Artykuł sponsorowany
Niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla człowieka jest aktywność fizyczna. Podejmowanie jej w jakiejkolwiek formie skutkuje nie tylko poprawą ogólnego wyglądu ciała, wzrostem masy mięśniowej oraz polepszaniem się samopoczucia (w czasie, gdy dajemy naszemu organizmowi „wycisk”, w mózgu wydziela się zwiększona ilość nazywanej „hormonem szczęścia” serotoniny oraz uwalniają się endorfiny), ale również, a może przede wszystkim, ogólnym wzmocnieniem zdrowia i kondycji.
Należy jednakowoż pamiętać, iż uskuteczniając zajęcia ruchowe, obciążamy nasz organizm. Kiedy zostanie on zmuszony do nadmiernego wysiłku, może dojść do powstania w jego obrębie różnego rodzaju niedoborów składników odżywczych, witamin i minerałów. Co za tym idzie, decydując się na uprawianie sportu powinniśmy nie tylko jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się składowym naszego codziennego jadłospisu, ale również rozważyć wspieranie stosowanej diety przez wdrożenie odpowiedniej suplementacji witaminowej.
Czym są witaminy?
Zanim przejdziemy do tego, które z nich i dlaczego są ważne dla osób aktywnych fizycznie, warto poznać odpowiedź na pytanie, co oznacza słowo „witaminy”. Termin te został wprowadzony do użytku przez wynalazcę pierwszej z nich – Polaka, Kazimierza Funka. Ten biochemik, już w 1913 r. odkrył witaminę B1 i ukuł określenie tego składnika na podstawie łacińskiego tłumaczenia słowa „życie”. Witaminy to nic innego jak organiczne związki chemiczne, które są dla człowieka substancjami egzogennymi – konieczne jest dostarczanie ich do organizmu z zewnątrz, w pożywieniu lub sztucznych preparatach. Zwykle do prawidłowego funkcjonowania wystarczą nam substancje zawarte w pokarmie, ale niektóre osoby charakteryzują się zwiększonym zapotrzebowaniem na nie – są to m.in. kobiety w ciąży, młode matki, dzieci, osoby starsze, chore, a także sportowcy. W takich sytuacjach konieczne jest przyswajanie ich dodatkowych ilości w suplementach. Warto bowiem pamiętać, iż zachwianie równowagi witaminowej w organizmie może być powodem wielu dolegliwości – m.in. awitaminozy (brak danej witaminy), hipowitaminozy (posiadanie niewystarczającej ilości jednej z tych substancji) albo hiperwitaminozy (występowanie nadmiaru którejś witaminy).
Najważniejsze witaminy dla aktywnych
Z powodu, iż w organizmach żyjących dynamicznie ludzi zachodzą błyskawiczne przemiany biochemiczno-fizjologiczne, jednostki te charakteryzują się anormatywnie wysokim popytem na witaminy i składniki mineralne. W tym miejscu dobrze jest zadać pytanie o to, jakie substancje są dla nich najistotniejsze? To przede wszystkim witaminy z grupy B – B1 (tiamina, aneuryna), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna, adermina) oraz B12 (kobalamina, cyjanokobalamina), które odpowiednio: metabolizują węglowodany, stymulują wchłanialność tłuszczów i aminokwasów, a także wzmacniają układy: nerwowy i sercowo-naczyniowy oraz wspomagają skupianie uwagi; syntezują hemoglobinę, ułatwiają oddychanie komórkowe, poprawiają wygląd skóry oraz poprawiają odporność organizmu; hamują procesy starzenia, polepszają pigmentacją skóry, a także działają przeciwzapalnie; transportują glukozę i metabolizują białka. Dla ludzi aktywnych ważna też jest witamina C, która zabija wolne rodniki – reaktywne formy tlenu degenerujące DNA, uspokaja, bierze udział w syntezie żelaza i kolagenu, wzmacniając tkankę łączną i zęby; pozytywnie działająca na zmysł wzroku witamina A; oraz nazywana „witaminą płodności” witamina E.
Skąd brać te składniki?
Rozwój nauki pozwolił stwierdzić, że zdecydowanie najkorzystniejszym dla ludzkiego organizmu jest pozyskiwanie tych składników bezpośrednio z produktów żywnościowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każdy z nas toleruje pewne pokarmy, a w niektórych okresach dostęp do nich może być po prostu utrudniony. W związku z tym, na zarówno rodzimym, jak i globalnym rynku farmaceutycznym pojawia się wiele witaminowych suplementów. Chociaż wchłanialność obecnych w nich substancji utrzymuje się na zdecydowanie niższym poziomie, aniżeli ma to miejsce w przypadku witamin pochodzących z jedzenia, to jednak niejednokrotnie okazują się niezbędne. Jednym z nich jest zawierający wszystkie niezbędne sportowcom związki chemiczne suplement diety Supradyn od firmy Bayer. Bayer leki, jakie produkuje, kieruje do niemal każdej grupy wiekowej osób zmagających się z różnymi dolegliwościami. Warto więc zapoznać się z jego ofertą, a zwłaszcza z opisywanym produktem, o którym informacje można znaleźć pod linkiem https://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/suplementacja/supradyn/.
Zamierzając skorzystać z tego rodzaju suplementacji, trzeba pamiętać o tym, że nie powinno się robić tego stale, a tylko w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na energię. Warto też dokładnie czytać ulotki wybieranych preparatów i brać pod uwagę przeciwwskazania co do ich zażywania, a także skonsultować to ze specjalistą.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!