Artykuł sponsorowany
Medyczna marihuana pomaga w leczeniu coraz większej ilości chorób. Okazuje się, że jej stosowanie przynosi również korzyści terapeutyczne w cukrzycy.
Dowiedz się, w jakich objawach cukrzycy może pomóc przyjmowanie marihuany i czy konopie wpływają na poziom cukru we krwi.
Co to jest medyczna marihuana?
Marihuana medyczna otrzymywana jest z suszonych kwiatostanów konopi indyjskich i siewnych. Jej uprawa przebiega w zamkniętych i kontrolowanych pomieszczeniach, a każda partia sprawdzana jest pod kątem zawartości kannabinoidów i zanieczyszczeń m.in. na metale ciężkie czy pestycydy.
W 2017 roku marihuana lecznicza została zalegalizowana w Polsce jako surowiec farmaceutyczny, z którego przygotowuje się leki recepturowe. Od tego czasu susz konopny można kupić w aptece na podstawie recepty lekarskiej.
W jakich chorobach można stosować medyczną marihuanę?
Substancje zawarte w medycznej marihuanie, takie jak kannabinoidy (THC i CBD) i terpeny mają udowodnione działanie lecznicze, które można wykorzystać w przypadku różnego rodzaju dolegliwości.
Medyczna marihuana może być stosowana m.in. w leczeniu:
- nowotworów,
- padaczki,
- choroby Alzheimera,
- choroby Parkinsona,
- przewlekłego bólu różnego pochodzenia,
- zaburzeń lękowych,
- depresji,
- stwardnienia rozsianego,
- boreliozy,
- jaskry,
- HIV/AIDS,
- otyłości,
- chorób skóry.
Lista chorób, w których można stosować medyczną marihuanę stale się powiększa. Rozpoczęcie leczenia zależy przede wszystkim od objawów pacjenta i chęci skorzystania z terapii konopnej.
Medyczna marihuana w leczeniu cukrzycy
Medyczna marihuana może być również wykorzystywana w leczeniu cukrzycy – choroby, na którą choruje coraz więcej ludzi na całym świecie. Według badań, konopie medyczne sprawdzają się w łagodzeniu większości objawów cukrzycy i regulacji wagi. Mogą również wpływać na główną przyczynę choroby, czyli obniżenie poziomu cukru we krwi.
Konopie w regulacji poziomu cukru
Istnieje niewiele badań, które potwierdzają zmniejszenie poziomu cukru we krwi przez medyczną marihuanę. Jednak wyniki są obiecujące, co oznacza, że w przyszłości stosowanie konopi leczniczych może stać się podstawą terapii cukrzycy.
Porównując dwie grupy cukrzyków – aktywnych użytkowników marihuany i osoby, które stosowały ją w przeszłości, wykazano, że w pierwszej grupie poziom insuliny i glukozy był o ponad 15% niższy, niż u osób z grupy drugiej.
Ponadto u pacjentów nastąpiła poprawa metabolizmu i zwiększyła się wrażliwość na insulinę. Jednak potrzeba kolejnych, bardziej dokładnych badań, które potwierdzą takie właściwości medycznej marihuany.
Marihuana w zmniejszaniu bólu
Jednym z powikłań cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa polegająca na postępującym uszkodzeniu nerwów w całym organizmie. W jej wyniku cukrzyk doświadcza przewlekłego bólu, który opisywany jest jako trudny do wytrzymania.
Medyczna marihuana ma udowodnione działanie przeciwbólowe. Zastosowanie THC i CBD zostało również potwierdzone w badaniach z udziałem diabetyków. Korzyści ze stosowania medycznej marihuany obejmują nie tylko zmniejszenie bólu, ale również ograniczenie przyjmowania silnych leków przeciwbólowych, które zwykle powodują nieprzyjemne działania niepożądane.
Kannabinoidy a nadwaga i otyłość
Regulacja wagi w przebiegu cukrzycy jest kluczowym elementem poprawy stanu zdrowia i utrzymania stabilnego poziomu insuliny w organizmie. W tym przypadku zastosowanie medycznej marihuany również przynosi pozytywne rezultaty.
Medyczna marihuana reguluje apetyt i wspomaga odchudzanie, co przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Według dostępnych danych jej stosowanie wydaje się być wsparciem w terapii tej przewlekłej choroby.