Artykuł partnera
Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest w życiu dużym plusem – w trudnych życiowych sytuacjach możemy liczyć na ubezpieczyciela. Jednak musimy pamiętać, że polisa zdrowotna nie zagwarantuje nam wszystkiego – to od nas samych zależy, jaką ochronę wybierzemy i co zapewnimy sobie na przyszłość.
Przede wszystkim ważna jest ochrona – to my ją wybieramy. Róbmy to zatem świadomie, by na przyszłość nie żałować ewentualnych braków. Jednak Na sytuację wpływają również inne kwestie, jak np. wyłączenia odpowiedzialności, które mogą doprowadzić do nie wypłacenia odszkodowania. O tym również musimy pamiętać.
Polisa zdrowotna – do czego jest nam potrzebna?
Warto na samym początku rozróżnić czym jest polisa na życie i czym dokładnie jest polisa zdrowotna – te dwa rodzaje zabezpieczenia przyszłości bardzo często są ze sobą mylone.
Ubezpieczenie na życie– jest to produkt ochronny, który zajmuje się głównie ochroną życia osoby ubezpieczonej, w ramach tej polisy można nabyć umowy dodatkowe w zakresie ochrony zdrowia – wówczas możemy liczyć na wypłatę odszkodowania z tytułu poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, narodzin dziecka, doznania urazu. Ubezpieczony może również liczyć, oczywiście jeśli wybrane rozszerzenie gwarantuje również taką pomoc, na pomoce dodatkowe – transport medyczny, wsparcie psychologa czy dowóz leków zaleconych przez lekarza.
Ubezpieczenie zdrowotne– umożliwia łatwy dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, określonej grupy specjalistów, badań ambulatoryjnych, badań diagnostycznych, opieki stomatologicznej, programu prowadzenia ciąży, dostępu do całodobowej infolinii medycznej, konkretne i kosztowne badania jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, możliwość leczenia w specjalistycznej placówce za granicą. Zakres ochrony jest bardzo różnorodny i to od nas samych zależy, na co dokładnie się zdecydujemy. Więcej szczegółowych informacji znajdziemy, gdy sprawdzimy ubezpieczenie zdrowotne z www.ubezpieczeniaonline.pl.
Czego nie obejmuje polisa zdrowotna?
Przy zakupie ubezpieczenia na życie musimy, co wydawać by się mogło zupełnie oczywiste, wnikliwie wczytać się w Ogólne Warunki Umowy. To właśnie tam znajdziemy część umowy, która mówi o wyłączeniu odpowiedzialności.
Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od warunków umowy, np. wypłaty odszkodowania.
Najczęściej wyłączenia dotyczą wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz innych substancji odurzających, urazów powstałych w wyniku brania udziału w bójkach, zamieszkasz, rozruchach, protestach oraz działaniach terrorystycznych. Ubezpieczyciel może odmówić również wypłacenia odszkodowania w sytuacji, gdy ubezpieczony zachorował lub doznał urazu podczas pobytu na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne.
Wyłączenia odpowiedzialności określają sytuacje, w których ubezpieczony świadomie działa na własną szkodę, jak również dozna urazu lub uszczerbku na zdrowiu podczas popełniania czynów prawnie zabronionych.
Brak wiedzy o wyłączeniach odpowiedzialności w przyszłości skutkować może rozczarowaniem, jeśli z określonego powodu nie otrzymamy świadczenia.
Bez lektury OWU nietrudno o rozczarowanie
Podczas wybierania ubezpieczenia zdrowotnego łatwo się pogubić – porównujemy ze sobą kilka ofert o zupełnie różnych zakresach ochrony. To może prowadzić do kompletnego chaosu w naszej głowie. Jedna oferta zapewnia opiekę stomatologa, inna darmowy rezonans magnetyczny, a inna z kolei – ponad 1000 placówek medycznych w całej Polsce.
Bardzo łatwo pogubić się, czego efekt może być widoczny tuż po zakupie polisy. Może okazać się, że chcemy skorzystać z pomocy stomatologa, by nie musieć płacić za prywatne leczenie, wówczas okazuje się, że taka usługa nam nie przysługuje.
Przed zakupem polisy zdrowotnej musimy dokładnie zapoznać się z umową, a dokładniej Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Sprawdzić czy polisa zawiera wszystkie rzeczy, na których zależało nam najbardziej – to bardzo ważne. Jeśli czegoś nie dopatrzymy, może okazać się, że nasze zainwestowanie pieniędzy w polisę jest nieopłacalne.
Brak karencji w polisie zdrowotnej – co zyskamy?
Większość ubezpieczeń zdrowotnych posiada jakiś określony czas karencji. Karencja jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla ubezpieczyciela. To czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem się ochrony nad ubezpieczonym. Wydawać by się mogło, że ochrona przysługuje nam od dnia zawarcia umowy, jednak nie zawsze tak jest.
Jednak to brak karencji bywa bardziej problematyczny. Jeśli interesuje nas ubezpieczenie zdrowotne bez karencji z www.ubezpieczeniaonline.pl musimy mieć świadomość, że koszt ubezpieczenia będzie wyższy. Brak karencji wpływa na cenę składki – ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko, zatem chroni się wyższą ceną ubezpieczenia.
Karencja stanowi blokadę dla nieuczciwych klientów. Wśród nich są np. osoby, które mają myśli samobójcze lub te, u których zdiagnozowano poważną chorobę, na wypadek której można byłoby dostać odszkodowanie. W sytuacji, gdy zakupuje się ubezpieczenie zdrowotne z półroczną karencją – poważna choroba nie może czekać, objawia się wcześniej oraz wcześniej wymaga leczenia, natomiast z jej tytułu nie otrzyma się świadczenia.
Gdzie znaleźć dobrą polisę medyczną?
Nie ma sensu szukać informacji na stronach poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Najlepiej skorzystać z pomocy stron, które w pełni poświęcone są ubezpieczeniom. Na nich znaleźć możemy rankingi ubezpieczeniowe czy porównywarki.
Z ich pomocą można po pierwsze łatwiej znaleźć dobrą ofertę, po drugie – dowiedzieć się, jaką ocenę wystawiają polisie specjaliści, a po trzecie – zaoszczędzić. Ranking pozwala porównać najlepsze oferty – każda może oferować nieco inny zakres ochrony, dzięki czemu możemy znaleźć rozwiązanie dopasowane konkretnie do własnej sytuacji życiowej i finansowej.
Porównanie jest ważną częścią zakupu ubezpieczenia, również zdrowotnego. Bez porównania możemy zbyt pochopnie zakupić pierwszą ofertę, która wyda nam się rozsądna, co nie zmieni faktu, że na rynku znaleźć możemy znacznie lepsze ubezpieczenia. To porównanie często pozwala nam dowiedzieć się najwięcej o dostępnych produktach, konkretnych ofertach, specyfikacji czy cenie.