Artykuł sponsorowany
Leczenie bezdechu sennego aparatem CPAP jest obecnie uznane za najbardziej efektywną i najbezpieczniejszą metodę walki z zaburzeniami oddychania w czasie snu. Aby terapia polegająca na wtłaczaniu do dróg oddechowych tlenu pod dodatnim ciśnieniem stała się bardziej komfortowa, warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów.
Nawilżacz do aparatu CPAP
Większość aparatów do leczenia bezdechu sennego nie posiada dodatkowego osprzętowania w postaci nawilżacza. Dofinansowanie ze środków NFZ przysługujące na zakup CPAP-u nie obejmuje tego urządzenia, dlatego często pojawia się pytanie, czy warto w nie zainwestować.
Zadaniem nawilżacza, jak sama nazwa wskazuje, jest zwiększenie wilgotności powietrza podawanego pacjentowi w trakcie terapii. Zdecydowanie poprawia to komfort leczenia. Suche powietrze podawane pod zwiększonym ciśnieniem negatywnie wpływa bowiem na delikatny nabłonek jamy ustnej, nosa i gardła, powodując podrażniania i uciążliwe uczucie drapania. Przesuszenie tanek jest nie tylko zwyczajnie nieprzyjemne, ale zwiększa także ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie dotkliwych dla osób z OBS.
Rozwiązaniem alternatywnym jest zakup aparatu CPAP z wbudowanym nawilżaczem. Warto postawić na model wyposażony w inteligentny system monitorujący stan zbiornika i alarmujący o zbyt niskim poziomie wody. Do takich należy Resvent iBreeze 20C marki Resvent, dostępny w ofercie renomowanego sklepu medycznego BRANDvital. Sprawdź informacje o Akcesoriach do Aparatów CPAP na: https://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/aparaty-cpap/
Podgrzewana rura do aparatu CPAP
Rura podgrzewana do aparatu na bezdech senny to kolejne udogodnienie, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Dzięki niej do dróg oddechowych osoby śpiącej trafia powietrze w optymalnej temperaturze, nie zaś nieprzyjemnie chłodne, jak ma to miejsce w przypadku standardowych rozwiązań. Leczenie staje się łatwiejsze do zniesienia.
Zastosowanie rury ogrzewanej do aparatu CPAP zapobiega ponadto kondensacji (skraplaniu) powietrza w jej wnętrzu. Dochodzi do tego, kiedy powietrze wydobywające się z nawilżacza schładza się po dotarciu do nieogrzewanego przewodu na skutek różnicy temperatur. W rezultacie woda zaczyna „chlupać” w rurze, może także dostać się aż do maski. Zastosowanie rury podgrzewanej zapobiega występowaniu tego efektu. Pacjent może spokojnie wypoczywać niezależnie od warunków, w których śpi – nawet przy otwartym oknie podczas chłodnej nocy.
Przed zakupem, poza kompatybilnością z używanym aparatem CPAP, warto sprawdzić elastyczność przewodu (nie powinien być zbyt sztywny) oraz wartość ciśnienia, jakie obsługuje.
Poduszka CPAP
Po założeniu maski podającej tlen, znalezienie wygodnej pozycji snu bywa utrudnione. Maska może uwierać i zmuszać do układania się w nienaturalny dla pacjenta sposób. Dodatkowo podczas zmian pozycji ciała może dochodzić do rozszczelniania i wycieku tlenu lub nadmiernego przylegania maski do policzków i nosa.
Rozwiązaniem jest poduszka do CPAP. To rodzaj poduszki ortopedycznej, skonstruowanej w taki sposób, by zapewnić optymalne podtrzymanie kręgosłupa, a jednocześnie dopasować się do kształtu maski. Dzięki specjalnie zaprojektowanym wycięciom minimalizującym nacisk, poduszka pozwala na wygodne ułożenie głowy bez ryzyka zsunięcia się maski. Nie utrudnia przy tym swobodnego przepływu powietrza przez przewód.
Posiadaczom aparatu CPAP warto polecić także korzystanie z nawilżanych chusteczek ułatwiających codzienną pielęgnację maski, specjalnych środków czyszczących dostosowanych do kontaktu ze skórą, czy też szczotki o delikatnym włosiu przeznaczonej do czyszczenia wnętrza rury podającej tlen.
O wszystkie dodatkowe akcesoria warto zapytać w sklepie medycznym podczas zakupu aparatu. Specjalista z pewnością doradzi najlepsze rozwiązania.