Soczewki kontaktowe pozwalają na skorygowanie rozmaitych wad wzroku – i uwzględniając to kryterium wyróżniane są soczewki sferyczne, multifokalne oraz toryczne. Soczewki multifokalne (progresywne) pozwalają na korygowanie starczowzroczności, a soczewki toryczne dedykowane są osobom z astygmatyzmem. Z kolei soczewki sferyczne służą poprawie ostrości wzroku u osób dotkniętych takimi wadami wzroku jak krótkowzroczność i dalekowzroczność.
Soczewki korygujące najczęstsze wady wzroku
Soczewki sferyczne to soczewki kontaktowe, których kształt przypomina wycinek kuli. Mówiąc prościej – kształt soczewki sferycznej przypomina przeciętą w poprzek piłkę. Soczewki tego typu pozwalają skorygować najczęstsze wady wzroku – krótkowzroczność i dalekowzroczność. Dlatego tego typu soczewki są najpopularniejszym rodzajem soczewek kontaktowych. W przebiegu krótkowzroczności i dalekowzroczności dochodzi do nieprawidłowego skupiania się promieni świetlnych padających na oko. W prawidłowo działającym układzie optycznym oka promienie świetlne załamują się dokładnie na siatkówce. U osób z dalekowzrocznością promienie świetlne załamują się za siatkówką, a w przebiegu krótkowzroczności obraz powstaje przed siatkówką.
Dzięki zastosowaniu soczewek sferycznych promienie świetlne padające na oko załamują się dokładnie na siatkówce, czyli tam, gdzie powinny – a to pozwala na poprawę ostrości widzenia. Dzięki dostępności soczewek sferycznych o rozmaitej mocy optycznej, możliwe jest skorygowanie zarówno wady wzroku o niewielkim nasileniu, jak i wad bardzo zaawansowanych. Moc optyczna soczewek sferycznych jest jednakowa na całej powierzchni i umożliwiają korygowanie krótkowzroczności i dalekowzroczności w zakresie od -30 do +30 dioptrii.
Rodzaje soczewek sferycznych

Soczewki sferyczne dostępne są jako soczewki jednodniowe, czyli używane jednorazowo, a także produkty przeznaczone do wielokrotnego użycia. Soczewki jednodniowe mogą być założone tylko raz, a zdejmowane są przed snem lub wcześniej – jeśli zajdzie taka potrzeba. Zdjęte soczewki należy wyrzucić. Soczewki sferyczne o dłuższym trybie noszenia to soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne lub roczne. Noszone są w ciągu dnia i zdejmowane na noc, po czym soczewki zakładane są ponownie. Gdy soczewki nie są noszone, muszą być przechowywane w specjalnym pojemniczku, a po zdjęciu należy je dokładnie oczyścić.
Uwzględniając materiał, z jakiego są wykonane soczewki sferyczne, wyróżnić można soczewki hydrożelowe oraz silikonowo – hydrożelowe. Soczewki hydrożelowe są bardziej miękkie, ale osoby mniej doświadczone mogą mieć problem z ich zakładaniem. Soczewki silikonowo – hydrożelowe są bardziej elastyczne i wytrzymałe, a dodatkowo cechują się doskonałą tlenoprzepuszczalnością oraz stopniem nawilżenia. Ich noszenie jest bardzo komfortowe i nie powinno wiązać się z wystąpieniem podrażnienia oczu.
Soczewki sferyczne kolorowe pozwalają także na zmianę odcienia tęczówki. Dzięki takim soczewkom można całkowicie zmienić kolor oczu lub tylko podkreślić naturalną ich barwę. Soczewki kolorowe dostępne są jako soczewki „zerówki” pozbawione mocy optycznej lub soczewki o odpowiedniej mocy korekcyjnej.
Gdzie kupić soczewki sferyczne?
Soczewki sferyczne oferowane przez wielu producentów zakupić można w sklepie internetowym BezOkularow.pl S.A. . Niewątpliwą zaletą zakupów w tym jednym z największych sklepów oferujących soczewki jest możliwość dokonania wyboru spośród niezwykle bogatej, bardzo zróżnicowanej oferty. Sklep oferuje wyłącznie soczewki najwyższej jakości, a jednocześnie – w przystępnych cenach. Każdy produkt jest bardzo szczegółowo opisany, dzięki czemu zakupy przebiegają bezproblemowo.
Nigdy nie sięgałam po soczewki, noszę okulary. Okulista mi mówił, że soczewki nie są dobrym pomysłem