Artykuł partnera
Ból to psychofizyczny objaw, który informuje nasze ciało o doznanym uszkodzeniu. Jest konieczny do tego, byśmy w porę zareagowali na zranienie. Jednak jeśli przeradza się w stan przewlekły, potrafi na dobre uprzykrzyć nam życie. Jak radzić sobie z bólem, który obciąża naszą psychikę i powoduje u nas depresję? Najlepiej sięgnąć po nowoczesną metodę usuwania bólu taką jak fala uderzeniowa. Dzięki niej zyskamy nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie.
Czym jest fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa jest to wysokoenergetyczna fala mechaniczna, dzięki której z powodzeniem można zmniejszać dolegliwości bólowe wybranego obszaru ciała. W medycynie wykorzystywane jest od roku 1980. Początkowo stosowano ją przy rozbijaniu kamieni nerkowych. Obecnie, po dalszych badaniach, stosuje się ją jako skuteczną metodę zarówno na likwidowanie bólu zarówno u sportowców, jak i osób nie podejmujących aktywności fizycznej. Jest alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Daje bardzo dobre rezultaty u tych osób, u których inne, wcześniej zastosowane, metody usuwania bólu nie przyniosły efektu.
Na czym polega fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa stosowana w rehabilitacji to fala zogniskowana (ESWT). Emitowane fale skupiają się na konkretnym miejscu, które ma być poddane zabiegowi. Wysyłane w trakcie zabiegu impulsy mają częstotliwość od 1-8 Hz, ciśnienie w granicach 10-100 MPa, a zasięg oddziaływania – 12, 5 cm. Głębokość, do której potrafi dotrzeć fala zogniskowana na wybranym fragmencie ciała, wynosi 6 cm. Głównym celem takiego zabiegu jest obniżenie dolegliwości bólowych oraz regeneracja tkanek.
Terapia falą uderzeniową polega na emitowaniu fal poprzez aplikator przyłożony do skóry. Dzięki posmarowaniu skóry specjalnym żelem możliwe jest przesłanie odpowiedniej liczby impulsów bez ich straty. Energia skierowana jest na konkretne, chore miejsce. O dokładnej lokalizacji zmienionego chorobowo miejsca wiadomo z wykonanego wcześniej USG czy tomografii komputerowej. Zabieg przy użyciu fali jest bezpieczny i mało inwazyjny. Można go wykonywać w odstępach 3-7 dniowych w zależności od stanu chorobowego. W jednej serii wykonuje się od 5 do 8 takich zabiegów. Na wykonanie zabiegu konieczne skierowanie. Falę uderzeniową stosuje się przy różnych dolegliwościach bólowych m.in.: ostrodze piętowej, łokciu tenisisty, przewlekłych bólach stawów, haluksach, zwapnieniach okołostawowych, bólach stawów barkowych, zmianach zwyrodnieniowych stawów, niedowładach i zanikach mięśni.
Jakie efekty przynosi zabieg?
Głównym efektem działania fali uderzeniowej jest zmniejszenie bólu. Uzyskuje się go przez obniżenie napięcia mięśniowego, co skutkuje lepszym krążeniem krwi oraz zmniejszeniem stanu zapalnego. Zabieg powoduje również rozproszenia mediatorów bólu, co minimalizuje odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości. Innymi korzyściami płynącymi z zabiegu są: zwiększona produkcja kolagenu, szybszy czas odbudowy komórek, łatwiejsze gojenie się ran, lepsza sprawność ruchowa, rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów.