Artykuł sponsorowany
Wygląd, szczególnie dla kobiet, jest bardzo ważny. Nie dziwne więc, że kiedy zauważamy przerzedzenie linii włosów zaczynamy zastanawiać się, jak temu zaradzić. Jeśli jesteś mężczyzną i w twojej rodzinie łysienie już występowało, prawdopodobnie byłeś na to przygotowany, jeśli jednak jesteś kobietą zaakceptowanie takiego stanu rzeczy może przyjść z trudem. Jest jednak kilka sposobów by spowolnić ten proces i kilka terapii, które mogą pomóc, zarówno paniom jak i panom.
Dlaczego łysiejemy?
Łysienie to przykry temat dla obu płci. Łysienie androgenowe jest związane z nadwrażliwości na pochodną testosteronu, czyli dihydrotestosteron. Nadwrażliwość ta jest zapisana w naszych genach i w początkowej fazie wpływa na obkurczanie mieszków włosowych, co wpływa na kondycję włosa. Staje się on cieńszy i delikatniejszy, by w końcowej fazie w ogóle przestać rosnąć. U mężczyzn łysienie zazwyczaj rozpoczyna się od cofania linii włosów na czole, po czym pojawia się charakterystyczna łysina na czubku głosy. Zazwyczaj potaje jednak linia włosów naokoło głowy.
Cykl życia włosa dzieli się na trzy fazy:
- Faza anagenowa – faza wzrostu; trwa od 2 do 7 lat i u zdrowej osoby około 90% włosów jest właśnie w tej fazie.
- Faza telogenowa – faza wypadania; całkowicie martwy włos, w którym nie zachodzą żadne procesy metaboliczne. Do 3 miesięcy cebulka stanie się tak delikatna, że wypadnie przy myciu, czesaniu lub zostanie wypchnięta przez nową cebulkę. W tej fazie pozostaje około 11 do 13% włosów.
- Faza katagenowa – faza zakończenia wzrostu; włos przestaje rosnąć i zanika jego macierz, a on sam zostaje wypchnięty wyżej skóry głowy. Trwa to do 21 dni i około 1 do 3% włosów jest w tej fazie.
U osób, u których postępuje łysienie androgenowe wydłuża się faza telogenowa i około 30% włosów pozostaje w tej fazie, przy czym zmniejsza się ciągle odsetek włosów w fazie anagenowej. Czyli nie mają szansy urosnąć nowe.
Nadmierne wypadanie włosów u pań
U kobiet również może występować łysienie androgenowe związane z nadwrażliwością na pochodną testosteronu, ponieważ organizm żeński także go produkuje. Jednak tutaj włosy przerzedzają się raczej na całej powierzchni głowy. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy kobieta traci wszystkie włosy lub tworzą się zakola. Łysienie androgeniczne niekiedy u kobiet związane jest z hiperandrogenizmem, czyli zaburzeniem hormonalnym w przebiegu, którego również może pojawić się zespół policystycznych jajników.Zatrzymaj wypadanie włosów. Wejdź na stronę: http://stopwypadaniuwlosow.pl/wypadanie-wlosow.
Rozpoznanie łysienia
Rozpoznanie łysienia i panów nie stanowi zazwyczaj wielkiego problemu, gdyż jest dość powszechnym zjawiskiem. Następuje na podstawie badania klinicznego i wnikliwego wywiadu z pacjentem. Na podstawie tego od jak dawna postępuje łysienie, czy w rodzinie występowały podobne przypadki i jak szybko postępuje proces, lekarz jest w stanie ocenić postęp choroby. Wysokiemu stężeniu androgenów we krwi towarzyszą też takie objawy jak łojotok, hirsutyzm czy trądzik.
U kobiet natomiast sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. O ile przerzedzanie się włosów jest dość charakterystyczne, gdyż zaczyna się, zazwyczaj od czubka głowy i postępuje to już postawienie diagnozy wymaga jednak wykonania konkretnych badań. Wypadanie włosów u kobiet może mieć bowiem kilka przyczyn. Do podstawowych badań krwi akie należy wykonać należą badania: estrogenów, poziomu TSH, ferrytyny, testosteronu, dihydroepitestosteronu. Bada się również stan korzeni włosowych w poszczególnych fazach cyklu życia włosa.
Skuteczne leczenie
Przeszczep włosów wydaje się ostatecznością. Badania u osób cierpiących na nadciśnienia przypadkowo wykazały, że zastosowania preparatu zawierającego minoksydyl, substancję zwiększającą ukrwienie przyczyniło się do zwiększenia przyrostu włosów. Jest to pewne rozwiązanie zwłaszcza w początkowej fazie łysienia androgenicznego oraz u kobiet. W tracie stosowania preparatu cebulki włosów są lepiej odżywione dzięki czemu stają się silniejsze i nie wypadają. Efekt pojawia się już po paru miesiącach a przy sukcesywnym stosowaniu daje zadowalające rezultaty.
Niekiedy stosowanie odpowiedniej diety i suplementacji może przynieść pozytywne skutki. Szczególnie u pań u których stwierdzono również inne zaburzenia hormonalne. Często stosuje się także leczenie tabletkami antykoncepcyjnymi, by wyrównać poziom estrogenów. Estrogeny aktywnie wpływają na poziom białka odpowiedzialnego za wiązanie androgenów w organizmie przez co hamowany jest ich wpływ na łysienie.