Artykuł sponsorowany
Chrom to pierwiastek chemiczny. Zalicza się go do grupy metali. Bierze udział w wielu procesach, które zachodzą w organizmie człowieka. Dlatego ważne jest utrzymywanie go na odpowiednim poziomie. Zobacz, jaką rolę pełni chrom w organizmie i co jest jego źródłem.
Czy organizm potrzebuje chrom?
Chrom bierze udział w różnego rodzaju procesach, które zachodzą na poziomie komórkowym. Jest on aktywny w centrach aktywnych enzymów. Dzięki niemu komórki, tkanki i narządy mogą się prawidłowo rozwijać oraz funkcjonować. Bez tego pierwiastka nie jest to możliwe. Dlatego należy dbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości chromu.
Jaką rolę pełni chrom w organizmie człowieka?
Chrom pełni szereg ważnych ról w organizmie człowieka. Oddziałuje na narządy wewnętrzne – szczególnie trzustkę. Tym samym reguluje produkcję insuliny. Jest to hormon potrzebny do transferu cząsteczek glukozy do wnętrza komórek. Tym samym poziom cukru we krwi utrzymuje się na optymalnym poziomie. Ponadto chrom wspomaga przemianę węglowodanów, które są dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem.
Chrom bierze również czynny udział w syntezie kwasów tłuszczowych. Jeżeli proces ten przebiega prawidłowo, nie osadzają się one w naczyniach krwionośnych. Tym samym opóźniony jest rozwój miażdżycy.
Pierwiastek ten jest potrzebny również w różnego rodzaju reakcjach metabolicznych. Chrom bierze także udział w syntezie DNA i RNA i procesach krzepnięcia krwi. Jest potrzebny również do tego, aby organizm mógł się bronić przed patogenami.
Wiele osób mówi o tym, że chrom wspomaga odchudzanie. W rzeczywistości pierwiastek ten usprawnia przemianę tłuszczów i węglowodanów oraz reguluje stężenie glukozy i insuliny. Dzięki temu nie dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak pamiętać, że dostarczanie organizmowi chromu musi być połączone ze zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną.
Jak objawia się niedobór chromu?
Niedobór chromu może prowadzić do wielu zaburzeń. Wśród najważniejszych z nich wymienia się zaburzenia metabolizmu tłuszczów i węglowodanów. Może pojawić się też nietolerancja glukozy. Warto pamiętać, że rodzaj i nasilenie objawów zależą głównie od tego, jak duży jest niedobór chromu.
Jak dostarczyć chrom organizmowi?
Podstawowym źródłem chromu powinno być pożywienie. Pierwiastek ten jest obecny w wielu produktach spożywczych. Duże ilości można znaleźć m.in. w: produktach pełnoziarnistych, szpinaku, kaszy, orzechach, ryżu, łososiu i mięsie wieprzowym. Sposobem na uzupełnienie poziomy chromu są też suplementy diety.