   I’m totally stealing this and making it tomorrow! I have been trying to figure out what to do with my package of spinach soba noodles for some time now… and the shrimp-mushroom idea just went out the window. Thanks!

 3. exomed
  5 września 2017 at 12:16 Odpowiedz

  Polecam żel dr martin schwarz home comfort

Odpowiedz