Artykuł sponsorowany
Syrop z bzem, napar z imbiru, cytrusy, czosnek – to tylko kilka przykładów domowych sposobów na walkę z przeziębieniem. Katar jest jednym z najczęstszych jego objawów. Na szczęście ze sporą częścią infekcji możesz skutecznie walczyć w domu, sięgając po sprawdzone przepisy.
Syrop z bzem
Bez czarny to jedna z tych roślin, których działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe nie budzi żadnych wątpliwości. Syrop z niej musi być oczywiście odpowiednio przygotowany, natomiast jest on idealny do profilaktyki przeziębieniowej i wczesnego etapu walki z infekcją. Jeśli chcesz zapobiec rozwojowi choroby u dziecka, podawaj mu 1-2 łyżki syropu dziennie. Jeśli katar i inne objawy zdążą się już pojawić, podawaj pół łyżki do godzinę. Świetnie działa w przypadku walki z zalegającą w płucach wydzieliną. Możesz zmieszać go z kakao – łatwiej przełamiesz pierwsze opory dziecka.
Olejek eukaliptusowy na katar?
Olejek eukaliptusowy to jeden z silniejszych i skuteczniejszych olejków, który pomaga rozprawić się z katarem i zalegającą w drogach oddechowych flegmą. Trzeba jednak pamiętać, że aromaterapeuci zalecają, aby nie stosować go u dzieci poniżej szóstego, a nawet dziewiątego roku życia. Chodzi o ewentualne ryzyko duszności i skurczu oskrzeli. W takim przypadku lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie olejku tymiankowego lub z oregano. Jak korzystać z olejku eukaliptusowego?
Możesz przygotować maść, mieszając olej kokosowy z odrobiną olejku eukaliptusowego. Maścią taką smarujesz plecy. W tan sposób stymulujesz proces rozrzedzania zalegającej flegmy i łatwiejszego jej usuwania. Katar stanie się rzadszy, może się pojawić na początku także bardziej intensywny kaszel.
Gałganek Aliny
Jeden z ciekawszych sposobów na katar to tzw. gałganek Aliny, wykorzystujący moc czosnku, a przede wszystkim zawartych w nim allin. Od trzech do sześciu ząbków czosnku wystarczy drobno posiekać, przecisnąć przez praskę. Następnie ułożyć na gaziku i zwinąć w sakiewki. Gałganek związany sznurkiem wieszamy nad łóżkiem dziecka około 2-3 metrów od jego głowy. Mniej więcej co dwa dni go wymieniamy. Do rozgniecionego czosnku możesz dodać 1-2 krople olejku eukaliptusowego. Rozwiązanie to także stosuje się jedynie u dzieci powyżej 6. Roku życia.
Olejki cytrusowe na katar
Olejki cytrusowe niesłusznie są przez nas bagatelizowane i sprowadzane jedynie do roli pięknych zapachów. Olejek pomarańczowy, a także inne olejki cytrusowe:
- zmniejszają stany zapalne,
- stymulują układ odpornościowy, zwiększając liczbę limfocytów oraz aktywność komórek natural killers odpowiedzialnych za obronę przed wirusami,
- a także poprawiają nastrój.
Warto je więc stosować przy infekcjach, a także profilaktycznie dla przeciwdziałania chorobie. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu olejki należy dyfuzować jedynie na zimno.