Użycie antydepresantów gwałtownie poszybowało w górę w ostatnich latach, mimo rosnącej świadomości jakie zagrożenia niesie za sobą stosowanie tych leków i częstej nieefektywności w leczeniu zaburzeń, na które zostały przepisane. Eksperci ds. zdrowia są zaniepokojeni częstym przepisywaniem antydepresantów i ostrzegają przed tym trendem, który może prowadzić do katastrofy w zdrowiu publicznym.
Badacze odkryli, że – w przeciwieństwie do tego co twierdzą koncerny farmaceutyczne – często przepisywane leki antydepresyjne takie jak Prozac są w rzeczywistości uzależniające i mogą sporo namieszać w zdolności mózgu do produkcji serotoniny.Po zaprzestaniu przyjmowania antydepresantów, niektórzy doświadczają syndromów odstawienia, do których należą m.in. lęki, trudności ze spaniem, problemy z żołądkiem, intensywne koszmary, problemy ze skupieniem i pamięcią. Te symptomy mogą trwać kilka tygodni lub miesięcy.
Leki antydepresyjne, znane jako SSRI, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, podnoszą poziom molekuły zwanej serotoniną, blokując substancję, która serotoniny się pozbywa. Jednak po kilku tygodniach przyjmowania leków, odpowiedzią mózgu jest mniejsza produkcja serotoniny, co może być przyczyną długo trwających symptomów odstawienia. Koncerny farmaceutyczne i lekarze interpretują te objawy jako dowód na to, że choroba wróciła i przepisują więcej leków antydepresyjnych.
Utrzymujące się skutki uboczne
Badania pokazują, że mózg może nie być w stanie powrócić do produkcji normalnych poziomów serotoniny przez kilka miesięcy a czasem nawet lat po zaprzestaniu przyjmowania antydepresantów. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Liverpoolu przeprowadziła badanie na 1800 Nowozelandczykach, którym przepisano leki antydepresyjne, głównie typu SSRI, i odkryli, że ponad połowa z nich miała różne niepożądane objawy po zaprzestaniu ich przyjmowania. W teorii, dawka leków może być stopniowo zmniejszana, to jednak może zająć miesiące lub lata.
Leki antydepresyjne mogą nie tylko pogorszyć istniejące już zaburzenie, lecz także wywołać inne problem psychiczne. Niektóre badania pokazały, że w perspektywie długofalowej, osoby, które przyjmowały antydepresanty cechuje większe ryzyko nawrotu depresji niż osoby, które takich leków nie przyjmowały. Mogą również przyczyniać się do wzrostu zaburzeń dwubiegunowych, w których występują naprzemiennie okresy bardzo dobrego i bardzo złego humoru. Niektóre badania sugerują, że u osób, które przyjmują leki antydepresyjne, ryzyko wystąpienie pierwszego epizodu manii (bardzo dobrego samopoczucia) jest dwukrotnie wyższe).
Podejrzany współczynnik samobójstw
Podejście koncernów farmaceutycznych do leczenie depresji i innych zaburzeń natury psychologicznej jest niebezpieczna i wysoce nieefektywna, jednak organy nadzorujące wydają się zamieszane w ukrywanie dowodów przed powszechnym ujawnieniem. Kiedy częstotliwość samobójstw w USA wzrosła proporcjonalnie do rosnącego używania leków antydepresyjnych, CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, zignorowała potencjalny związek.
Jak poradzić sobie z depresją?
Naturalne leczenie depresji i innych problemów psychicznych jest o wiele bardziej efektywne niż leki. Przemysł farmaceutyczny powoduje więcej problemów ze zdrowiem psychicznym niż ich rozwiązuje. Antydepresanty nie są rozwiązaniem. Stosując odpowiednią dietę, naturalne suplementy i odpowiednio dużo ćwicząc depresję można pokonać bez uzależniających leków.
Można także wspomóc się ziołami. Na przykład dziurawiec, od wieków stosowany w stanach obniżenia nastroju, jest tak samo skuteczny jak leki antydepresyjne, nie posiada natomiast efektów ubocznych oraz nie uzależnia. Absolutnie nie wolno jednak łączyć go z antydepresantami! Wykazuje też niepożądane reakcje z wieloma innymi lekami na receptę – osoby biorące jakiekolwiek leki muszą skonsultować się z kompetentnym zielarzem przed zastosowaniem dziurawca.
Szerzej o naturalnych sposobach na depresję pisaliśmy w tym artykule.
Źródło: https://www.naturalnews.com/054150_antidepressants_serotonin_levels_side_effects.html