Artykuł partnera
Niedobory witamin oraz minerałów zdarzają się nawet u osób stosujących różnorodną i zdrową dietę. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie uzupełnianie niedoborów witaminy D3 oraz wapnia, gdyż wpływają one na zdrowie kości oraz bezpośrednio chronią przed osteoporozą.
Niedobory wapnia w diecie
Wapń to pierwiastek mineralny, którego nawet niewielkie niedobory bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie kości i zębów. 99% wapnia obecnego w organizmie buduje tkankę kostną, dlatego warto zwrócić uwagę, nie tylko na to, co sami jemy, ale także na dietę naszych dzieci, gdyż niedobory wapnia powstałe w okresie wzrostowym, które nie zostaną później uzupełnione poprzez odpowiednią suplementację, mogą skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy.
Wapń odgrywa także wiele innych i nie mniej istotnych ról w ludzkim organizmie – jest niezbędny między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego. Co ciekawe, główne źródło wapnia w naszej diecie, czyli mleko i przetwory mleczne mogą jednocześnie wpływać na powstawanie niedoborów tego pierwiastka mineralnego, gdyż dieta zawierająca duże ilości białka zwierzęcego sprzyja wydalaniu wapnia wraz z moczem. Wchłanianie wapnia z diety utrudnia także nadmierne spożywanie soli, napojów z kofeiną oraz palenie tytoniu i picie alkoholu.
Jak zapobiegać zwiększonemu wydalaniu wapnia z organizmu?
Przed utratą wapnia pochodzącego z produktów spożywczych chroni witamina D3, która zwiększa zwrotne wchłanianie wapnia z nerek i przeciwdziała jego wydalaniu z organizmu wraz z moczem. Dodatkowo witamina D3 jest niezbędna do tego, aby wapń mógł zostać przyswojony z układu pokarmowego i przetransportowany do kości.
Wapń i witamina D3 sposobem na przeciwdziałanie osteoporozie?
Dieta osób dorosłych, a dla nich w szczególności dedykowane są suplementy zawierające wapń, zwykle nie pokrywa zapotrzebowania organizmu na substancje niezbędne do przeciwdziałania osteoporozie. Szacuje się, że choroba ta może dotyczyć już nawet 3 milionów osób w Polsce, a narażone na zachorowanie jest aż 8 milionów osób w szczególności kobiet.
Sama dieta nie jest w stanie podołać zaspokojeniu zwiększonej podaży witaminy D3 oraz wapnia u osób w wieku dorosłym zwłaszcza u kobiet w wieku przedmenopauzalnym, w czasie menopauzy i po menopauzie, kiedy w układzie hormonalnym zachodzą znaczne zmiany. Zmniejszona produkcja estrogenu, czyli hormonu odpowiedzialnego nie tylko za zdolności prokreacyjne, ale także za tworzenie tkanki kostnej sprzyja zmniejszeniu gęstości kości i w efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy nawet u kobiet stosujących dietę bogatą w przeciwdziałające chorobie związki.
Z tego względu lepiej przeciwdziałać, niż leczyć, dlatego już po ukończeniu 30 roku życia warto pamiętać nie tylko o zdrowej i różnorodnej diecie, aktywności fizycznej czy dbaniu o utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale także suplementacji wapnia i witaminy D3 w formie dobrze przyswajalnych preparatów jak Calperos duo, który wspomaga utrzymanie zdrowych i mocnych kości.
Suplementacja wysokiej jakości preparatów zawierających odpowiednio dostosowane do potrzeb osób dorosłych dawki witaminy D3 oraz wapnia to jeden z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania osteoporozie, chorobie, o której jeszcze nie tak dawno temu niewiele się mówiło. Dziś już powszechnie wiadomo, że osteoporoza po cichu niszczy kości i powoduje stopniowe ograniczanie sprawności fizycznej. Osteoporoza nie powoduje żadnych objawów do czasu, kiedy zaawansowane stadium choroby sprzyja zwiększonej podatności kości na złamania nawet w wyniku niewielkiego urazu oraz utrudnia zrastanie się tkanki kostnej, wydłużając czas rekonwalescencji i ograniczając sprawność ruchową. Dlatego, jeżeli chcesz zachować sprawność fizyczną oraz cieszyć się życiem na emeryturze, już dziś zatroszcz się o stan swoich kości, aby powszechne niedobory żywieniowe nie zwiększyły ryzyka rozwoju choroby.