Sen jest bez wątpienia jednym z głównych filarów zdrowia i dobrego samopoczucia. Mimo to, mówiąc o zdrowiu przeważnie temat ten omijamy szerokim łukiem. Właśnie dlatego dr. Preeti Devnani poświęciła swoją karierę na zrozumienie i odnalezienie sposobów na radzenie sobie z zaburzeniami snu, a także na rozpowszechnianie wiedzy nt. snu w środowiskach medycznych oraz w powszechnej świadomości.
„Nauka o śnie jest bardzo fascynująca; oczywistym jest, że jesteśmy dopiero w początkowej fazie poznawania różnych fizjologicznych aspektów i wpływu zaburzeń snu na ogólne zdrowie”
– mówi dr. Devnani.
„Idealnie byłoby spać od zachodu do wschodu, optymalizując efekt homeostatycznego i okołodobowego rytmu dla osiągnięcia doskonałej fizjologii. We współczesnych czasach, spalamy świeczkę z obu końców. Staliśmy się społeczeństwem 24-godzinnym na skutek stresorów społecznych i zawodowych. Wysiłkiem jest kładzenie się o tej samej porze i zachowanie harmonogramu zasypiania i budzenia się. Ostatnie badania ujawniły, że rozregulowanie cyklu snu może negatywnie odbić się na metabolicznych funkcjach organizmu”.
Co to oznacza? Niewysypianie się lub spanie o niewłaściwych porach może przyczyniać się do tycia.
Poznajcie 10 Przykazań Dobrego Snu stworzonych przez dr. Devnani, aby naturalnie pokonać bezsenność.
- Utrzymuj regularny harmonogram. Stałe pory posiłków, medytacji, prac domowych i innych aktywności pomagają wewnętrznemu zegarowi na płynną pracę.
- Kładź się spać i wstawaj codziennie o tych samych godzinach.
- Ogranicz spożycie wody późnym wieczorem i przed pójściem spać.
- Już 4-5 godzin przed snem unikaj napojów i pokarmów z kofeiną, takich jak herbata, kawa, kolorowe napoje gazowane i czekolada.
- Unikaj alkoholu przed snem – może on ułatwiać zasypianie, ale cykl snu jest bardziej rozproszony.
- Lekkie ćwiczenia fizyczne są wskazane, najlepiej nie później niż 4 godziny przed snem.
- Zaleca się unikanie w porze snu urządzeń elektronicznych, takich jak telewizja, komputer, laptop, smartfon.
- Nie spędzaj w łóżku zbyt wiele czasu. Używaj łóżka tylko podczas snu i zbliżeń intymnych.
- Relaksujący rytuał poprzedzający sen, taki jak ciepła kąpiel, lekka przekąska lub 10-minutowe czytanie może pomóc. Unikaj ciężkich posiłków przed snem.
- Unikaj spania w ciągu dnia. Jeśli zaistnieje taka konieczność, zalecana jest krótka drzemka, nieprzekraczająca 30 minut i odbyta nie później niż o 15.