Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Niektóre badania sugerują, że spożywanie octu jabłkowego może pomóc w obniżeniu tych wartości.
Ocet jabłkowy jest lekarstwem na liczne dolegliwości, takie jak ból gardła, niestrawność, niedokwaśność żołądka. W starożytności, grecki lekarz Hipokrates używał octu jabłkowego do leczenia ran. Chociaż niewiele badań jest dostępnych na temat wpływu tego octu na ludzi, liczne badania na zwierzętach sugerują, że ocet jabłkowy może obniżyć ciśnienie krwi.
W jaki sposób działa ocet jabłkowy?
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Bioscience, Biotechnology and Biochemistry, badacze przyjrzeli się wpływowi octu jabłkowego na szczury z wysokim ciśnieniem krwi. Wynik ich eksperymentu ujawnił, że długotrwałe leczenie szczurów octem jabłkowym pomogło obniżyć ich ciśnienie krwi. Ponadto zmniejszyło aktywność enzymu zwanego reniną. Naukowcy uważali, że to właśnie redukcja reniny spowodowała spadek ciśnienia krwi.
Ocet jabłkowy może być pomocny w leczeniu różnych chorób, w tym nadciśnienia, ze względu na zdolność do utrzymania równowagi pH w organizmie. Ponadto wspomaga rozluźnianie złogów tłuszczu i flegmy w organizmie, poprawiając krążenie.
Jak zrobić ocet jabłkowy w domu
Ocet jabłkowy jest produktem dwuetapowego procesu fermentacji. Jabłka łączy się z drożdżami, aby przekształcić cukier w alkohol. Następnie mikstura jest wystawiana na działanie powietrza, aby pobudzić wzrost acetobakterii. Bakterie te przekształcają alkohol w kwas octowy.
Ocet jabłkowy jest łatwy do wykonania w domu. Wszystko czego potrzebujesz to jabłka, cukier i woda. Jabłka zawierają naturalnie występujące drożdże w skórce, które przyspieszają proces fermentacji. Najlepiej użyć jabłek ekologicznych.
Składniki:
- 3 całe jabłka lub skrawki z 6 jabłek (skórki i rdzenie)
- 2 łyżki cukru
- 3 szklanki wody
Instrukcje:
- W dużym szklanym słoiku połącz cukier i wodę. Dokładnie wymieszaj, aż wszystkie granulki cukru zostaną rozpuszczone.
- Pokrój jabłka na plastry o grubości ok. 2,5cm, a następnie włóż do słoika.
- Przykryj słoik papierowym ręcznikiem lub czystą tkaniną, aby owady nie miały do niego dostępu.
- Umieść słoik w ciepłym miejscu na 2 tygodnie. Trzymaj go z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
- Przecedź mieszankę, aby usunąć resztki jabłek.
- Wlej płyn z powrotem do słoika i kontynuuj fermentację przez kolejne 4 tygodnie.
- Po zakończeniu przelej gotowy ocet do szklanej butelki i zakręć ją, aby zatrzymać fermentację.