Artykuł sponsorowany
Wraz z pojawieniem się wiosny, zdecydowana większość ludzi decyduje się na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Kiedy pogoda sprzyja, chętniej wybieramy się na piknik do parku, bądź na wycieczkę rowerową do lasu. Wybierając tego typu rozrywki, należy pamiętać jednak o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą kontakt z kleszczem. Co należy o nich wiedzieć?
Jak wyglądają kleszcze?
Kleszcze należą do rodzaju pajęczaków. Ich ciało składa się z dwóch części – głowotułowia i odwłoka. Choć ich długość nie przekracza kilku milimetrów, po posileniu się krwią żywiciela, potrafią kilkunastokrotnie zwiększyć swój rozmiar. Uzbrojony w zęby narząd gębowy pozwala na skuteczne utrzymanie się tych pasożytów na powierzchni skóry. Gdzie można spotkać kleszcze? Wbrew obiegowej opinii kleszczy nie spotkamy jedynie w lesie podczas wyprawy na grzyby. Wielu ludzi nadal twierdzi, że kleszcze spadają wyłącznie z drzew. Niestety tego rodzaju pasożyty spotkać możemy również w mieście, wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z zielenią. Kleszcze żerują głównie w gęstych zaroślach, na porośniętych wysoką trawą łąkach, w lasach zarówno liściastych jak iglastych, oraz w miejskich parkach. Coraz częściej spotkać również możemy je w okolicy placów zabaw oraz na terenie ogródków działkowych. Największa aktywność kleszczy przypada od marca do czerwca, przy czym najchętniej żerują one w godzinach porannych i wieczornych, kiedy temperatura powietrza jest niższa, a wilgotność powietrza wyższa. Druga faza ich aktywności przypada na wrzesień. Nikogo nie powinien dziwić jednak fakt, że kontakt z kleszczem stał się również możliwy w innych miesiącach w ciągu roku. Klimat stale się zmienia i wraz z globalnym ociepleniem nawet takie pajęczaki jak kleszcze coraz lepiej potrafią przystosować się do zmiennych warunków pogodowych.
Dlaczego ugryzienie kleszcza może być niebezpieczne?
Samo ugryzienie kleszcza nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, problem pojawia się w momencie, kiedy dany insekt zarażony był poważną chorobą, taką jak choćby borelioza, która niesie za sobą pewne niebezpieczne dla człowieka powikłania. Czym jest dokładnie borelioza? To wieloukładowa choroba zakaźna, którą nie zarazimy się od drugiego człowieka, jej nosicielem są jedynie kleszcze. O jej występowaniu mogą świadczyć różnego rodzaju objawy natury neurologicznej, takie jak osłabienie, problemy z pamięcią oraz koncentracją. Chory może skarżyć się również na nudności, wymioty i upośledzenie słuchu. Wcześnie wykrytą boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków, które po kilku tygodniach przyjmowania zazwyczaj gwarantują powrót do zdrowia. Charakterystyczny rumień, który pojawi się na skórze kilka godzin po ugryzieniu, powinien zmusić nas do niezwłocznej wizyty u lekarza.
Inną niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Choroba ta atakuje ośrodkowy układ nerwowy, przez co chory może skarżyć się na objawy grypopodobne. Zapalenie opon mózgowych może spowodować poważne problemy neurologiczne i psychiczne. Oprócz powyższych w praktyce lekarskiej spotkano się również z innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, mowa o bartonelozie, tularemii, anaplazmozie, oraz babeszjozie.
Jak uniknąć ukąszenia?
Ukąszenie kleszcza może okazać się dla nas niebezpieczne w skutkach, można jednak go uniknąć. Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wybierając się w plener, pamiętajmy o odpowiednim okryciu wierzchnim. Niezbędne mogą okazać się długie skarpety naciągnięte na długie spodnie, oraz okrycie głowy, kaptur, bądź kapelusz. Po powrocie do domu warto ściągnąć wszystkie ubrania i dokładnie wytrzepać je, by pozbyć się ewentualnych podróżników na gapę. Kleszcze lubią ciepłe i wilgotne miejsca na skórze, z tego powodu obejrzyjmy skórę, głównie w okolicy pach, pachwin, skórę głowy i za uszami.
Co zrobić kiedy doszło do ugryzienia?
Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia groźnych chorób, kleszcza należy usunąć w ciągu 24 godzin od ukąszenia. W aptece dostępne są specjalne szczypce do wyciągania kleszczy, które pomogą usunąć go w całości. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie pryskać, ani nie smarować insekta żadnym płynem. Może sprowokować go to do wymiotów, które spowodują wyplucie patogenów do krwi ugryzionego. Usuniętego kleszcza warto wysłać na specjalistyczne badanie genetyczne do laboratorium, gdzie zostanie on zbadany pod kątem opisanych powyżej chorób. Badanie kleszcza można zamówić poprzez stronę: https://zbadajkleszcza.pl Dzięki temu wykluczymy możliwość ewentualnego zakażenia, bądź czym prędzej wprowadzimy odpowiednie środki zapobiegawcze oraz leczenie. Koszt badania kleszcza wynosi od 159 do 359 złotych, w zależności od wybranego pakietu badań.