Artykuł sponsorowany
Afty i pleśniawki to objawy infekcji jamy ustnej, które często pojawiają się u niemowląt i dzieci. Utrudniają jedzenie, wyglądają nieestetycznie i są siedliskiem drobnoustrojów. O tym, jakie są ich przyczyny, w jaki sposób je rozpoznać a także jak należy je leczyć, można przeczytać w tym artykule.
Afty i pleśniawki – różnice
Pleśniawki to rodzaj białych plamek, które pojawiają się na języku lub podniebieniu i niemal do złudzenia przypominają pozostałości po spożywanym przez malucha mleku. Często wywołują ból, przez co dziecko nie chce jeść. Niekiedy występują także na dziąsłach i błonach śluzowych policzków, a wywołane są przez grzyby głównie szczepem Candida albicans. Wśród czynników, które powodują powstawanie pleśniawek u noworodków i niemowlaków, wymienia się m.in.:
- przyjmowanie antybiotyków,
- wcześniactwo,
- nieodpowiednia higiena (brudny smoczek, brudne zabawki, niewłaściwie przygotowane posiłki),
- niedożywienie,
- słabo rozwinięty układ odpornościowy,
- leczenie sterydami
Nieleczone pleśniawki mogą się rozprzestrzeniać, sięgając nawet do krtani i tchawicy. Pleśniawki w ostrej, zaawansowanej postaci, mogą nawet doprowadzić do utraty łaknienia i ogólnego rozdrażnienia.
Afty powstają w wyniku zakażenia wirusowego (organizm jest najczęściej zaatakowany przez herpeswirusy). Są to niewielkie, bolesne pęcherzyki, wokół których skóra jest zarumieniona, co wskazuje na stan zapalny. Uniemożliwiają ssanie i gryzienie, a przez to, że wywołują ból – dziecko staje się apatyczne i płaczliwe. Afty powstają najczęściej wtedy, gdy organizm jest osłabiony (np. podczas ząbkowania), a także pod wpływem stresu, zmian hormonalnych, alergii lub niedoboru żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12.
Jak zwalczać afty i pleśniawki
Przede wszystkim trzeba skontaktować się z pediatrą, który przepisze odpowiednie preparaty. W przypadku pleśniawek są to środki przeciwgrzybicze czasami są to środki antygrzybiczne, a w sytuacjach, gdy dolegliwość jest już bardzo zaawansowana – nawet antybiotyk. Wspomagająco, można także płukać jamę ustną naparami z ziół lub spryskiwać język oraz podniebienie preparatami w formie sprayu, dostępnymi w aptekach. Środki te łagodzą podrażnienia i pielęgnują jamę ustną, a specjalny aplikator ułatwia rozprowadzanie specyfiku w buzi malucha.
Jeżeli szukasz czegoś, co pomoże w zwalczaniu aft i pleśniawek u dzieci, zajrzyj na: http://efektdentoseptu.pl/dentosept-a-mini/ i zapoznaj się z ofertą.