Artykuł sponsorowany
Pomimo powszechnie znanych zagrożeń wynikających z palenia papierosów rzucenie palenia może okazać się niezwykle trudne. W naszym tekście przedstawimy Ci niektóre powody, dla których rzucenie palenia jest sporym wyzwaniem. Znajdziesz tu również kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci pomyślnie rzucić palenie.
Niebezpieczeństwa związane z paleniem
Jakie są zagrożenia związane z paleniem? Krótkoterminowo palenie papierosów zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i raka płuc. Organizm palacza jest również bardziej podatny na rozwój infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Palaczki będące w ciąży, są bardziej narażone na urodzenie dzieci z niską masą urodzeniową.
W dłuższej perspektywie palacze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na przewlekłe schorzenia typu choroby serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy rozedma płuc. Palenie może również prowadzić do ślepoty i zaburzeń erekcji.
Co ważne, palacze, którzy używają wyrobów tytoniowych innych niż papierosy – takich jak cygara lub tytoń fajkowy – są narażeni na zwiększone ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.
Rzucenie palenia to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia – bez względu na to, jak długo palisz i ile czasu to robisz.
Dlaczego rzucenie palenia jest takie trudne?
Palenie papierosów uzależnia ze względu na nikotynę obecną w liściach tytoniu. Nikotyna to środek pobudzający, który wpływa na mózg, a także silnie uzależnia. Kiedy palisz papierosa, nikotyna dostaje się do krwioobiegu oraz zwiększa tętno i ciśnienie krwi.
Uzależnienie fizyczne występuje, gdy organizm staje się zależny od nikotyny, aby czuć się normalnie. Może się to zdarzyć już po kilku tygodniach regularnego palenia. Uzależnienie psychiczne pojawia się, gdy palenie papierosów staje się częścią Twojej codziennej rutyny lub gdy kojarzysz palenie z pewnymi czynnościami (takimi jak picie kawy lub przerwa w pracy). Ten rodzaj uzależnienia może być jeszcze trudniejszy do przezwyciężenia niż uzależnienie fizyczne.
Jak rzucić palenie w ramach postanowienia noworocznego? Sposób na skuteczne rzucenie palenia na Nowy Rok
Jeśli chcesz, by Twoje postanowienie noworoczne, jakim jest skuteczne rzucenie palenia, spełniło się, musisz pamiętać o kilku kwestiach.
Sporządzenie planu może pomóc w radzeniu sobie z odstawieniem nikotyny i innymi wyzwaniami, z którymi możesz się spotkać podczas rzucania palenia. Zapisz na kartce powody, dla których chcesz palenie, opracuj strategie radzenia sobie z napadami głodu i stwórz listę czynności, które możesz wykonywać zamiast palenia.
Oprócz tego powinno się unikać tzw. wyzwalaczy, czyli okoliczności służących pogłębianiu się nałogu. Typowe czynniki wyzwalające to stres, alkohol i przebywanie w pobliżu innych palaczy. Zidentyfikowanie wyzwalaczy i opracowanie strategii ich unikania lub radzenia sobie z nimi może pomóc Ci pozostać na właściwej drodze do rzucenia palenia.
Źródło:
- E. Sęk, Nikotynizm, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej, Instytut Psychologii.
- Anna Krzyżanowska, Cezary Głogowski, Nikotynizm na świecie. Następstwa ekonomiczne, marzec/kwiecień 2/2004.
- Jadwiga Jośko-Ochojska, Nikotynizm, Repository of Polish Platform of Medical Research 2022-12-01.