Bierzesz leki na cholesterol? To lepiej przeczytaj ten artykuł

Bierzesz leki na cholesterol? To lepiej przeczytaj ten artykuł

Statyny to powszechnie przepisywana grupa leków, które mają obniżać poziom cholesterolu i zmniejszać ryzyko chorób serca. Ostatnio są pod sporym ostrzałem w związku z badaniami, które wykazały, że niszczą one zdrowie ludzi w większym stopniu aniżeli przyczyniają się do jego poprawy.

Niestety wiele osób przyjmuje statyny, które w Polsce są powszechnie znane pod nazwami handlowymi takimi jak Tulip, Atoris, Atorox, Atrox, Sortis, Torvacard. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych roczny rynek przepisywanych przez lekarzy leków na receptę sięgnął 374 miliardów dolarów w 2014, co stanowi najwyższy poziom wydatków od 2001 roku. A statyny niewątpliwie tworzą znaczną część tych wydatków. Niestety pacjenci muszą zacząć się martwić o coś więcej niż tylko skalę wydawanych na te leki pieniędzy.

Badanie, które zostało opublikowane w American Journal of Physiology, stwierdza, że wpływ statyn “… na inne właściwości biologiczne komórek macierzystych rzuca nowe światło na wyjaśnienie ich negatywnych skutków klinicznych.” W szczególności badanie zwraca uwagę, że takie działania niepożądane obejmują przyspieszenie procesu starzenia i zauważa również, że “… długotrwałe stosowanie statyn jest związane z niekorzystnymi skutkami prowadzącymi do miopatii (choroba prowadząca do uszkodzenia mięśni – w tym konkretnym wypadku: mięśni szkieletowych), niepożądanych objawów neurologicznych oraz zwiększeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy.”

Statyny powodują, że komórki nie są w stanie się prawidłowo regenerować, stwarzają problemy na tle nerwowym i niszczą pamięć.

Eksperci zaangażowani w badania sugerują, że problemy zdrowotne związane ze statynami były bagatelizowane przez lata. A w rzeczywistości osoby przyjmujące takie leki często doświadczały zmęczenia, zaburzenia czynności wątroby, bóli mięśni, utraty pamięci, a nawet zaćmy. Mówiąc najprościej okazało się, że leki manipulują komórkami w taki sposób, że ich podstawowe funkcje jak reprodukcja i naprawianie organizmu są stale upośledzone. A to już z kolei bezpośrednio prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i pogorszenia problemów istniejących.

Profesor Reza Izadpanah, biolog komórek macierzystych i główny autor opublikowanego badania, mówi:

Nasze badanie pokazuje, że statyny mogą przyspieszyć proces starzenia się. Ludzie, którzy używają statyn jako leku prewencyjnego, powinni zastanowić się nad jego dalszym stosowaniem gdyż nasze badania wykazują, że mogą doświadczać niepożądanych objawów obejmujących bóle mięśni, zaburzenia nerwowe, a także wszelkie możliwe kombinacje powyższych, wcześniej opisanych.

Pomimo opisanych problemów zdrowotnych związanych ze stosowaniem statyn, Agencja Żywności i Leków twierdzi, że ludzie nie powinni się ich bać

Pomimo że Agencja Żywności i Leków stwierdza na swoich stronach internetowych, że “zaburzenia poznawcze (związane z pracą mózgu) takie jak utrata pamięci, zapominanie i podobne zostały zgłoszone przez niektórych pacjentów przyjmujących statyny” i że “u osób leczonych statynami może występować zwiększone ryzyko podniesienia poziomu cukru we krwi oraz rozwój cukrzycy typu 2” to stwierdza się, że leki są bezpieczne i skuteczne. Firmy farmaceutyczne już wystosowały swoje oświadczenie ustami amerykańskiej lekarki dr Amy G. Egan, która jest zastępcą dyrektora ds bezpieczeństwa w Agencji Żywności i Leków:

Te nowe informacje nie powinny odstraszyć ludzi od statyn. Ich zalety są bezsporne, ale muszą być przyjmowane z rozwagą i wiedzą o ich skutkach ubocznych.

Bezsporne? Raczej dosyć łatwo wyrobić sobie zgoła odmienne zdanie. Co może być korzystnego w przyspieszeniu procesu starzenia się, komórkach, które nie funkcjonują prawidłowo, osłabieniu mięśni i zaburzeniach pamięci?

Prowadzi to do wniosku, że istnieje konieczność ciągłej oceny leków na receptę i odnoszenia się do poprzednich badań, które zachwalają zalety nowo wprowadzanych produktów.

