Artykuł sponsorowany
Dokuczliwe zawroty głowy, nudności, senność, zmęczenie – to najczęstsze objawy choroby lokomocyjnej. Kinetoza, bo tak brzmi profesjonalna nazwa choroby lokomocyjnej może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej dolegliwości mogą skutecznie zniechęcić do wyjazdu i popsuć nawet najlepiej zapowiadającą się podróż.
Pierwsze symptomy pojawiają się już kilkanaście minut po rozpoczęciu jazdy. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że istnieją skuteczne sposoby na kinetozę. Pomocny jest odpowiednio dobrany lek na chorobę lokomocyjną oraz odpowiednie przygotowanie do podróży.
Nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej
Choroba lokomocyjna może objawiać się na wiele sposobów. U niektórych osób obok nudności, mogą pojawić się zawroty i bóle głowy. U innych może wystąpić nadmierna potliwość, ślinotok lub wręcz przeciwnie – nadmierna suchość w jamie ustnej. U jeszcze innych obok wcześniej opisanych symptomów może pojawić się brak apetytu, ogólne zmęczenie i osłabienie. Objawy choroby lokomocyjnej nasilają się w momencie, gdy ruch jest niejednostajny, odbywa się w różnych kierunkach, szczególnie przy dużych różnicach wzniesień i dużej ilości zakrętów.
Przyczyny choroby lokomocyjnej
Za kinetozę odpowiedzialne są trzy narządy zmysłu tworzące układ równowagi: błędnik znajdujący się w uchu wewnętrznym, który rejestruje zmiany położenia ciała, szybkości i kierunku ruchu, narząd wzroku, dzięki któremu dowiadujemy się co się dzieje wokół nas oraz proprioreceptory, czyli zakończenia nerwowe umiejscowione w stawach, mięśniach, ścięgnach. Każdy z tych narządów odbiera z otoczenia informacje o tym, co się z nami dzieje w danym momencie i wysyła je do mózgu. Jeżeli informacje są sprzeczne, nasz mózg nie może ich powiązać w logiczną całość i odpowiednio zareagować. W wyniku tego „pomieszania zmysłów” następuje pobudzenie ośrodka wymiotnego w mózgu i nerwu błędnego, co jest podstawą choroby lokomocyjnej.
Leki na chorobę lokomocyjną
Odpowiednio dobrany lek na chorobę lokomocyjną to wszystko, czego potrzebujemy. W aptekach dostępne są liczne preparaty łagodzące dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Warto jednak wybrać coś sprawdzonego i zaufanego. Obecnie numerem jeden wśród leków na chorobę lokomocyjną jest Aviomarin. Preparat dostępny jest w postaci łatwych do połknięcia tabletek. Zawarta w nim substancja czynna dimenhydramina, działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Aviomarin działa po około 30 minutach od zażycia, dlatego też zaleca się przyjęcie leku na pół godziny przed planowaną podróżą. Efekty działania leku Aviomarin utrzymują się od 3 do 6 godzin. Więcej tutaj: http://aviomarin.com.pl/aviomarin-lek-otc.
Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną
Istnieje także szereg domowych sposobów na chorobę lokomocyjną. Często sprawdza się żucie gumy miętowej lub ssanie miętowych cukierków. Nieprzyjemne objawy, zwłaszcza nudności skutecznie zminimalizuje imbir. Pomocne są zarówno imbirowe cukierki, jak również imbirowa herbata. Zadziałać mogą również imbirowe ciasteczka, co na pewno ucieszy niejedno dziecko.
Inne sposoby na chorobę lokomocyjną
Poza przyjęciem leku na chorobę lokomocyjną, warto także zadbać o odpowiednie przygotowanie się do podróży. Po pierwsze – lekkostrawny posiłek. Należy pamiętać, aby nigdy nie wyruszać w podróż z pustym żołądkiem. Uczucie głodu może bowiem doprowadzić do nasilenia nieprzyjemnych objawów, jak nudności czy zawroty głowy. W trakcie podróży nie należy spożywać produktów tłustych i ciężkostrawnych, a więc takich, które mogłyby obciążyć układ pokarmowy. Niewskazane są także słodkie napoje gazowane i słodkie soki. Idealne w podróży będą banany i jabłka. Do picia najlepsza będzie niegazowana woda mineralna. Wybierając miejsce w autobusie czy pociągu warto zadbać, aby jechać przodem do kierunku jazdy.
Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną, w trakcie jazdy powinny obserwować horyzont. Warto również wybrać miejsce, w którym kołysanie jest ograniczone do minimum. W autokarze takim bezpiecznym miejscem będzie jego środkowa część, a więc daleko od kół. Jeśli podróżujemy z dzieckiem, które cierpi na chorobę lokomocyjną powinniśmy czymś je zająć. Może to być zabawa, rozmowa lub wspólne słuchanie bajki. I przede wszystkim, postarajmy się podróżować zrelaksowani. Stres i zdenerwowanie tylko nasilają problem.