Domowe testy diagnostyczne – nowe możliwości dla pacjentów

Domowe testy diagnostyczne – nowe możliwości dla pacjentów

Artykuł partnera

Skuteczność leczenia wielu chorób zależy od odpowiedniej diagnostyki i wczesnego rozpoznania choroby. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.

Czy wiesz, że możesz zbadać się sam? Czy wiesz czym są domowe testy diagnostyczne?

Wszystko zaczęło się w laboratorium…

Diagnostyka chorób oparta jest w głównej mierze na badaniach laboratoryjnych. Podczas choroby zostaje zachwiana równowaga organizmu człowieka. Można to zdiagnozować bezpośrednio poprzez wykonanie badań krwi, moczu i kału.

Najważniejszym czynnikiem rozpoznania wielu chorób i schorzeń jest czas. Chodzi bowiem o szybkie uzyskanie wyniku badania i tym samym podjęcie decyzji terapeutycznej. Wskaźnik TAT (turn around time) jest definiowany jako czas mierzony od momentu dostarczenia próbki do laboratorium, do momentu przesłania wyniku badania.

A więc dlaczego tak długo czekamy na wyniki badań laboratoryjnych?

Wiele ośrodków zdrowia ze względów ekonomicznych nie prowadzi swojego laboratorium – mają jedynie punkty pobrań krwi. Z kolei małe laboratoria zlecają większość badań, szczególnie specjalistycznych – na zewnątrz. Wiąże się to z transportowaniem materiału do badań.

W laboratorium proces wykonania badania i uzyskania wyniku jest stosunkowo długi. Trzeba bowiem przygotować pacjenta do badania, pobrać materiał, przetransportować, zarejestrować, wykonać badania i na końcu autoryzować i wydać wynik.

Czym są testy point-of-care?

istock_97095933_large

„Przyłóżkowe” testy laboratoryjne (ang. point-of-care) oznaczają badania wykonywane bezpośrednio przy chorym. Jako innowacyjną technologię diagnostyczną – zaczęto je stosować na dużą skalę w medycynie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Na bazie doświadczeń i potrzeb nowoczesnej medycyny, naukowcy-klinicyści opracowali więc technikę testów point-of-care. Głównymi założeniami było:

 • skrócenie czasu uzyskania wyników badań
 • możliwość wykonywania analiz w miejscach, w których przeprowadzanie innej diagnostyki nie jest możliwe
 • mała objętość materiału do przeprowadzenia testu

Do tej pory skupiano się wyłącznie na testach możliwych do wykonania jedynie przez wykfalifikowany personel medyczny – w gabinecie lekarskim lub bezpośrednio przy łóżku pacjenta.

istock_80045731_xxxlarge

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się również domowe testy diagnostyczne – wyroby medyczne do samokontroli. Testy są wykonywane samodzielnie przez pacjenta w czasie rzeczywistym.

Zasada wykonania, skuteczność i wiarygodność testu jest taka sama jak w przypadku tych profesjonalnych!

Podążając za światowymi trendami – wykonaj badania w domu!

Domowe testy medyczne służą profilaktyce oraz znajdują zastosowanie jako badania przesiewowe.

Co wyróżnia testy? Jakie są korzyści dla pacjenta:

 • Czas – brak konieczności oczekiwania na wynik badania / wynik dostępny w ciągu 10-15 minut
 • Dostępność – bez recepty, bez skierowania, bez kolejek – testy można zamówić przez Internet lub zakupić w aptece
 • Łatwa interpretacja wyniku – informacje niezbędne do odczytania wyniku są przedstawione w instrukcji użytkowania
 • Nieinwazyjne pobranie materiału – materiałem badanym jest krew włośniczkowa z nakłucia palca, próbka moczu, kału lub nasienia
 • Dyskrecja – testy umożliwiają pacjentowi dyskretne wykonanie badania w domu np. w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową

Boisz się samodzielnie wykonać test? Zupełnie niepotrzebnie!

Niezwykle ważną rzeczą jest fakt, że testy zostały zaprojektowane w taki sposób, że zapewniają pacjentowi pełen komfort wykonania. Aby wykonać test nie jest wymagana specjalistyczna wiedza analityczna ani dodatkowy sprzęt.

Testy są w pełni bezpieczne ponieważ tylko wyroby medyczne spełniające wszystkie wymogi oraz posiadające niezbędne certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa są dopuszczone do użytku.

Co mogę zbadać w domu?

faqW związku z coraz większą świadomością społeczeństwa o znaczeniu badań w profilaktyce zdrowia, każdego roku przybywa więcej badań, które możemy wykonać samodzielnie.

Na rynku znajdziemy testy do wykrywania:

 • infekcji (Borelioza, Kiła, H.pylori, Malaria)
 • stanów zapalnych/podłoża infekcji (CRP)
 • schorzeń układu pokarmowego (Krew utajona w kale)
 • markerów nowotworowych (PSA)
 • hormonów płciowych (testy owulacyjne, menopauzalne, ciążowe)
 • zaburzeń biochemicznych (glukoza, cholesterol
 • niewydolności nerek (białko w moczu)
 • zaburzeń endokrynologicznych (TSH)
 • alergii i nietolerancji pokarmowych (IgE, transglutaminazy)

Wykonanie testu stanowi element profilaktyki i pomoc w rozpoznaniu schorzenia. Warto być świadomym i nie czekać na rozwój choroby. Zadbaj o zdrowie i zbadaj się.

Chcesz się zbadać? Najlepiej zrób to już teraz!

Mamy nadzieje, że artykuł był pomocny i przybliżył część trudnych zagadnień z diagnostyki laboratoryjnej. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony LabHome – zbadaj się sam! Znajdziesz na niej interesujące i w pełni wiarygodne informacje o profilaktyce zdrowia i diagnozowaniu chorób.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.