Artykuł partnera
Schorzenia związane z męskimi narządami rodnymi stanowią duży problem dla pacjentów, który przejawia się dyskomfortem, nierzadko wstydem i utratą poczucia pewności siebie. Przekłada się to na relacje społeczne, a szczególnie na kontakty damsko-męskie. Mężczyźni nierzadko bagatelizują pierwsze objawy, co w konsekwencji prowadzi do przykrych zmian i zaburzeń chorobowych. Jednym z takich problemów chorobowych jest stulejka.
Z pewnością Panowie słyszeli o stulejce, zwykle jej występowanie kojarzy się z wiekiem dziecięcym. Jednakże okazuje się, że również wśród dorosłych mężczyzn pojawia się stulejka, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak wskazują badania statystyczne choroba dotyczy od 8 do 12% (wszystkich mężczyzn nieobrzezanych po urodzeniu).
Stulejka wrodzona i nabyta – różnice
Stulejka (łac. phimosis) to schorzenie, które polega na zwężeniu ujścia napletka, utrudniającym lub uniemożliwiającym odprowadzanie napletka poza żołądź, a dokładnie do rowka zażołędnego. Znany jest podstawowy podział stulejki na wrodzoną i nabytą. Istotą tego podziału jest tak naprawdę moment rozpoznania i ustalenie przyczyny choroby.
U dorosłych mężczyzn można stwierdzić oba rodzaje stulejki. Wrodzona stulejka jest stanem, gdy problemy w odprowadzaniu napletka mają swoje źródło już w dzieciństwie. Może być to następstwem nierozpoznania zaburzeń, zaniedbania, niewłaściwego leczenia czy też brakiem jakichkolwiek działań leczniczych. Stąd ważne jest, aby od wczesnego dzieciństwa rodzice dbali o prawidłową higienę miejsc intymnych synów. Sprowadza się to do nauki odsuwania napletka do rowka zażołędnego i mycia żołędzi, tak aby stało się to nawykiem. Zaniedbanie tej czynności czy – co gorsza – brak świadomości potrzeby jej wykonywania, skutkuje stanem, gdy stulejka nie daje się odprowadzić ręcznie, w warunkach domowych, i wymaga interwencji lekarza.
Nabyta stulejka występuje znacznie częściej u dorosłych mężczyzn. Jest ona wynikiem innych zmian chorobowych tej okolicy. Zaliczamy do nich stany zapalne napletka, zmiany alergiczne, urazy, łuszczyca i inne. Zwężenie ujścia napletka powoduje, że pacjent rzadziej myje tę okolicę, co sprzyja powstawaniu i pogłębianiu się stanu zapalnego. Zapalenie napletka sprawia, że powstaje obrzęk tej okolicy, skóra jest grubsza, co z kolei nasila trudność w zsuwaniu napletka. Jego forsowane zsuwanie nierzadko prowadzi do pękania skóry. Pęknięcia goja się przez bliznowacenie, które sprawia, że skóra napletka jest coraz mniej elastyczna, co nasila problem odprowadzania napletka. Ostatecznie wymagana jest interwencja chirurgiczna, gdyż takie sytuacje często prowadzą do trudności w oddawaniu moczu oraz współżyciu seksualnym.
Jak wynika z powyższych informacji schorzenie jakim jest stulejka, czy to nabyta, czy wrodzona, polega na tym samym czyli trudności w odprowadzaniu napletka do rowka zażołędnego. Zasadnicze różnice dotyczą etiologii, czyli momentu powstania – wrodzona od urodzenia, natomiast nabyta powstaje w przebiegu innych chorób okolic intymnych.
Wczesne wykrycie stulejki i odpowiednie czynności higieniczne, wpajane od najmłodszych lat, mogą skutecznie zapobiec poważnym powikłaniom. Jak dowodzą badania medyczne, długotrwałe drażnienie napletka, żołędzi, predysponuje do pogłębiania się stanów zapalnych, ale również do powstania takich powikłań jak zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej czy stanów przedrakowych.
W przypadkach, gdy stulejka staje się problemem niemożliwym do zniwelowania poprzez znane czynności nieinwazyjne, lekarz może pomóc proponując zabiegi chirurgiczne, które są możliwe do wykonania w ramach chirurgii jednego dnia. Zabiegi można wykonywać zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Ceny zabiegów wg Tourmedica.pl są zróżnicowane na terenie całej Polski, od 800zł w Warszawie czy Poznaniu, a we Wrocławiu, Łodzi i Gdyni cena zabiegu kształtuje się od 900-1000zł.