5 ziół na obniżenie hormonu stresu – kortyzolu

5 ziół na obniżenie hormonu stresu – kortyzolu

Jednym z powodów, przez które czujesz ciągłe zaniepokojenie, rozdrażnienie oraz coraz gorsze samopoczucie, jest zbyt duża ilość kortyzolu – hormonu stresu.

Nadmiar stresu to plaga naszych czasów. A nadmiar stresu, to także wysokie poziomy kortyzolu. Kortyzol może siać spustoszenie w tarczycy i zwiększać ryzyko różnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia lękowe. Oto niektóre zioła i suplementy, które mogą regulować poziom kortyzolu.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski, czyli inaczej korzeń waleriany, jest stosowany w ziołolecznictwie ze względu na swoją zdolność do leczenie bezsenności. Działa poprzez regulację neuroprzekaźników w mózgu i zmniejszenie lęku. Tym sposobem łagodzi bezsenność spowodowaną stresem. Zioło to nie uzależnia, a może pomóc rozwiązać wiele problemów ze snem, takich jak słaba jakość snu.

Lawenda

Stosowanie olejku eterycznego z lawendy w aromaterapii może pomóc w regulacji poziomu stresu. Zapach lawendy ma działanie uspokajające. Badanie opublikowane w czasopiśmie Early Human Development sugeruje, że zapach olejku lawendowego sprzyja zasypianiu i zmniejsza stres. W badaniu naukowcy kąpali niemowlęta z dodatkiem olejku do kąpieli o zapachu lawendy lub bez. Matki z grupy z dodatkiem olejku do kąpieli były bardziej zrelaksowane, uśmiechały się i częściej dotykały swoich dzieci podczas kąpieli. Ich dzieci patrzyły na nie większość czasu kąpieli, płakały mniej i więcej czasu po kąpieli spędzały w głębokim śnie. Ponadto poziom kortyzolu u matek i niemowląt w tej grupie dramatycznie spadł, zwiększając rozluźnienie matek i ich niemowląt. Aromaterapia z użyciem olejku lawendowego jest bezpieczna, naturalna, łatwa i nie wchodzi w interakcje z lekami lub innymi suplementami. Oprócz kąpieli możesz także dyfuzować olejek lawendowy w swoim pokoju podczas snu lub przy biurku podczas pracy. Pamiętaj jednak, że bezpieczne jest stosowanie tylko naturalnego, 100% czystego olejku lawendowego. Biorąc pod uwagę, że jest to najczęściej podrabiany olejek na świecie, musisz bardzo ostrożnie podchodzić do zakupu i dokładnie sprawdzić pochodzenie olejku.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Suplementy omega-3 lub naturalne oleje, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, mogą również pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu. Ponadto, kwasy omega-3 są dobrze znane ze swojej zdolności do utrzymywania zdrowia serca i zwalczania stanów zapalnych. Nie wszystkie suplementy/oleje wytwarzane są jednakowo, więc upewnij się, że produkt, który wybierzesz, pochodzi z dobrego źródła. My polecamy oleje Wyszyńscy.

L-teanina

L-teanina to aminokwas, który można znaleźć w zielonej herbacie i matchy. Wiadomo, że ten aminokwas jest skuteczny w zmniejszaniu lęku ze względu na zdolność do zmniejszania poziomu kortyzolu w trakcie sytuacji stresowej oraz po niej. Unikaj spożywania l-teaniny w ciągu dnia. Zamiast tego, weź ją przed snem, ponieważ może sprawić, że poczujesz się bardzo zrelaksowany, a nawet śpiący. Aby uzyskać najlepsze wyniki, przyjmuj ją regularnie.

Multiwitaminy

Osoby, które nęka chroniczny stres i problemy z kortyzolem mogą odnieść korzyści z przyjmowania codziennie multiwitamin. Wybierając suplement multiwitaminowy, wybierz taki, który ma więcej witamin z grupy B. Badanie opublikowane w czasopiśmie Psychosomatic Medicine wykazało, że suplementacja mikroelementów poprawia odczuwany stres, łagodzi objawy psychiczne i polepsza nastrój. A te multiwitaminy, które zawierają więcej witamin z grupy B mogą być bardziej skuteczne w poprawie nastroju.

Nieprzyjemne skutki nadmiaru kortyzolu

Kortyzol jest naturalną częścią ludzkiej gospodarki hormonalnej. I nie ma nic złego w jego obecności, gdy jego poziom jest w równowadze. Niestety u wielu osób występuje wysoki poziom kortyzolu z powodu naturalnej reakcji organizmu na sytuacje stresowe. Chronicznie podniesiony poziom kortyzolu może być szkodliwy dla zdrowia. Wysoki poziom kortyzolu wpływa również negatywnie na metabolizm oraz wzrost i rozwój organizmu. Oto niektóre z objawów nadmiaru kortyzolu:

  • Trądzik
  • Trudności z koncentracją
  • Zaczerwieniona twarz
  • Bóle głowy
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Drażliwość
  • Słabe mięśnie
  • Silne zmęczenie
  • Powolne gojenie ran
  • Przybieranie na wadze

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.