Panie Jerzy… nie rozumiem

Panie Jerzy… nie rozumiem

W ostatnich dniach internet żyje realizacją przez Jerzego Ziębę autorskiego programu w jednej z telewizji. Mówiono tu głównie o TVN, co pomimo różnych kontrowersji z przeszłości, nie byłoby raczej posunięciem złym, choć oczywiście nie wiadomo znowu jaka miałaby to być formuła. Tym niemniej inicjatywa jak szybko się pojawiła tak szybko została utrącona, z raczej wiadomych przyczyn – nie wnikajmy tym razem w szczegóły. To co bardziej mniej zaskoczyło to decyzja co zrobić w zamian.

Pan Jerzy postanowił związać się z telewizją Polonia1. Nie byłoby to może nic nadzwyczajnego, choć chyba trudno ukryć fakt, że Polonia1 nie jest telewizją o szczególnie dużym zasięgu – średni dobowy zasięg tej stacji wynosił w sierpniu 2017 całe 0,03% (źródło). W praktyce oznacza to tyle, że zorganizowanie podobnego programu przez Pana Jerzego choćby na facebooku na jego fanpage zapewne osiągnęłoby większy zasięg.

Podobnie fanpage stacji Polonia1 na facebooku like’uje…. 66 osób, a nieco ponad 70 obserwuje. No ale to jeszcze nie jest powód do krytykowania, choć można chyba by wybrać lepiej.

2 sprawy, których nie rozumiem

Zdecydowanie gorsze są 2 rzeczy, które dzieją się z programem Pana Jerzego:

 1. Towarzystwo – telewizja Polonia1 w ramach różnych bloków programowych, m.in. Astra, zaprasza do podobnych programów wróżki, tarocistów, osoby zajmujące się ezoteryką. Osobiście nic nie mam do tych osób, każdy ma swój sposób na życie, ale wyobraźmy sobie teraz program tarocisty, a zaraz po nim program Pana Jerzego Zięby. To prawdziwa woda na młyn dla wszelkiej maści przeciwników medycyny naturalnej, którzy zaraz chętnie podchwycą kontekst i wytkną ten fakt dyskredytując tym samym Pana Ziębę. Oczywiście można by się tym nie przejmować, bo w końcu to tylko kolejny atak, nie pierwszy i nie ostatni. Ale mam wrażenie, że przez to wysiłek ostatnich miesięcy w budowanie wizerunku partnera do rozmów, czemu bardzo kibicuję, ulega znacznemu osłabieniu. Idę o zakład, że zaraz pojawią się komentarze w rodzaju: “Zięba? A to ten co w tv z wróżkami występuje – nie można go brać poważnie”.
  Myślę, że jest to niepotrzebne, jednakże występami w takim towarzystwie podobne komentarze będzie się prowokować.
 2. Chcesz zadać pytanie? Zapłać stacji. Żeby była jasność – nie mam nic przeciwko zarabianiu przez kogokolwiek, także przy okazji wywiadów z Panem Ziębą. Ba, sam jestem osobą, która dzięki temu, że namówiła Pana Jerzego na współpracę przy eBooku  “Moich 10 codziennych nawyków prozdrowotnych” uzyskała korzyści finansowe – część z nich zgodnie z obietnicą została przekazana na rzecz fundacji “Polacy dla Polaków“. Tymczasem zadanie pytania w TV Polonia1 kosztuje i to nie mało, bo 4,92zł za minutę połączenia lub ponad 30zł za wysłanie 1 SMSa. I choć Jerzy Zięba nie bierze złotówki z tego dla siebie to ponownie wizerunkowo słabo to wygląda. Po pierwsze płatne SMSy, które wielu osobom źle się kojarzą, a po drugie stawia porady, bardzo przecież mądre porady Pana Jerzego na równi z poradami wróżek, które powiedzą ci czy zdasz egzamin, albo czy rzuci cię dziewczyna. To jest zupełnie niepotrzebne i w mojej ocenie nieprzemyślane.

Film w takim formacie umieściła stacja Polonia1

Co w zamian?

Żeby nie było, że tylko krytykuję – sama idea udzielania porad w formie programu jest bardzo ciekawa i szczytna – za to brawo. Ale należy to zrobić w innej formie – albo w stacji o większym zasięgu z dala od wróżek, albo po prostu w internecie, gdzie z pewnością audytorium będzie większe, a przy okazji ewentualne płatności dokonywane przez słuchaczy mogą być np. dokonywane na rzecz fundacji Polacy dla Polaków.

Już w najbliższym czasie kolejna edycja Rewolucji Zdrowia – na niej po raz trzeci wystąpi Pan Jerzy Zięba. Nie mogę się już doczekać tej rozmowy. Będzie okazja, by porozmawiać o wielu sprawach, m.in. o tej, a także okazja dla słuchaczy do zadania pytania do Pana Jerzego na żywo. Za darmo – choć oczywiście nie będziemy w stanie zadać wszystkich pytań, które się pojawią.

