Artykuł sponsorowany
Kozieradka jest rośliną, która jest znana w medycynie od stuleci. Aktualnie jest ona bardzo często wykorzystywana jako aromatyczna przyprawa wzmacniająca smak potraw. Jednakże niewiele osób wie, że może być ona stosowane jako wspomaganie organizmu podczas choroby wrzodowej żołądka oraz pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.
Właściwości i zastosowanie kozieradki
Kozieradka występuje w postaci nasion, które mogą mieć zbawienny wpływ dla naszego układu trawiennego. Kozieradka wspomaga walkę z takimi dolegliwościami jak:
- Zaparcia – dzięki bardzo dużej zawartości błonnika wspomaga on walkę z zaparciami.
- Wzdęcia – stosowanie nasion kozieradki wspomaga wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny.
- Brak apetytu – nasiona kozieradki wspomagają zwiększenie apetytu
Dodatkowo nasiona kozieradki są świetnym środkiem do ochrony wątroby. Pod tym względem może on konkurować z wieloma lekami które są podawane pacjentom z cierpiącym na schorzenia tego narządu. Ma ona właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może ona hamować procesy włóknienia wątroby.
Jak spożywać kozieradkę?
Na rynku dostępne są przeróżne formy takie jak np. tabletki, całe nasiona oraz zmielone nasiona. Jeśli zdecydujemy się na tabletki, to jedyne co musimy zrobić, to zażyć tabletkę. Jednakże, jeśli zdecydujemy się na nasiona kozieradki, to będziemy musieli wkomponować je do naszych posiłków lub wykonywać z nich napary.
Podczas sporządzania naparu z kozieradki, musimy pamiętać, aby zalewać je ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Nasiona powinniśmy parzyć około 30 minut, aby w pełni wykorzystać nasz napar.
Bardzo popularne są również okłady wykonywane z kozieradki. Zmielone nasiona powinniśmy zmieszać z małą ilością wody, tak aby otrzymać konsystencję pasty. Taką pastę powinniśmy gotować przez około 5 minut, a następnie nałożyć na materiał i pozostawić do wystygnięcia. Takie okłady stosujemy na obolałe miejsca 2-3 razy w ciągu dnia.
Kozieradka – dla kogo
Tak naprawdę, każdy skorzysta z wprowadzenia do swojego życia suplementacji kozieradką. Oczywiście najwięcej skorzystają na niej osoby z problemami przewodu pokarmowego, jednakże nie tylko.
Badania pokazują, że osoby ćwiczące na siłowni również osiągną wiele korzyści ze stosowania kozieradki. Wspomaga ona spalanie tkanki tłuszczowej oraz podwyższa poziom testosteronu, co znacznie ułatwia budowanie masy mięśniowej.
Również osoby cierpiące na podwyższony poziom cholesterolu powinny zainteresować się zastosowaniem kozieradki w swojej diecie. Obniża ona poziom głównie tego złego cholesterolu, co dodatkowo przemawia na korzyść tego suplementu. Kozieradka zawiera saponiny steroidowe, które w znacznym stopniu blokują wchłanianie do organizmu złego cholesterolu.
Kobiety cierpiące na problemy z laktacją również skorzystają na wprowadzeniu kozieradki do diety. Suplement ten jest bardzo skuteczny, ponieważ na ogół jego efekty można zauważyć w ciągu 24 godzin od zastosowania kozieradki.
Jak więc widać, kozieradka ma naprawdę zbawienne działanie na nasz organizm oraz pomaga nam w wielu schorzeniach. Z pewnością warto rozważyć suplementację kozieradką.