Witamina D, znana również jako witamina słońca, może zdziałać znacznie więcej niż tylko wspierać zdrowie kości. Badanie opublikowane w Journal of Child Psychology and Psychiatry sugeruje, że dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) powinny przyjmować suplementy witaminy D. Badanie wykazało, że suplementacja witaminą D może poprawić objawy ASD.
W przytoczonym badaniu, naukowcy z Egiptu przyjrzeli się wpływowi suplementacji witaminy D na objawy autyzmu u dzieci. W tym celu zrekrutowali 109 dzieci z ASD. Objawy spektrum autyzmu charakteryzują się deficytami interakcji społecznych, upośledzeniem komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz innymi, specyficznymi wzorcami zainteresowań i działań.
Następnie losowo wybranym uczestnikom podawano codziennie 300 jednostek (IU) witaminy D3 na kilogram masy ciała lub placebo przez okres czterech miesięcy. Zmierzono również poziom witaminy D u uczestników na początku i na końcu badania. Ponadto oceniano dotkliwość autyzmu i dojrzałość społeczną dzieci.
Na podstawie wyników badania, naukowcy odkryli, że ci, którzy przyjmowali suplementy witaminy D, doświadczyli ogromnej poprawy objawów autyzmu. Ponadto, suplementacja witaminy D była dobrze tolerowana przez uczestników.
Na podstawie tych odkryć naukowcy doszli do wniosku, że witamina D znacznie poprawia objawy autyzmu. Dlatego sugerowali, że witamina ta może być stosowana jako bezpieczny i skuteczny suplement w celu poprawy oznak i objawów autyzmu u dzieci.
Niedobór witaminy D związany z ryzykiem autyzmu
Poprzednie badania wykazały, że istnieje związek między niedoborem witaminy D a ryzykiem autyzmu. Badanie opublikowane w Journal of Endocrinology wykazało, że poziom witaminy D poniżej normy w czasie ciąży i karmienia piersią może być powiązane z odmiennym wzorcem rozwoju mózgu, który może powodować różnice w zachowaniach społecznych dzieci w późniejszym życiu.
W tym badaniu naukowcy przyjrzeli się, w jaki sposób poziom witaminy D u matki może wpływać na rozwój mózgu potomstwa. Zbadali zmiany markerów czynności mózgu i zachowań społecznych dorosłych szczurów urodzonych przez matki z niedoborem witaminy D podczas ciąży i laktacji.
Dzięki temu badaniu odkryli, że szczury urodzone przez matki z niedoborem witaminy D wykazywały nieprawidłowe zachowania społeczne, zmienioną chemię mózgu oraz upośledzenia w nauce i zapamiętywaniu w wieku dorosłym. Zmiany zachowań społecznych są cechą charakterystyczną różnych chorób, w tym ASD.
Na podstawie tych odkryć naukowcy doszli do wniosku, że witamina D jest ważna podczas ciąży i karmienia piersią dla prawidłowego rozwoju mózgu potomstwa.
Witamina D niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu
Badania na ludziach sugerują również, że posiadanie wystarczającej ilości witaminy D w czasie ciąży może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju autyzmu u nienarodzonego dziecka. Opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry badanie było częścią „Generation R”, dużego projektu badawczego, dotyczącego młodzieży w Holandii.
Naukowcy przeanalizowali poziomy witaminy D w ponad 4200 próbkach krwi pobranych zarówno od kobiet w ciąży, jak i ich dzieci. Próbki krwi pobierano dwukrotnie. Pierwsze zostały pobrane, gdy matka była w 21. tygodniu ciąży, a druga tuż po urodzeniu. Kiedy dzieci osiągnęły wiek sześciu lat, rodzice wypełnili kwestionariusz o nazwie „Skala społecznej odpowiedzialności”, aby określić, czy ich dzieci wykazują cechy związane z autyzmem.
Po porównaniu poziomów witaminy D matek, które same zgłosły objawy autyzmu u ich dzieci, naukowcy zaobserwowali istotny związek. Dzieci matek, które w okresie ciąży (aż do porodu) miały niedobór witaminy D, były bardziej narażone na wykazywanie cech związanych z autyzmem, gdy skończyły sześć lat, niż dzieci matek, które miały odpowiedni poziom witaminy D.
Te badania dobitnie pokazują, jak krytyczną witaminą jest witamina D oraz jak ważne jest jej uzupełnianie, szczególnie w okresie ciąży.
Jeśli interesuje Cię tematyka autyzmu, zapraszamy na webinar z dr Andre Kuliszem, poświęcone naturopatycznemu podejściu do leczenie autyzmu. Szczegóły pod tym linkiem.