Spirulina to jedna z najbardziej prymitywnych form życia na naszej planecie. Ta alga znana jest z niezwykłych zdolności przetrwania. Spirulina jest uważana za pożywienie ze względu na wyjątkowy poziom gęstości składników odżywczych.
Spirulina to organizmy jednokomórkowe, które przeżywają, wytwarzając energię w procesie fotosyntezy. Te glony należą do klasy cyjanobakterii, ponieważ cyjano to po grecku błękit. Zawierają chlorofil (kolor zielony), fikocyjaniny i antocyjany (kolor niebieski), które mieszają się, aby nadać im charakterystyczny niebiesko-zielony kolor.
Spirulina występuje na całym świecie w słodkiej wodzie, słonowodnych oceanach i naturalnych źródłach. Spirulina była znana ze swoich właściwości leczniczych i wiele lat temu była podstawowym składnikiem diety północnoafrykańskiej i azteckiej. Obecnie naturoterapeuci i dietetycy na całym świecie szanują spirulinę za jej potencjał jako substancji odżywczej.
Unikalna mieszanka składników odżywczych
Spirulina zawiera niesamowitą gamę składników odżywczych, które sprawiają, że jest to funkcjonalna, pełnowartościowa żywność do podtrzymywania życia bez potrzeby stosowania innych pokarmów. Algi te zawierają wstępnie strawione białko (w postaci aminokwasów), które zapewnia szybkie wchłanianie i wysoki stopień wykorzystania. Spirulina zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA. W rzeczywistości algi są tym samym źródłem, z którego ryby, kryl i inne zwierzęta pozyskują kwasy omega-3.
Spirulina jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-6 GLA. Dostarcza również kwasów nukleinowych (DNA i RNA), które dostarczają megadawki surowców do naprawy DNA. Spirulina jest bardzo bogatym źródłem kluczowych czynników metylujących witaminę z grupy B, takich jak B6 i kwas foliowy. Spirulina ma niezwykłą gamę przeciwutleniających, fitoskładnikowych antocyjanów. Te antocyjany są znane ze swoich silnych właściwości przeciwrakotwórczych.
Białka, antyoksydanty
Spirulina to naturalne glony, które są niezwykle bogate w białko i są wspaniałym źródłem antyoksydantów, witamin z grupy B, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. To także składnik, który ma działanie przeciwzapalne. Podejrzewa się, że była istotnym składnikiem diety Azteków, natomiast obecnie uważa się, iż może mieć ona ogromny wpływ na równowagę komórkową. Spirulina zawiera więcej żelaza niż szpinak czy wątroba wołowa i dlatego też bywa istotnym elementem diety wegetariańskiej.
Dodatkowo jest bogata w witaminę E, beta-karoten, wapń i chlorofil. Badania wykazały, że GLA pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i łagodzi stany zapalne stawów, bóle przedmiesiączkowe, wypryski i inne schorzenia skóry.
Spirulina także ma silne działanie przeciwbakteryjne, które pomaga zachować równowagę flory jelitowej. Czyni to poprzez kontrolowanie wzrostu chorobotwórczych bakterii i drożdży w układzie pokarmowym. Ma to kluczowe znaczenie dla optymalnego trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Dodatkowo jest bardzo ważnym elementem detoksykacji przez układ jelitowy.
Jak już wspomniano powyżej, podawana w postaci proszku lub w tabletkach jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, dlatego często sięgają po nią sportowcy. Innymi znanymi jej zaletami jest to, iż może zmniejszyć apetyt. Korzystnie wpływa na bilans cholesterolowy oraz pracę układu krwionośnego.
Poprzez dodawanie kilku łyżek tych pożywnych produktów do koktajli lub po prostu do porannej szklanki wody można uzupełnić ewentualne niedobory codziennej diety, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Dobrej jakości bio-spirulinę można zakupić w sklepie “Polaku, lecz się sam!” z artykułami z polecenia.
Właściwości oczyszczające krew
Spirulina jest silnym środkiem do oczyszczania krwi ze względu na bogate źródło chlorofilu. Zawiera około dziesięciokrotnie więcej chlorofilu na jednostkę objętości. Chlorofil pomaga w budowie czerwonych krwinek w organizmie i dostarcza łatwo przyswajalnej formy magnezu. Ta kombinacja pomaga dotlenić krwioobieg i usuwa toksyny organiczne.
Spirulina jest bardzo bogata w przeciwutleniacze karotenoidowe. Zawiera 10 razy więcej beta-karotenu (formy witaminy A) na jednostkę objętości niż marchew. Spirulina jest również naładowana zeaksantyną i luteiną. Te przeciwutleniacze są niezwykle ważne dla dobrego widzenia i ogólnego stanu zdrowia oczu .
Spirulina zawiera polisacharydy, które poprawiają funkcjonalną produktywność komórek szpiku kostnego, grasicy i śledziony. Wykazano, że fikocyjanina i allofikocyjanina, które pomagają tworzyć niebieski kolor w spirulinie (wraz z antocyjanami), zwiększają liczbę białych krwinek.
Spirulina jest również najlepszym na świecie źródłem antyoksydacyjnej, potężnej dysmutazy ponadtlenkowej (SOD). Cząsteczka ponadtlenku jest jedną z substancji najbardziej uszkadzających tkanki w organizmie. SOD to biologiczna adaptacja zaprojektowana specjalnie w celu zniszczenia rodnika ponadtlenkowego i ochrony przed jakimkolwiek późniejszym uszkodzeniem tkanki. Niewystarczające tworzenie dysmutazy ponadtlenkowej prowadzi do przyspieszonego starzenia i degeneracji tkanek.
Połączenie SOD i karotenoidów w spirulinie sprawia, że jest bardzo dobra do pielęgnacji skóry. Jest niezwykle skuteczna w poprawie egzemy, trądziku i wysypek. To połączenie również radykalnie poprawia zdrowie oczu. Osoby z jaskrą, zaćmą i słabym wzrokiem powinny regularnie spożywać spirulinę.
Jak spożywać spirulinę?
Można ją zwyczajnie dodać do wody i wypić. Ale są dużo przyjmniejsze sposoby, a ja polecam zwłaszcza dodawanie jej do koktajli. Oto przykładowy koktajl:
Spirulina w Tropikach
Składniki
- 1 pomarańcza
- 1 szklanka mrożonego pokrojonego w kostkę mango
- 1 mrożony banan
- 1,5 łyżeczki spiruliny w proszku
- ½ szklanki mleka kokosowego.
Przygotowanie
-
Włóż wszystkie składniki do blendera i zmiksuj aż do gładkiej konsystencji
-
Ten przepis da ci ok. 3 szklaneczki koktajlu 🙂
–
Źródła zdjęć: Canva
Wraz z żona używamy właśnie spiruliny, i nie tylko, od Biowen. Naprawdę świetny i naturalny produkt.
Bardzo wartościowy produkt, warto wypróbować.
Używam w koktajlach bo, pomimo wszystkich zalet, smak jest dosyć specyficzny. Ale warto.
Ciekawe właściwości, może wypróbuję właśnie do koktajlów.