Ale niniejszym deklaruję – chętnie zorganizujemy dla Pana Jerzego stały panel / audycję tego typu, której zasięg będzie nieporównywalnie większy od zasięgu i wizerunku, który jest w TV Polonia1. Z pożytkiem dla wszystkich, a w szczególności słusznej sprawy.

Jeśli uważasz, że to dobry pomysł – napisz komentarz poniżej. Dziękuję.

Podobne artykuły

 1. Marta
  3 października 2017 o 17:20 Odpowiedz

  Bardzo dobry pomysł. Rzeczywiście, audycja telewizyjna omawiająca najistotniejsze dla życia i zdrowia problemy między wróżkami i tarocistkami może być wykorzystana dla wyśmiania i zniszczenia nie tylko pana Zięby, ale drobnymi kroczkami wszystkich zajmujących się tematyką terapii naturalnych, w tym szczególnie tematyką samouzdrawiania. Jeśli chce się zniszczyć kogoś, kto ma sporą wiedzę, to warto zaoferować i nawet dobrze zapłacić za to, by sam zechciał wpaść w pułapkę. Jest w naszym kraju spora grupa zarabiająca na chorych nieuleczalnie i uświadamianie, ze można te nieuleczalne choroby wyleczyć, ale innymi sposobami, jest dla tej grupy zagrożeniem utraty dochodów. Nie da się dzięki jednej telefonicznej poradzie nikomu pomóc, bo przecież rewolucję w życiu trzeba zrobić, tego nie da się omówić w czasie audycji, trudno powiedzieć ilu nasłanych trolli zadzwoni, a użeranie z nimi nic nie daje. Nie mam telewizora, wielu moich znajomych również nie ma. Ci, którzy siedzą godzinami przed telewizorami raczej nie są zainteresowani zdrowiem.

 2. Lucyna
  3 października 2017 o 19:48 Odpowiedz

  Tak uważam ,że to bardzo dobry pomysł i Pan Jerzy powinien nadawać programy o większym zasięgu zdecydowanie!!!!!!!!!!!

 3. Dziadek
  3 października 2017 o 23:27 Odpowiedz

  Życzę z całego serca sukcesu Panu Jerzemu i uważam że pomysł występowania w TV Polonia za wyjątkowo szkodliwy.
  Człowiek występujący pomiędzy wróżkami i tarocistkami nigdy nie będzie partnerem w poważnym dyskursie naukowym.

 4. Anna
  4 października 2017 o 11:51 Odpowiedz

  Andrzej
  Panie Jurku, występ w TV Polonia może być szkodliwy dla Pana.
  Osiągnięcia Pana są tak duże że szkoda je zaprzepaścić, życzę sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu

 5. edyta
  4 października 2017 o 23:21 Odpowiedz

  Bardzo się zgadzam

 6. Monika
  6 października 2017 o 10:00 Odpowiedz

  Nie rozumiecie,Jerzy Zięba chce nadawać w TV jakiejkolwiek,która będzie chciała współpracować, bo nikt nie chce, boją się że stracą wielkie wpływy z reklam leków i chemii, a dla takich wróżek to tylko zysk. W TV państwowej może nadawać, w końcu to nie prywatna stacja, i liczba widzów powinna decydować o popularności programu a nie decyzje jakiś urzędasów.

 7. ben
  14 października 2017 o 14:55 Odpowiedz

  Bardzo dobry pomysł.

 8. LUCYNA
  31 stycznia 2018 o 19:59 Odpowiedz

  Również podzielam Pana stanowisko co 2 spraw , które był niepotrzebne. I pomysł pomocy propagowania i udostepnienia wykładów Pana Jerzego w oddaleniu od wrózek i bez opłat jest jak najbardziej świetny .
  Lucyna

 9. Jolanta
  24 lutego 2018 o 09:18 Odpowiedz

  Witam – tak to dobry pomysł – audycje powinny być o większym zasięgu, a pieniądze z sms powinny być przekazywane na fundacje pana Jerzego Zięby – pozdrawiam.

 10. Bożena Popławska
  6 marca 2018 o 18:22 Odpowiedz

  Super pomysł

 11. Marietta
  9 kwietnia 2018 o 15:08 Odpowiedz

  Bardzo dobry pomysł.

 12. jan
  23 maja 2018 o 21:10 Odpowiedz

  Popieram!

 13. Urszula
  22 lipca 2018 o 19:31 Odpowiedz

  Bardzo dobry pomysl… Pan Jerzy Zieba jest bardzo madrym czlowiekiem i nalezy mu szacunek za to ze chce sie dzielic z nami swoja wiedza. Pozdrawiam

 14. Ewa
  4 października 2018 o 14:08 Odpowiedz

  Swietny pomysl !!!

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.