Ciągła potrzeba wstawania i chodzenia do łazienki w czasie pracy lub podczas spotkania towarzyskiego może być bardzo denerwująca. Nie tylko jest niekomfortowa i irytująca, lecz może być także zawstydzająca dla niektórych. Dobra wiadomość jest taka, że zapewne wcale nie jest to Twoja „uroda”, a po prostu musisz odkryć przyczynę takiego stanu rzeczy.
Możesz się zastanawiać ile wizyt dziennie w łazience to norma. Zazwyczaj przeciętna osoba oddaje mocz 4-8 razy dziennie w przedziale 24 godzin, zależnie od rodzaju spożytych posiłków, ilości wypitych płynów i poziomu aktywności. Możesz siusiać częściej z powodu upału na dworze i związaną z tym większą konsumpcją wody. Być może też miałeś intensywny dzień w pracy i wypiłeś więcej kawy niż zwykle. Z drugiej strony, częstsze oddawanie moczu może być wskaźnikiem jakiejś dolegliwości trapiącej nasz organizm.
Czy powinno się powstrzymywać od chodzenia do łazienki?
Kiedy pęcherz jest rozciągnięty, pojawia się automatyczny mechanizm zwrotny, który sygnalizuje mózgi, że czas wywołać potrzebę oddania moczu. Jednak częsta potrzeba chodzenia do łazienki może być kłopotliwa w miejscu pracy, dlatego wiele osób decyduje się po prostu „przetrzymać” dłuższy czas. Może to pomóc Ci więcej i bardziej wydajnie popracować, jednak czym dłużej powstrzymujesz oddanie moczu, tym zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej, które może rozprzestrzenić się do nerek i spowodować bardziej poważny problem.
6 popularnych przyczyn częstego oddawania moczu
Przyjrzyjmy się więc, jakie są najczęstsze przyczyny zbyt częstej potrzeby chodzenia do łazienki.
1. Infekcja
Jeśli masz infekcję układu moczowego, będziesz musiał chodzić do łazienki znacznie częściej i prawdopodobnie zorientujesz się, że coś jest nie tak, ponieważ będziesz także odczuwać wyraźny ból lub dyskomfort. Ta przypadłość znacznie częściej występuje u kobiet, ponieważ ich cewka moczowa jest o znacznie krótsza niż u mężczyzn. W związku z tym bakterie mają krótszy dystans do pokonania w kierunku pęcherza, co zwiększa ryzyko infekcji. Jeśli cierpisz na infekcję układu moczowego, porozmawiaj ze swoim naturopatą lub zielarzem o odpowiednim leczeniu. Wiele sposobów, które możecie zastosować sami na takie infekcje znajduje się w naszym ebooku Życie Bez Chemii. Więcej na jego temat możecie przeczytać tutaj.
2. Wysoki poziom cukru
Jeśli często chodzisz do łazienki, może to być oznaka, że poziom glukozy w Twojej krwi jest wysoki. Często cukrzyca kojarzy nam się z osobami otyłymi, jednak szczupli ludzie także mogą mieć problemy z prawidłową glikemią. Przewlekle podwyższony poziom cukru prowadzi do zwiększonego pragnienia, głodu i częstszego oddawania moczu. Sygnały te są poważnym ostrzeżeniem przed-cukrzycowym. Jeśli podejrzewasz problem zrób badania krwi, uwzględniając parametr HbA1c, który pomoże oszacować poziom glukozy z ostatnich 3 miesięcy i wykryć problem, jeśli zaczyna się pojawiać.
3. Pijesz za dużo wody
Jeśli regularnie pijesz za dużo wody i w związku z tym chronicznie zbyt często siusiasz, możliwe jest, że pijesz za dużo wody. Niskozmineralizowana woda może wypłukać sód z organizmu, co przekłada się na większe pragnienie i częstsze oddawanie moczu. Utrata zbyt dużej ilości sodu nazywana jest hiponatremią i jest częstym problemem u biegaczy, którzy przesadzają z wodą, myśląc, że „czym więcej tym lepiej”. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz pić więcej wody, może zająć Twoim nerkom kilka tygodni, aby dostosować swoja pracę do nowej ilości płynów. W tym czasie normalne jest częstsze chodzenie do łazienki.
4. Zbyt dużo kawy lub alkoholu
Kofeina i alkohol to diuretyki, co oznacza, że wywołują zwiększone oddawanie moczu. Blokują one hormon antydiuretyczny (ADH), który, jak sama nazwa wskazuje, zapobiega zbyt częstemu oddawaniu moczu. Kiedy usuniesz ten naturalny mechanizm blokujący zbyt dużą ilością kawy, herbaty, czekolady lub alkoholu, może to skutkować zwiększoną częstotliwością chodzenie do łazienki.
5. Powiększona prostata
Mężczyźni wraz z wiekiem mogą zauważyć wzrost w częstotliwości oddawania moczu, co często uznawane jest za normalna oznakę starzenia. Jeśli ilość Twoich wycieczek do łazienki znacznie zwiększyła się w ostatnim czasie, może to być znak, że powiększony gruczoł prostaty naciska na pęcherz i tym wywołuje potrzebę siusiania. W takiej sytuacji często tylko małe ilości moczu są wydalane. Jeśli dotyczy Cię ten przypadek, skonsultuj się z naturoterapeutą w celu omówienia leczenia.
6. Leki na nadciśnienie
Jednym z najpopularniejszych typów leków w terapii nadciśnienia są diuretyki. Usuwają one sód i wodę z nerek, umożliwiając „relaks” naczyniom krwionośnym. Jeśli ilość wycieczek do łazienki zaczyna być irytująco duża, pomyśl nad naturalnymi sposobami leczeni nadciśnienia, obejmującymi zmiany stylu życia, aktywności i diety.
Niezależnie od tego jaka jest przyczyna Twoich problemów ze zbyt częstym oddawaniem moczu, należy zająć się przyczyną tego problemu. Długotrwałe lekceważenie problemu może doprowadzić do poważniejszych problemów. Skonsultuj się dobrym naturoterapeutą w celu omówienia właściwej terapii.
Źródło: https://blog.paleohacks.com/frequent-urination/
Zdjęcie: Depositphotos