Badania nad statynami pokazują znaczenie jakie należy przykładać do ciągłego sprawdzania leków na receptę, coś, co jak mam nadzieję będzie miało miejsce właśnie po to, by pacjenci mogli być w pełni informowani o wszelkich za i przeciw stosowaniu każdego lekarstwa.

Cholesterol - naukowe kłamstwoWarto zajrzeć także do książki autorstwa Uffe Ravnskov’a pt. “Cholesterol naukowe kłamstwo” – znajdziecie ją w najniższej cenie tutaj. Z niej dowiecie się dużo więcej na temat cholesterolu, a także na temat innych badań, które obalają cholesterolowy mit. Zdecydowanie pozycja godna polecenia.

 

 

Źródła:

Podobne artykuły

15 Comments

 1. Przemo
  22 maja 2016 at 12:47 Odpowiedz

  Zatem jak odstawić statyny u osoby w wieku 85 lat, która skarży się dość mocno na ból mięśni nóg? Bo z tego co się orientuje to nie wolno odstawić nagle…

  1. Piotr
   22 maja 2016 at 15:40 Odpowiedz

   Kto wie, czy właśnie za ból nóg nie odpowiadają statyny: http://nowadebata.pl/2011/11/08/statyny-medyczna-pomylka/ – ale jak zawsze koniecznie skonsultować się z innym specjalistą.

   1. Alina
    9 października 2016 at 16:32 Odpowiedz

    Tak,statyny i fibraty/ to samo/ uszkadzają mięśnie w nogach,ja to mam.S tatyny zniszczyły mi zdrowie i życie .Podałam prodecenta i głównego inspektor a farmacji do sądu.Będę walczyc o odszkodowanie. Zapraszam wszystkich,którzy cierpieli,stracili zdrowie przez statyny na moją sprawe sądową w Warszawie ,bo ja musze dalej dogadzać oszustom i na kulach jechac do stolicy,by farmaceutom było wygodniej,to też takie etyczne ,jak wciskanie nam statyn aby farmaceuci/jak Jacek Glinka/mog li ,zyć w luksusie.-alina.szczerbicka@wp.pl.Piszcie do mnie.

  2. Bogdan
   8 lipca 2016 at 09:36 Odpowiedz

   Statyny nie są lekiem, są to toksyny, które uszkadzają mięsień sercowy.
   Cholesterolu nie wolno obniżać, norma to jest od 250 do 280.
   Cholesterol nigdy nie był, nie jest i nie będzie przyczyną miażdżycy, to homocysteina jest przyczyną miażdżycy czyli sklerozy, miażdzyca jest odwracalna, stosować witaminę K2 mk7
   Poziom homocysteiny to jest od 5 do 7, sprawdzić też poziom wit B12.
   Niedobór wit C człowiek rozpada się, niedobór wit C nie wiąże się kolagen, niedobór wit D3 człowiek rozpada się poziom powinien wynosić od 70 do 100, normy państwowe są zaniżone. Należy zakwasić żołądek octem jabłkowym z wodą na 10 minut przed każdym posiłkiem.
   W czasie posiłku nie popijamy żadnym płynem.

   1. Ina
    23 marca 2017 at 19:17 Odpowiedz

    Mam nadzieje że Pan to przeczyta..
    Normy cholerestolowe chyba nie dotyczą wszystkich. Taką wiadomosc uzyskalam od bardzo znanego specjalisty kardiochirurgii inwazyjnej gdy poszlam skonsultowac swoje zabiegi wszczepienia dwa razy pod rzad w tygodniu stentów po dwoch zawalach w wieku 48 lat( kobieta). I ja mialam cholesterol (180) w normie po zawalach musze miec o polowe mniejszy.Mam. Biore statyne mimo to bo boje sie ze norma mnie nie dotyczy i podobno ona wplywa na wysciolke tętnic. To chyba bardzo wazne dla miazdzycowcow. Ma Pan inne zdanie? Moze jakies wskazówki?

 2. Seweryn Dzierżak
  22 maja 2016 at 15:24 Odpowiedz

  Zachęcam do przetestowania Procholterolu, preparat stworzony przez Polskich naukowców. 100% natury. Więcej informacji pod nr. 663185996 Seweryn Dzierżak. Preparat można kupić na stronie:https://myduolife.com/link/8fe215b6a6597073
  Na zdrowie!

