Artykuł partnera
Skuteczność leczenia wielu chorób zależy od odpowiedniej diagnostyki i wczesnego rozpoznania choroby. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.
Czy wiesz, że możesz zbadać się sam? Czy wiesz czym są domowe testy diagnostyczne?
Wszystko zaczęło się w laboratorium…
Diagnostyka chorób oparta jest w głównej mierze na badaniach laboratoryjnych. Podczas choroby zostaje zachwiana równowaga organizmu człowieka. Można to zdiagnozować bezpośrednio poprzez wykonanie badań krwi, moczu i kału.
Najważniejszym czynnikiem rozpoznania wielu chorób i schorzeń jest czas. Chodzi bowiem o szybkie uzyskanie wyniku badania i tym samym podjęcie decyzji terapeutycznej. Wskaźnik TAT (turn around time) jest definiowany jako czas mierzony od momentu dostarczenia próbki do laboratorium, do momentu przesłania wyniku badania.
A więc dlaczego tak długo czekamy na wyniki badań laboratoryjnych?
Wiele ośrodków zdrowia ze względów ekonomicznych nie prowadzi swojego laboratorium – mają jedynie punkty pobrań krwi. Z kolei małe laboratoria zlecają większość badań, szczególnie specjalistycznych – na zewnątrz. Wiąże się to z transportowaniem materiału do badań.
W laboratorium proces wykonania badania i uzyskania wyniku jest stosunkowo długi. Trzeba bowiem przygotować pacjenta do badania, pobrać materiał, przetransportować, zarejestrować, wykonać badania i na końcu autoryzować i wydać wynik.
Czym są testy point-of-care?
„Przyłóżkowe” testy laboratoryjne (ang. point-of-care) oznaczają badania wykonywane bezpośrednio przy chorym. Jako innowacyjną technologię diagnostyczną – zaczęto je stosować na dużą skalę w medycynie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
Na bazie doświadczeń i potrzeb nowoczesnej medycyny, naukowcy-klinicyści opracowali więc technikę testów point-of-care. Głównymi założeniami było:
- skrócenie czasu uzyskania wyników badań
- możliwość wykonywania analiz w miejscach, w których przeprowadzanie innej diagnostyki nie jest możliwe
- mała objętość materiału do przeprowadzenia testu
Do tej pory skupiano się wyłącznie na testach możliwych do wykonania jedynie przez wykfalifikowany personel medyczny – w gabinecie lekarskim lub bezpośrednio przy łóżku pacjenta.
Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się również domowe testy diagnostyczne – wyroby medyczne do samokontroli. Testy są wykonywane samodzielnie przez pacjenta w czasie rzeczywistym.
Zasada wykonania, skuteczność i wiarygodność testu jest taka sama jak w przypadku tych profesjonalnych!
Podążając za światowymi trendami – wykonaj badania w domu!
Domowe testy medyczne służą profilaktyce oraz znajdują zastosowanie jako badania przesiewowe.
Co wyróżnia testy? Jakie są korzyści dla pacjenta:
- Czas – brak konieczności oczekiwania na wynik badania / wynik dostępny w ciągu 10-15 minut
- Dostępność – bez recepty, bez skierowania, bez kolejek – testy można zamówić przez Internet lub zakupić w aptece
- Łatwa interpretacja wyniku – informacje niezbędne do odczytania wyniku są przedstawione w instrukcji użytkowania
- Nieinwazyjne pobranie materiału – materiałem badanym jest krew włośniczkowa z nakłucia palca, próbka moczu, kału lub nasienia
- Dyskrecja – testy umożliwiają pacjentowi dyskretne wykonanie badania w domu np. w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową
Boisz się samodzielnie wykonać test? Zupełnie niepotrzebnie!
Niezwykle ważną rzeczą jest fakt, że testy zostały zaprojektowane w taki sposób, że zapewniają pacjentowi pełen komfort wykonania. Aby wykonać test nie jest wymagana specjalistyczna wiedza analityczna ani dodatkowy sprzęt.
Testy są w pełni bezpieczne ponieważ tylko wyroby medyczne spełniające wszystkie wymogi oraz posiadające niezbędne certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa są dopuszczone do użytku.
Co mogę zbadać w domu?
W związku z coraz większą świadomością społeczeństwa o znaczeniu badań w profilaktyce zdrowia, każdego roku przybywa więcej badań, które możemy wykonać samodzielnie.
Na rynku znajdziemy testy do wykrywania:
- infekcji (Borelioza, Kiła, H.pylori, Malaria)
- stanów zapalnych/podłoża infekcji (CRP)
- schorzeń układu pokarmowego (Krew utajona w kale)
- markerów nowotworowych (PSA)
- hormonów płciowych (testy owulacyjne, menopauzalne, ciążowe)
- zaburzeń biochemicznych (glukoza, cholesterol
- niewydolności nerek (białko w moczu)
- zaburzeń endokrynologicznych (TSH)
- alergii i nietolerancji pokarmowych (IgE, transglutaminazy)
Wykonanie testu stanowi element profilaktyki i pomoc w rozpoznaniu schorzenia. Warto być świadomym i nie czekać na rozwój choroby. Zadbaj o zdrowie i zbadaj się.
Chcesz się zbadać? Najlepiej zrób to już teraz!
Mamy nadzieje, że artykuł był pomocny i przybliżył część trudnych zagadnień z diagnostyki laboratoryjnej. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony LabHome – zbadaj się sam! Znajdziesz na niej interesujące i w pełni wiarygodne informacje o profilaktyce zdrowia i diagnozowaniu chorób.