Artykuł sponsorowany
Luteina i zeaksantyna – często występują razem, choć wielu z nas nie zawsze wie, czym są i dlaczego są ważne. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozwiać wątpliwości, tutaj dowiesz się najważniejszych rzeczy na temat obu tych substancji.
Czym jest luteina?
Z tych dwóch preparatów, luteina brzmi dla nas bardziej znajomo. Wszystko przez to, że zwykło się tak nazywać jeden z hormonów – progesteron, który odgrywa ważną rolę m.in. w czasie ciąży. Warto jednak wiedzieć, że luteina to także nazwa dla roślinnego barwnika i to o nim będzie mowa.
Jak już wspomniano, luteina jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Ma żółty kolor i znaleźć można ją m.in. w takich roślinach jak:
- ziele lucerny
- kwiat słonecznika
- ziele pokrzywy
- kwiat aksamitek
Oprócz tego w stanie naturalnym występuje m.in. w komórkach tłuszczowych oraz żółtkach. Do celów przemysłowych pozyskuje się ją jednak z traw.
Luteina – zastosowanie
Luteina posiada szerokie zastosowania. Wykorzystuje ją m.in. przemysł spożywczy – znajdziemy ją w niektórych zupach, ciastach czy alkoholach, gdzie pełni funkcję barwnika. W składzie spożywczym oznaczona będzie jako E161b.
Najważniejsze dla człowieka są jednak pozytywne dla zdrowia właściwości luteiny. Jest ona bowiem ważna dla naszego wzroku, zapewniając oczom prawidłowe funkcjonowanie. Chroni bowiem wzrok przed wolnymi rodnikami, które mogą go uszkadzać. Dlatego warto zadbać o dostarczanie luteiny do organizmu, a to jest najłatwiejsze dzięki suplementom diety.
Luteina przyda się przede wszystkim osobom, które spędzają sporo czasu przed ekranem komputera czy telewizora. Niestety niełatwo dostarczyć ją do organizmu odpowiednią dietą. Gotowanie, a nawet siekanie warzyw może sprawić, że zawarta w pokarmie luteina straci swoje właściwości. Stąd łatwo o niedobory luteiny, które pogarszają funkcjonowanie plamki żółtej, odpowiedzialnej za ostrość obrazu i widzenie barw.
Więcej o wpływie luteiny na oczy dowiesz się tutaj
Zeaksantyna – co to jest?
W suplementach diety luteina najczęściej występuje w parze z zeaksantyną, w przebadanej proporcji 5:1. Decydując się na suplementację, warto wybrać preparat, który łączy oba te składniki. Jednak czym jest zeaksantyna? To również barwnik należący do grupy karotenoidów. Naturalnie występuje w takich pokarmach jak:
- kukurydza
- brokuły
- brukselki
- pomidory
Razem z luteiną, zeaksantyna jest nam niezbędna do prawidłowego widzenia.
Czy luteina i zeaksantyna są bezpieczne?
Warto wiedzieć, że zarówno luteina, jak i zeaksantyna lepiej wchłaniają się wraz z tłuszczem – stąd, sięgając po zawierające je suplementy, warto wybierać takie, które mają w składzie również kwasy tłuszczowe omega 3.
Luteina i zeaksantyna były wielokrotnie badane i oba związki są bezpieczne. Nie tylko nie mają działania toksycznego, ale potencjalnie mogą nawet chronić nas przed mutacjami nowotworowymi. Badania dotyczące długotrwałego zażywania preparatów z luteiną i zeaksantyną wykazały, że nie powoduje to niepożądanych skutków ubocznych.
Jeśli więc narząd wzroku jest dla ciebie ważny i chcesz długo cieszyć się prawidłowym widzeniem, warto, oprócz odpowiedniej diety, sięgnąć po preparaty z luteiną i zeaksantyną, które pomogą ci zadbać o wzrok.
undefined
Czy pije ktoś olej ZKT na mety w oczach? Piję od 4 miesięcy i nie wiem czy to nie jest zbyt krótko i czy nie zwiększyć ilości.