  1. Piotr
   22 maja 2016 at 15:37 Odpowiedz

   Panie Sewerynie, właściwie powinienem usunąć Pana wpis, bo stanowi to jawną reklamę. To samo robicie Państwo na facebooku. Proszę tego nie robić – przynajmniej u nas. A jeśli zależy Panu na płatnej reklamie to proszę w tej sprawie napisać na adres redakcji.

   1. Nonamed
    22 maja 2016 at 18:51 Odpowiedz

    Usuńcie ten komentarz z reklamą durnego suplementu do wyzyskiwania kasy z ludzi… jawne kłamstwa

    1. Seweryn
     23 maja 2016 at 18:24 Odpowiedz

     Jakby się szanowny Nonamed odniósł do swojego zarzutu i napisał gdzie są te jawne kłamstwa? Bo muszę przyznać, że mam problem ze zrozumieniem tego wpisu. Pozdrawiam!

   2. Seweryn
    23 maja 2016 at 18:23 Odpowiedz

    Panie Piotrze, faktycznie, jest to reklama. Proszę czynić swoją powinność. Napisałem w odpowiedzi na pytanie jak odstawić statyny, nie pomyślałem o tym, że mogę łamać regulamin. Pozdrawiam Pana! I dziękuję za zwrócenie uwagi z KLASĄ!

 3. Gosia
  8 lipca 2016 at 13:19 Odpowiedz

  Przez rok czasu brałam simvastatine i co się okazało po tym, że po roku czasu już prawie nie mogłam chodzić, poruszałam się jak robot. Wszystkie mięśnie miałam obolałe i twarde. Po przeczytaniu ulotki stwierdziłam że powodem jest właśnie simvastatina skonfrontowalam moje przypuszczenia z lekarzem i on mi to potwierdził od kilku lat juz nic nie biorę czuję się lepiej ale bóle pozostały nie tak intensywne jak były wcześniej ale są i przypominają mi o przeszłości. Jeszcze kilka razy cardiolog przepisywal mi inne leki na bazie simvastatiny i różne dawki nawet minimalne i po kilku dniach brania kończyło się bólami

 4. Ada
  28 sierpnia 2016 at 10:01 Odpowiedz

  statyny -farmaceuci-lekarze= sprawa kryminalna

 5. Alina
  9 października 2016 at 16:36 Odpowiedz

  Farmaceuci odebrali mi zdrowie i 10 latżycia wciskając mi’cudowny’lek obniżajacy cholesterol . Teraz ta szajka,bedzie wciskać statyny małym dzieciom.Polacy brońcie sie przed tymi katami .Skladajcie pozwy o odszkodowania,ja to zrobiłam.Piszcie do mnie: alina.szczerbicka@wp.pl

 6. Jarosław
  29 grudnia 2016 at 00:31 Odpowiedz

  Witam Sz. dyskutantów. Kilka lat temu,lekarz prowadząca zaleciła mi stosowanie Atoris-u, jako leku od cholesterolu. Po pierwszej dawce, nie powiem, cholesterol obniżył się zdecydowanie. Jak mawiają im dalej , to już było gorzej. Narastające bóle mięśni, stawów dłoni,( jestem czynnym muzykiem), mięśni nóg, mięśni szkieletowych kręgosłupa. Lekarz prowadzący był bardzo żdziwiony, jednak nie przerwał leczenia. Jeden z przyjaciół polecił mi lekturę książki J.Zięby, i otworzyły mi się oczy. Dowiedziałem się od autora o skutkach przyjmowania statyn ,których w Atorisie jest nie mało. Po spotkaniu z P. Ziębą, wyrzuciłem Atoris do śmietnika. Przestałem,ku zdziweniu lekarza, przyjmować ten pseudo lek. Powrót do normalności trwał ok 1,5 roku. Wyniki mam póki co na poziomie z przed kuracji , nie przejmuję się, pomimo że mam prawie 70 lat.Palce dłoni, mięśnie nóg przestały boleć, wracają do normalności. Wniosek- wyrzućcie statyny do śmietnika i zacznijcie myśleć. Nie ma dwóch jednakowych organizmów.Jeden toleruje ogórki, drugi ogrodnika córki.Pozdrawiam.

 7. lidka
  17 sierpnia 2017 at 09:08 Odpowiedz

  od dwoch dni nie biore Atorisu,,,,boje sie, co bedzie dalej ale tez boje sie brac…bo bralam od 10 lat…..teraz lykam karczoch i pije miksture spirytusowo miodowacytrynowa…za miesiac sprawdze cholesterol ale chyba trzeba zbadac HOMOCYSTEINE a nie cholesterol bo u nas normy sa zanizone

Odpowiedz